Kvalifikace začala malou povětrnostní šarádou - dvacet minut před jejím začátkem se nad Hungaroringem přehnala přeháňka a zamotala většině týmů hlavu, protože mokrá trať je nutila být až do poslední vteřiny být ve střehu.
Dvacet minut před začátkem kvalifikace zvrásnila tváře stratégů v boxech přeháňka. Podmínky ostatně nevěstily žádné setrvalé počasí, teplota "pouhých" 25 °C, trať na počátku vyzařovala 39 °C, vlhkost vzduchu 68% a vítr vanul rychlostí 7,2 km/h.
It was wet and wild ☔️ 😯It had spins and shocks 😵 😒WATCH: All the best bits from #HungarianGP qualifying VIDEO >> https://t.co/jb2RxoStnR#F1 🇭🇺 pic.twitter.com/zvRmQ4uOEU
— Formula 1 (@F1) July 28, 2018 Q1 - 18 minutDo kvalifikace se jako první vydal Leclerc následovaný oběma mercedesy, přičemž bylo jasné, že déšť na trati zanechal určité stopy. Piloti sice trochu plavali, v depu neustále probíhala jedna predikce za druhou, na vozech se pyšnily zeleně označené pneumatiky, ale ostražitě se číhalo, co bude následovat. Špička zajížděla časy odpovídající stavu trati, ale záhy bylo jasné, že povrch vysychá. Jestliže na polomokré trati byl prorokem Räikkönen (1:25,988), záhy se před něj a jeho kolegy ze špičky začala prodírat druhá fronta. Náhle v čele figurovali Sainz jr. a Magnussen, zatímco Ricciardo se plácal kolem šestnáctého, Vettel dokonce byl jednu chvíli až devatenáctý. Špičkové týmy ale nakonec v samotném závěru dokázali využít onoho chvilkového "okna" a vrátit se na místa, která jim patří: prvním byl Räikkönen (1:16,666) následovaný Verstappenem (1:16,940), pak to byly hoši od Mercedesu (Bottas 1:17,123, Hamilton 1:17,479) a překvapivě dost vysoko vyskočil Sainz jr. Naopak Ricciardo měl do dělat, aby se na měkkých pneumatikách spasil postupem do Q2.
Do Q2 neprošli: Leclerc, Sirotkin, Vandoorne, Ocon, Pérez
Q2 - 15 minutZatímco Ericsson, oba piloti Renaultu a Mercedesu sáhli po slickách, Vettel na první pohled nesmyslně vyjel na intermediates. Jenže v úseku zatáček 10 - 14 už bylo notně vlhko: zatímco prakticky celé pole zamířilo zpět do boxů přezout a závodit s časem, Vettel v pohodě zajel čas 1:28,636, k němuž se už nikdo nedokázal přiblížit. Obrovskou šanci měl ještě Lance Stroll, ale první pokus mu nevyšel a v druhém už na hodně zaplavené trati chytil v zatáčce 10 hodiny, trefil bariéru a přišel o přední spoiler. Proto neměl Kanaďan vůbec žádný dosažený čas.
Několik pokusů na pneumatikách do přechodných podmínek už nevyšlo, piloti byli nakonec nuceni přezout na mokré pneumatiky. Tím pádem časy začaly rapidně padat a klesaly až o 3-4 vteřiny. Třeba takový Hamilton v druhé polovině Q2 zajel čas 1:36,921. Trápil se Ricciardo, kterému napodruhé už štěstí nepřálo. Jak náročné podmínky na Hungaroringu byly, naznačuje i poslední měřený výkon Alonsa - 1:40,693. Piloti v druhé polovině prostřední části neměli absolutně žádnou šanci jakkoli se zlepšit, proto byl bezkonkurenčně nejlepší Vettel.
Do Q3 nepostoupili: Alonso, Hülkenberg, Ricciardo, Ericsson, Stroll.
"Inters or wets," Fernando? 🎧Or how about that rocket ship? 😉 🚀(wait for it...)#HungarianGP #F1 pic.twitter.com/cdlhnN2upk
— Formula 1 (@F1) July 28, 2018 Q3 - 12 minutOd samého počátku bylo jasné, že poslední část kvalifikace bude komplet mokrá, i když jak později události ukázalo, šlo tu skutečně o pečlivé naplánování. První pokusy na vodním filmu vyšly nejlépe Mercedesům (Hamilton 1:37,561, Bottas 1:37,651) a po nich Räikkönenovi (1:37,769), zatímco Vettel svůj první pokus nezvládl (1:39,680) a až druhým se dostal do hry (1:37,733). Trať ale začala postupně ztrácet na dramatičnosti, pršet vysloveně nepřestalo, takže nešlo přezout na intermediate, ale časy byly evidentně rychlejší, i když se nejednalo o vteřiny, ale desetiny. Vše se rozhodlo v poslední dvouminutovce, Vettelovy nestačily ani dva pokusy, neuspěl ani "regenmeister" Verstappen. Určitým překvapením byly výkony Toro Rosso, u Red Bullu asi budou přemýšlet, proč Holanďan nestačil na Gaslyho. Vše nakonec rozhodl posledním pokusem Hamilton, jehož rychlé kolo sice nepostrádalo nějakou tu chybičku, ale podařilo se mu prodrat se před týmového kolegu a zajistit si 77. pole-position v kariéře.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.