Už dávno pryč jsou ty časy, kdy byly částky, které Bernie Ecclestone vyplácel týmům, tajemstvím. Kolik tedy dostanou týmy peněz v roce 2014? Jisté je, že se bude vycházet z letošního postavení v šampionátu konstruktérů. Celkově se dá při pohledu na sumy říci, že velké týmy dostávají o dost více než malé.
Kimi Räikkönen nedostal letos žádný plat, Nico Hülkenberg musí, i přes zřejmé kvality, o svůj post bojovat. I tyto zprávy neklamně ukazují, že v F1 něco není dobře. Základním problémem není velký počet platících jezdců, kteří obcházejí jednotlivé týmy, problémem nejsou ani obchodníci, kteří nakonec svoje smlouvy nedodrží.
Krize v F1 je vnitřní. Její příčina je v nezřízeném zbrojení [výzkumu a vývoji]. Částky, které budou v roce 2014 rozdány, se neustále mění. Německý server Auto Motor und Sport teď příchází s konkrétními čísly.
Velké týmy budou ještě bohatšíMajitel komerčních práv na F1, společnost CVC, rozdá týmům 68,7 % z celkových příjmů z prodeje televizních práv. Konkrétně se jedná asi o 840 milionů USD. Až doposud to bylo jen něco kolem 55 %. Větší množství peněz pro týmy získané díky většímu procentu ale dostanou velké týmy. Malé týmy mají smůlu.
Nový systém výpočtů plateb týmům upřednostňuje týmy, které se Berniemu Ecclestonovi zavázaly, že budou v F1 působit do roku 2020. A také ty, které jako první opustily skupinu FOTA, která sdružovala jako protiváhu týmy. Jako první obdrží platby týmy Red Bull a Ferrari. Navíc jejich odměny budou velmi výrazné. Mercedes se dlouho zdráhal s Ecclestonem podepsat, a také je za to potrestán. Až Niki Lauda dokázal rozpory mezi managementem týmu a zástupci F1 urovnat.
Pokud bychom zohlednili výsledky ve světle nákladů, tak by byla mistrem Force India
Ferrari a Red Bull mají při výplatách přednostV F1 je pět privilegovaných týmů - Ferrari, Red Bull, Mercedes, McLaren a Williams, které dostávají výplaty bez ohledu na to, jak se umístí. Mistrovský Red Bull obdrží 90 milionů USD za umístění plus 72 milionů USD jako bonus za věrnost, tedy dohromady 162 milionů USD.
Ferrari by při současné situaci v MS dostalo 72 milionů USD za třetí místo a 99 milionů USD za věrnost. Luca di Montezemolo si nechá jméno Ferrari, které za 64 let v MS hodně znamená, královsky zaplatit. U Mercedesu mluvíme o 80 milionech USD za 2. místo a dalších 12 extra milionech USD za věrnost.
Lotus se mezi lépe postavené týmy neřadí - to i přes dobré výsledky na dráze. Za 4. místo by stáj z Enstone obdržela 65 milionů USD avšak ani cent navíc. Takový McLaren za věrnost dostane 12 milionů USD a za umístění 62 milionů USD.
Uprostřed pole jsou už rozdíly v prémiích za umístění menší - Force India by získala za 6. místo v poháru konstruktérů 59 milionů USD a Sauber za sedmé místo 53 milionů USD. Toro Rosso za osmé místo dostane 50 milionů USD a Williams za deváté místo 47 milionů USD a prémie za věrnost činí 9 milionů USD.
Za 10. místo se rozdává 40 milionů USD. Ale pozor! Vyplaceny budou pouze tomu, kdo minimálně dvakrát v posledních třech letech byl v TOP10. To znamená jen Caterham. Marussia by vyšla, i kdyby si 10. místo udržela, naprázdno. Ale zdá se, že se ruská stáj s Ecclestonem na vyplacení přece jen nějakých peněz domluvila. Mělo by se jednat o zhruba 20 milionů USD.
Red Bull je za vodouUprostřed pole panuje krize po finanční stránce, a tak je otázka, proč takové finanční uspořádání platí? Proč se nevyplácí všem účastníkům stejně, dejme tomu 70 až 90 milionů USD? To by zároveń působilo jako účinná finanční brzda. Za takové situace by každý tým s radostí přislíbil účast do roku 2020. Za současné situace se tedy nedá divit malým týmům, že žijí z 'ruky do huby'.
Platí ještě Red Bull vůbec něco ze své kapsy? Nemusel by...
Red Bull takové problémy vůbec nemusí řešit. Z koláče Bernieho Ecclestonea, od hlavního sponzora Infinity a dalších 23 partnerů obdrží rakouský tým celkem 270 milionů EUR. Je tedy otázkou, zda-li majitel týmu, Dietrich Mateschitz, musí svoji kasu provozem týmů vůbec zatěžovat. Mercedes, Ferrari a McLaren jsou donuceni vydávat podobné prostředky, pokud chtějí s Red Bullem soupeřit. Lotus také, ale u něj se operuje s penězi, které tým vlastně nikdy nevidí.
Red Bull je navíc připraven vydat ještě větší množství peněz, aby se udržel před svými pronásledovateli. Díky tomu se roztáčí nákladová spirála stále víc a víc. To je na škodu sportu. Force India má letos například rozpočet 104 milionů EUR a je na 6. místě. Pokud bychom hodnotili týmy podle vynaložených nákladů, tak by byla právě indická stáj mistrem.
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.