Jak probíhá práce v týmu F1 během ledna a února, než přijde na řadu představení nového vozu a první testy? O tom vypráví Marc Priestley, bývalý mechanik McLarenu.
O tom, že stavba nového auta F1 je náročná a pro většinu členů týmu znamená zimní pauza hektické období, asi pochybuje málokdo. "Po Vánocích se všichni vracejí s pocitem obav a vědí, že během tohoto období vás může potkat téměř cokoliv," uvedl Marc Priestley na svém blogu.
V továrně je rušno, avšak samotní mechanici čekají, než se jim do rukou dostane nové šasi. Ale ani do té doby nezahálejí. "Většina mechaniků si vybírá dovolenou kolem Vánoc. Až ji vyčerpají, vracejí se do továrny, kde je spousta práce například s přípravou starých vozů do muzeí nebo výrobou a úpravou garážového vybavení," zní jeho odpověď na otázku, co vlastně mechanici dělají přes zimu.
Jedno šasi je posláno na zátěžové testy FIA, to druhé míří do továrny k mechanikům. Například u Toro Rosso jich na jednom voze pracuje dohromady sedm - jeden hlavní, jeden má na starost přední a dva další zadní část vozu. A potom jsou zde tři ostatní, kteří se starají o karosérii, elektronické součásti a převodovku a fungují na směny.
"První dny se kontroluje, upravuje a předpřidělávají se některé jednoduché součástky, které jsou už dostupné. Není zvykem, že jsou všechny komponenty připraveny dříve než šasi," prozrazuje Priestley. Je však běžné, že první návrhy určitých součástek mohou být upraveny ještě dříve, než se vůbec dostanou na auto. "To je občas pro mechaniky frustrující, protože musejí čekat, než designéři vytvoří součátku, která může při stavění zdržovat upevnění jiných částí." Celý proces tak může trvat několik týdnů.
Mravenčí práce mechaniků je velmi důležitá (foto: Scuderia Ferrari)
Mechanici stavějí dohromady součástky řízení, zavěšení a vylaďují je do perfektní formy. Zanedlouho je ale jejich práce zase rozebrána a na šasi se dál pracuje a probíhají úpravy. "Možná to může vypadat hloupě, dělat všechnu tu práci a zase ji hned rozmontovávat, ale když věci sestavujete poprvé, objeví se většina problému či možností ke zlepšení. Proto je lepší si dát na čas, aby bylo vše správně," vysvětluje.
Důležité je také první nastartování a zkouška převodovky, kterého se zúčastní téměř celá továrna. "Není to jen test motoru, ale v podstatě celého nového palubního systému. Inženýři prověřují data z laptopů, zatímco mechanici kontrolují případné praskliny, upravují vzájemné postavení pohyblivých částí apod. Může to trvat celý den, protože se hledají šotci v softwaru, mechanici připravují vůz, motor se předehřeje, nahoru se vytočí i systém výfukových plynů a až jsou všichni připraveni, poprvé se zmáčkne tlačítko start," vypráví.
Práce mechaniků potom pokračuje - například připevní podlahu a poprvé si vyzkoušejí nastavit vůz. "To je první možnost týmu, jak připravit základní nastavení, včetně věcí jako klenba, špičky úhlu zavěšení a řízení či světlé výšky. Je to také možnost pro inženýry srovnat reálná data s těmi předpokládanými," popisuje.
A to už se přibližuje datum prvního předsezónního testu. Nejprve je však třeba ukázat nový výtvor světu. Letos týmy na představení vozů ušetřili - nekonaly se žádné velké akce jako tomu bývalo v minulosti. Některé stáje uspořádaly on-line prezentace, na kterých však nebyli přítomní žádní novináři a vypustili pár snímků svých nových vozů spolu se slovy pilotů či představitelů týmu. Další své nové "hračky" předvedly přímo v boxové uličce v Jerezu.
"Já si pamatuji, že při více než jedné příležitosti během oněch slavnostních odhalení nebyl vůz pod kapotou dokončen a jednou dokonce ani neměl motor. Ne že by si toho někdo všiml," vzpomíná s úsměvem Priestley. Většinou je však již vůz při té příležitosti téměř kompletní.
Mechanici Red Bullu (foto: Infiniti Red Bull Racing)
A potom už příchází na řadu samotné testování. Mechanici pracují přes noc, neustále kontrolují a mění součástky, na konci dne vše rozeberou a hledají známky poškození a některé použité komponenty jsou odesílány zpět do továrny na inspekci.
Je zkrátka třeba novému vozu plně porozumět. A obzvlášť letos bude tohle všechno velmi důležité, protože spolehlivost označují mnozí za klíčový prvek nadcházející sezóny.Týmy v Jerezu letos čelí mnoha potížím a všichni se shodují, že je nyní vidět, jak moc komplexní jsou tyto vozy formule 1. A mechanici mají spoustu práce.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.