Startovní listina pro rok 2016 nabývá konečné podoby. Těch míst, kde by se ještě mohlo něco změnit je stále méně, pokud ponecháme stranou amerického nováčka, zůstávají nedořešené posty jen u tří týmů.
Tedy přesněji - u Lotusu se napjatě očekává, jak to vůbec dopadne s jeho existencí, o níž jsme popsali nemálo webového prostoru. Pokud se podíváme do startovního pole, jeho výrazným znakem je velmi malá fluktuace. Ve stejné sestavě (pokud nedojde k nějakému zásahu force majeure) se nám příští rok představí Mercedes, Ferrari, Williams, Force India, Sauber, Red Bull a Toro Rosso. Což reprezentuje nějakých sedmdesát procent současného stavu.
Trojí varianta v podání McLarenuKlíčovou postavou měl být Kimi Räikkönen, jehož případný odchod od Ferrari by rozhýbal trh přestupů. Nestalo se tak, a proto se nyní upírá zrak k Jensonu Buttonovi, jak on ovlivní boj o poslední možné posty. Brit několikrát rozvířil hladinu mediálního klidu, když koketoval s účastí v motoshow Top Gear, minulý týden si vyzkoušel rallyecross, Mark Webber ho lanaří do kategorie WEC. Teď se stává součástí šarády, která může mít tři vyústění.
1. Button u McLarenu zůstane. Tým tak získá zkušeného a mediálně zdatného pilota, ale půjde také o nejdražší variantu, která by s ohledem na pokles týmu v Poháru konstruktérů nebyla zase až tak přehlédnutelná, protože evidentně dojde ke snížení prize money. A je otázka, jak by veterán F1 po své šestnácté sezóně v F1 přijal nutné snížení platu.
2. Button odejde a příležitost dostane nadějný Stoffel Vandoorne. Belgičan se může opřít o výborné výsledky z GP2, kde ho zdobí pět vítězství. V jeho případě není rozhodující čas, během nějž se Button rozhodne, v tomto směru může licitovat. Pro McLaren by příchod úřadujícího šampiona GP2 byl určitě marketingovým úspěchem (dá se jen těžko předpokládat, že v této kategorii dojde k nějakému zvratu).
3. Button odejde a na jeho místo bude angažován současný rezervní pilot Kevin Magnussen. V McLarenu absolvoval - a nikoli neúspěšně - minulý ročník. Vyrovnal se dokonce mnohem zvučenějšímu severskému kolegovi Räikkönenovi, ale Alonsovi musel udělat místo. Na rozdíl od Vandoorna ale Dán nemůže čekat, až u McLarenu vyloží karty na stůl, pokud mu tedy půjde o závodní sedačku.
Byla tu ještě spekulace, že by se Button mohl vrátit do Williamsu, tedy k týmu, u kterého začínal, ale nezdá se pravděpodobné, že by Bottas po zahrazené cestě k Ferrari vstoupil na nejisté pole a svůj kontrakt neprodloužil; ostatně toto spojení je vnímáno jako téměř jisté. Magnussen ještě může zkusit americkou ruletu u Haasu, kde se otevírá po Hülkenbergově rozhodnutí setrvat další dva roky u Force India širší prostor. Pro americký tým má Dán hned několik předností: zapsal se do povědomí F1 debutem na stupních vítězů, má zkušenosti s vývojem vozu a nepřehlédnutelný je i fakt, že mluví velice dobře anglicky.
Sám Kevin má ohledně svého osudu jasno: "Neviděl bych jako tragédii zůstat ještě jeden rok bez závodění. Můžu u týmu příští sezónu působit ve stejné pozici, ale to je maximum. Pak se musí něco stát, pokud ne, bude potřeba zaměřit svou pozornost jinam. Pozice testpilota mi sice umožní i jiné aktivity, ale já věřím, že příští rok budu zase závodit."
Řešme i zbylé "domácí úkoly"Haas má pořád z čeho vybírat a jak prohlásilo spřežení Haas/Steiner, nechce nic uspěchat. Kandidáty jsme představovali už několikrát, tak jen pro osvěžení paměti připomeneme, že zmíněni byli Gutiérrez, Vergne, Rossi, Marco Andretti, Chilton. Je otázkou, zda se k nim nepřidá po vyřešení šarády jménem Lotus i Pastor Maldonado, jehož vztah s Lotusem také začíná balancovat na ostří nože. A peníze jeho sponzora rozhodně nelze přehlížet.
McLaren v minulých dnech důrazně popřel skutečnost, že by pro příští rok už byly podepsány kontrakty s Alonsem a Vandoornem, ale v případě španělského pilota je krajně nepravděpodobné, že by v sezóně 2016 chyběl.
Pokud se uskuteční námi avizované spojení Mercedes - Manor, má velkou šanci na působení v závodním kokpitu Pascal Wehrlein, což by mohla být ze strany dodavatele motorů podmínka; vedení týmu F1 totiž avizovalo, že má zájem na tom, aby se nadějný mladík "otrkal" a sbíral zkušenosti. V podstatě jde o podobný proces jakým na začátku své kariéry F1 prošel Alonso u Minardi. Wehrleinova přítomnost by s největší pravděpodobností znamenala ukončení závodních aktivit Roberta Merhiho, ale nikde není řečeno, že Španěl (v současné době úspěšnější než týmový kolega Stevens) je zcela bez šancí.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.