Když řeknete fanouškům rallye jméno Michèle Moutonová, okamžitě se jim vybaví také značka Audi. Přitom tato dáma z Francouzské riviéry během své třináctileté kariéry odjezdila nemálo závodů i na jiných vozech, jak už to bývá.
Víme, co se ohledně dam sluší, proto se spokojme s konstatováním, že i když Michèle de facto ukončila svou kariéru v roce 1986, ještě si na přelomu století odskočila k maratónu London-Sydney. Už pět let vykonává funkci prezidentky FIA Women & Motor Sport Commission.
Moutonová a formule 1 - to nikdy nešlo dohromady. I když se na počátku 80. let, tedy v době její největší slávy u Audi objevily spekulace, že by do monopostu mohla usednout, Michèle to rázně odmítla. To jí však nebrání, aby se nevyjádřila k současné situaci v F1, zejména pak z hlediska přítomnosti žen.
Už na konci týdne se kriticky vyjádřila k prohlášení španělské pilotky Carmen Jordá o její touze usednout do skutečného vozu F1 (článek zde). Moutonová se pozastavila nad tím, že ve své kariéře, čítající 44 startů v seriálu GP3 ještě ani jednou nedokázala bodovat. "Kdybych už měla navrhnout nějaká jména pilotek, splňujících podmínky pro F1, určitě by to byla Simona de Silvestro, Danica Patrick, Susie Wolff nebo Beitske Visser. Danica právě zahájila 100. závod v sérii NASCAR, Beitske si vede výborně ve formuli Renault 3.5.
Tyhle dívky už předvedly dobré výsledky. Pak jsou tu pochopitelně i takové, které dosáhly jisté úrovně v motorsportu díky marketingovým zájmům nebo dokonce z politických důvodů, ty mě ale nezajímají," uvádí Moutonová. Při té příležitosti byla připomenuta i zatím poslední žena, která se pokusila kvalifikovat do Grand Prix, ale Italka Giovanna Almati v roce 1992 zdaleka nestačila na mužské kolegy, navíc se proslýchalo, že její angažmá v Brabhamu mělo jako hlavní cíl přilákat sponzory - což se nakonec nepodařilo.
Vicemistryně světa v rallye 1982 dodává, že v motorsportu pořád figuruje příliš malý podíl žen. I tak vidí další nadějné tváře - Tatiana Calderon v Evropském šampionátu F3, Lucile Cypriano v SEAT Eurocup nebo Marta Garcia v závodech motokár. Všechna tato děvčata mají podle ní šanci se v blízké době výrazně prosadit. "Jednou ze zásadních věcí musí být stejné materiální možnosti pro dívky i chlapce," tvrdí Moutonová. "To byl případ i mých závodních zkušeností; měla jsem stejné předpoklady uspět. Díky tomu pak také poměrně snadno zjistíte, jestli je dotyčná dobrá nebo ne."
Moutonová si vyrovnání právě v této oblasti klade za svůj cíl. "Musíme dosáhnout toho, aby podmínky pro chlapce i děvčata byly srovnatelné. Už se to dalo do pohybu, takže brzy uvidíme výsledky. Do tohoto procesu chceme zapojit i národní automobilové federace. Ale připouštím, že to je hodně velký úkol."
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.
Dr. Helmut Marko zavzpomínal na více než dvacet let trvající spolupráci s Christianem Hornerem, se kterým společně vybudovali z Red Bullu špičkový tým Formule 1. Jejich odlišné přístupy se často doplňovaly a stály za klíčovými rozhodnutími, která Red Bull dovedla k vrcholu.
Christian Horner sehrál klíčovou roli při uzavření dohody s Hondou, která Red Bull vrátila na špičku F1. Právě toto partnerství odstartovalo novou éru dominance týmu.
Günther Steiner vyjádřil překvapení nad nečekaným odchodem Christiana Hornera z čela Red Bullu a označil ho za výrazný otřes pro tým. Podle něj bude těžké nahradit lídra, který byl symbolem stability.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.