Ve formuli 1 se poprvé objevil v roce 1997, kdy u Benettonu zaskočil za svého krajana Gerharda Bergera a svůj první krátký vstup ukončil třetím místem v Grand Prix Velké Británie. Jeho cestu lemovalo i něco nebezpečných nehod, o nichž neváhá hovořit.
Rodák z Weidhofenu, jenž v únoru oslavil jedenačtyřicáté narozeniny, vzpomíná nejvíc na nehodu, kterou přežil v roce 2005. Při testech na okruhu Paul Ricard mu v rychlosti přes 300 km/h praskla v první šikaně pravá zadní pneumatika, jeho neovladatelný McLaren MP-4/20 ostře zatočil a narazil do bariéry na levé stranhě trati, pak pokračoval v nekontrolovaném letu a rozbil se o svodidla. Rakušan kupodivu vyvázl bez zranění. "Mám za to, že šlo o nejvyšší rychlost před nárazem, po němž pilot vyvázl bez zranění."
Poslechněme si nyní rekonstrukci jeho nehody a názory na několik diskutovaných případů z poslední doby.
Málem mě zabil upadlý štítekPrezident GPDA si je vědom, že podobné incidenty jako v Belgii nejsou ve formuli 1 ničím novým, ostatně jak sám podotýká, něco podobného vedlo i k jeho nehodě.
"Bylo to v době rivality obou dodavatelů pneumatik (Michelin x Bridgestone), my jsme testovali v Le Castellet francouzské pláště. Měl jsem k dispozici 10-15 sad, z nichž jsme měli vybrat ty nejlepší pro kanadskou Grand Prix. Cítil jsem, že bych mohl zajet rekordní kolo, protože dopoledne jsem jsem se přesvědčil jak se pneumatiky rychle zahřejí na provozní teplotu, prakticky během kola při kterém vyjedu z boxů na trať.
Pneumatiky se mohou točit jen jedním směrem, nešlo prohodit levou za pravou. Z nějakého důvodu se tehdy lidé z marketingového oddělení Michelinu rozhodli změnit pozici loga na pneumatice. A specifikace, kterou jsem měl k dispozici, byla vyrobena už podle jejich nových směrnic. Bohužel směrový štítek z pneumatiky nějak odpadl, takže byla nasazena na špatnou stranu vozu - točila se tedy opačně než měla. A když jsem poprvé pořádně přidal plyn, došlo k její destrukci. Seběhlo se to tak rychle, že jsem vůbec neměl šanci reagovat. Po prvním nárazu jsem se pokoušel brzdit, ale to už jsem neměl příď, tak to k ničemu nevedlo. Bez zpomalení jsem letěl proti bariéře a jenom jsem se obával, aby mé nohy netrčely z vraku a monopost se nepřevrátil a nedošlo k poranění hlavy. Naštěstí se nic z toho nestalo."
Vůz byl totálně zničen a už s ním nešlo nic dělat, takže moje testování skončilo. Takže jsem si mohl vzít neplánované volno a jít si zasurfovat," končí líčení své nejtěžší nehody. Pamětníci si určitě vzpomenou i na Kanadu 1998, kde měl Wurz rovněž nebezpečný incident, ten ale dle jeho názoru nejde s testovacím karambolem vůbec srovnávat. A zdaleka to nebyl jediný nebezpečný incident, který Rakušana potkal.
Nekonečné úsilí o bezpečnostWurz si je nadále vědom důležitosti usilovat o bezpečnost pilotů, soudí, že veškeré hrozby asi nebudou nikdy odstraněny, ale považuje za důležité jejich výskyt minimalizovat.
"Nehody jsou součástí tohoto sportu a proto je také považován za nebezpečný. Každý, kdo do závodního vozu usedne, se s tímto názorem musí ztotožnit. A pokud ne, tak by měl raději se závoděním přestat. Naší povinností je stejně jako v leteckém průmyslu riziko nehod zásadně omezovat. Proto potřebujeme krizový štáb, který bude reagovat při vývoji designu vozů na incidenty, jako v případě Bianchiho nebo Wilsona."
Auta musí zůstat rychláWurz je přesvědčen, že FIA se snaží maximálně podporovat vývoj bezpečnostních opatření, i když nejspíš nikdy nenastane situace, aby s tímto procesem byli všichni spokojeni.
"Nikdy není příjemné se s takovými věcmi vypořádat, ale jsme spokojeni s tím, čeho jsme dosáhli. Naléháme na odpovědné persony, aby v tomto směru vyvíjeli maximální iniciativu, kterou rozhodně hodláme nadále podporovat.
Fanoušci by si měli uvědomit, že nejsme zbabělci, kteří se chtějí schovat v superbezpečném voze. Formule 1 má něco jako svou osobitou DNA, je na nás, abychom se tímto stavem zabývali - rozhodně chceme do budoucna, aby se pyšnila nejrychlejšími vozy, ne je zpomalovat."
Uzavřené kokpity - Wurz je podporujeSmrt Justina Wilsona rozpoutala debaty kolem uzavřených kokpitů a FIA souhlasila v realizací zkoušek v příštích týdnech, aby se nová koncepce důkladně prověřila. Wurz si je dobře vědom rozdílných názorů v paddocku, on sám se kloní k jeho realizaci.
"Podporuji verzi uzavřeného kokpitu a věřím odborným znalostem výkumných kapacit. Chci věřit, že ctitelé tradic motoristického sportu, kterých je pořád velké množství, pochopí, že sport je evolučním procesem, my v něm absolvujeme velmi dlouhou cestu s cílem mít nejbezpečnější auta na světě. Snažíme se pro toto odvětví činit to nejlepší, a když schválíme uzavřené kokpity, tak jsem přesvědčen a chci ujistit i fanoušky, že pořád budeme mít ty nejlepší a nejpřitažlivější vozy F1," dodává Wurz.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.