V našich diskusních příspěvcích se na základě Alonsova „výkonu“ v kvalifikaci na GP Maďarska objevily zmínky o některých podobných pokusech, leč v závodě. Připomeňme si tedy pět případů.
1. Grand Prix USA 1959: Cooper Jacka Brabhama se zastavuje necelý kilometr před cílem. Do té doby vedoucí Australan vyskakuje z kokpitu a přibližně 800 metrů tlačí svůj 457 kg těžký vůz do cíle. Za cenu absolutního vyčerpání, ale už jako novopečený mistr světa.
V dokumentu vidíme i další formu tlačení během závodu, autorem je Bob Said na Emerym upraveném Connaughtu s motorem Alta.
2. Grand Prix Monaca 1965: Vedoucí Graham Hill udělal ve 25. kole při nájezdu do nábřežní šikany chybu a zamířil do únikové zóny. S klidem Angličana se odpoutal z pásů, vystoupil, odtlačil své BRM několik metrů zpět, opět nasedl a ze čtvrtého místa, kam mezitím klesl, došplhal během dalších čtyřiceti kol do vedení. Přičemž dva ze tří soupeřů musel překonat v souboji na trati, pouze Brabham mu uvolnil cestu nedobrovolně; Ferrariho duo Surtees-Bandini se muselo podrobit jeho fenomenální jízdě.
3. GP USA-Dallas 1984: Nigel Mansell v posledním kole zjistil těsně před cílem, že nemůže zařadit žádnou rychlost. Proto zkusil zoufalý čin – dotlačit svůj Lotus do cíle. Zoufalý proto, že by si na pořadí nepolepšil, a pak v Dallasu tehdy panovalo tak šílené vedro, že nebohý Nigel ani nedospěl na spásnou cílovou čáru a v bezvědomí se zhroutil vedle svého vozu. Procitl až v péči lékařů ve zdravotnickém zařízení.
4. GP Německa 1986: Prost absolvující většinu závodu na třetím místě za týmovým kolegou Rosbergem před poslední zatáčkou dramaticky zpomaluje – nedostatek paliva už předtím postihl jeho kolegu. Alain se snaží „vypumpovat“ zbytky benzínu, po projetí zatáčky vyskočí z vozu a chvíli tlačí svůj mclaren, pak svou snahu vzdává. Z chvilkového druhého místa padá na šesté, ale naštěstí pro něj mu tyto body na konci roku nechyběly.
5. GP Mexika 1991: Vysloveně na dohled cíle definitivně vysychá nádrž de Cesarisova jordanu. Pilot také použije svaly, posledních 200 metrů pohání on svůj vůz, ale v cíli ho čeká – diskvalifikace. Jenže jeho šéf Eddie Jordan není žádné ořezávátko, jeho návštěva u vedení závodu měla asi hodně bouřlivý průběh, ale po návratu může Eddie týmu radostně sdělit: „Andrea začal auto tlačit až po odmávnutí závodu!“ Což znamená, že se namáhal zbytečně, ale body za čtvrté místo mu zůstaly…
Pochopitelně existuje mnoho dalších případů, kdy se tlačilo (a většinou v rozporu s pravidly) v boxech či na trati v průběhu závodu. Náš výběr je do jisté míry reprezentativním vzorkem podobných situací.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.