Je vždy zajímavé si poslechnout názor někoho, kdo prožil dřívější éru formule 1 a může tudíž srovnávat. Švédsko mělo v historii několik výrazných postav, zejména pokud jde o tragicky zahynulé hvězdy Jo Bonniera nebo Ronnie Petersona.
Ostatní Seveřané, mající na pomyslném dresu tři korunky, už tahali spíše za kratší konec a jejich kariéry byly podstatně kratší. Trochu z této škatulky vyčnívá Stefan Nils Edvin Johansson. Devětapadesátiletý rodák z Vaxjö měl možnost bojovat tři sezóny ve špičkových stájích Ferrari a McLaren, ale nedosáhli ani jednoho vítězství (ačkoliv jeho týmoví kolegové bojovali o titul). Ve Formuli se pohyboval v letech 1980 až 1991, ale tvrdit, že v ní strávil 11 let je nepřesné. Od jeho kratičkého vstupu ve skomírajícím Shadow k další příležitosti v nepovedeném týmu Spirit utekly více než tři roky.
Johansson se objevil v barvách deseti týmů, kromě oněch zmíněných jezdil za Tyrrell, Toleman, Ligier, Onyx, AGS a Footwork. Příznačné je, že v polovině týmů pouze zaskakoval. Nicméně měl možnost být v letech 1986-1989 svědkem dramatických soubojů mezi týmovými kolegy, ať to byli Mansell vs. Piquet nebo Senna proti Prostovi. Z tohoto hlediska Švéd vidí letošní duel Hamilton-Rosberg jako mírně řečeno nemastný neslaný.
"V roce 2014 mezi nimi bylo určitě mnohem více řevnivosti. Letos je to všechno tak nějak zdvořilé, zatímco všichni hovoří o tom, jak dělají »dobrou práci«. Pokud je soupeř ze stejného týmu z hlediska konkurenceschopnosti na stejné úrovni a nelze ho jiným způsobem porazit, je třeba přijít na to, jak ho vyvést z rovnováhy. Nabourat jeho důvěru nebo ho nějak načít psychicky," tvrdí Johansson.
"Přesně takhle to dělal Piquet. Byl ve vztahu k Mansellovi nemilosrdný; ten samý případ byl Senna, i on prováděl různé věci. Jemu to bylo jedno. Udělal by cokoli, aby soupeře vyvedl z míry. Potřeboval se jim dostat pod kůži, to fungovalo," pokračuje Stefan.
Švéd se ve své kariéře postavil na stupně vítězů ve 12 případech, ale velkého vítězství se dočkal až po své kariéře pilota F1 - v roce 1997 vyhrál 24 hodin Le Mans. Podle jeho názoru se mistry mohou stát jen takoví piloti, kteří mají mentalitu vítězit za každou cenu. "Chcete-li být velkým pilotem, musíte mít silné ego a jezdit nelítostně. I to je důvod, proč dnes v F1 nevidíte žádné zapamatováníhodné bitvy, jaké ji kdysi zdobily. Mansell, Senna, Prost, Piquet, Lauda, Schumacher - byli to v podstatě v různých formách brutální egomaniaci. Takoví nám dnes chybí. Nesálá z nich touha po vítězství. Snad pouze Fernando Alonso je jediný, který by udělal pro vítězství všechno," dodává Johansson.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.