Po nejrychlejší Grand Prix letošního ročníku se smečka F1 přesunula na tu nejpomalejší. Singapurský závod se ve většině případů své osmileté existence pohyboval na dvouhodinové hraně trvání závodu.
Ještě než se vůbec odpíchly vozy do zahřívacího kola, bylo jasné, že jich v závodě uvidíme pouze jedenadvacet. Romain Grosjean totiž v boxu vystoupil ze svého Haasu, sňal přilbu a značně rozčileně hovořil s personálem garáže.
Start se vůbec nepovedl Maxi Verstappenovi a jeho zaváhání do jisté míry způsobilo následnou reakci - Nico Hülkenberg se dostal mezi oba vozy Toro Rosso a se Španělovým se dostal do kontaktu, Němcův vůz vystřelil doleva a narazil do boxové zdi. Zcela očesal levou stranu svého vozu a závod pro něj samozřejmě skončil.
Na trati se objevil safety-car a piloti první kolo kvůli odstraňování trosek museli projet skrz boxy. Po restartu na konci druhého kola se ustálilo pořadí Rosberg, Ricciardo, Hamilton, Räikkönen, Alonso, Kvjat, Sainz jr., Vestappéen, Massa a Magnussen. Zatímco Rosberg se pomalu vzdaloval, trojice Ricciardo, Hamilton a Räikkönen se nějakou dobu držela pohromadě. Když se zdálo, že závod sklouzne do nudné podívané, začala se komunikace mezi depem a piloty Mercedesu, týkající se problémů s brzdami. Zdálo se však, že se tato potíž více týká Hamiltona, který stále více ztráce a začal mít problémy s blížícím se Räikkönenem.
Po prvních výměnách v boxech, které čelo rozmístilo mezi 16. a 18. kolo, se situace příliš nezměnila, pouze pokračoval boj o stupně vítězů v podání Hamiltona a Räikkönena. V 33. kole, kdy se rozběhla druhá část výměn, udělal Lewis v nájezdu do zatáčky č. 7 chybu, probrzdil a Räikkönen se dostal před něj. Třetí místo si pak držel až do poslední výměny, kdy se Mercedesu podařilo vydělat na zastávce o kolo dříve a Hamilton se vrátil na třetí příčku. U mechaniků vyměnil žlutou směs za červenou, Iceman zvolil ultraměkkou, ale jejich rozdíl zůstával prakticky konstantní.
Stejně jako piloti na 3. a 4. místě jednal i Ricciardo, který na konci 48. kola zvolil pneumatiky označené fialovou barvou. Čekalo se, zda do boxů zamíří i vedoucí Rosberg, jedoucí na měkké směsi, ale i když byli mechanici připraveni, Mercedes vsadil na riziko a dojetí. Do cíle zbývalo v tu chvíli 22 kol a Rosberg měl 26 vteřin náskoku. Jenže Ricciardo nasadil ke stíhací jízdě, která měla podle prognóz Red Bullu vygradovat čtyři kola před cílem. Australan skutečně stahoval Rosbergův náskok tempem většinou větším než 2 vteřiny na kolo, ale kritickým se pro něj stal úsek mezi 56. a 58. kolem, kdy zpomalil a jezdil časy prakticky identické s vedoucím pilotem. Důvodem mohly být rovněž potíže s brzdami, které byly agresivní jízdou namáhány, svou roli sehrálo i zdolávání pilotů o kolo zpět. V posledních třech kolech Ricciardo opět zabral, ale to už bylo pozdě - v nájezdu do posledního kola se nedostal ani do DRS zóny, chyběly mu právě ona dvě kola, po která polevil.
Pohyb na dalších místech byl většinou ovlivněn zastávkami v boxech a různě volenou strategií, ale největší pozornost byla upřena na Sebastiana Vettela. Němec v úvodu závodu prodělal vteřinu hrůzy, když mu Williams vyslal do cesty Bottase - šlo evidentně o špatné načasování, ale odpovědní činitelé, rozhodující pod vedením expilota Marka Blundella, tentokrát netrestali. Vettel se pak postupně prokousával kupředu, díky startu na žluté směsi, na níž strávil 24 kol, se posunul až do první pětice, kterou si i po dalších výměnách dokázal uhájit. Lepšího výsledku opravdu nešlo dosáhnout, i tak je posun de facto o 16 pozic (Grosjean na startu chyběl) obrovským úspěchem.
Bojovný den měl Max Verstappen, který se po nepovedeném odpíchnutí ze startovního roštu objevil na hraně první desítky. V 18. kole došlo k pikantní situaci, kdy dojel Daniila Kvjata - o jejich vzájemné výměně se napsalo dost. Ruský pilot po tři kola velice tvrdě hájil svou pozici a jako by tím chtěl potvrdit, že ho ještě nelze hodit do starého železa. Verstappen ho nezdolal, nakonec musel polevit a jejich první souboj ukončila Holanďanova zastávka v boxech.
Toro Rosso si slibovalo dobré umístění, asi poslední s reálnou vyhlídkou na body, jenže ve hře zůstal pouze Kvjat. Sainz jr. po úvodní kolizi poškodil pravý bok svého vozu a po kontaktu s Hülkenbergovým vozem se mu vyhnula svislá aerodynamická ploška. Nedá se říci, že by nějak extrémně trčela do prostoru, vedení závodu však v 6. kole vyzvalo černou a oranžovou vlajkou Španěla k povinné zastávce v boxech (pilot musí do tří kol zastavit u svých mechaniků). Sainz jr. tam skutečně v osmém kole zamířil, čímž měl ale po šancích na lepší umístění. Vztyčenou standardu Toro Rosso tentokrát udržel Kvjat, i když výborné šesté místo, na kterém po určitou dobu závodu působil, se mu nepovedlo udržet.
V režimu safety caru se "potkali" Button a Bottas - Brit přišel o pravou část předního křídla, Valtteri musel do boxů s rozříznutou zadní pravou pneumatikou. Oba se propadli až na chvost startovního pole a ani jeden neviděl cíl - v případě finského pilota to bylo vůbec první letošní odstoupení. To Fernando Alonso opět zlepšil náladu Rona Dennise & spol., i když ani on nedokázal obhájit páté místo, které mu patřílo v první fázi Grand Prix. Pokud jsme mluvili o zločinech a trestech, překvapivě se netrestaly kolize (u té startovní by byl trest nesmyslem, o případu Bottas jsme psali výše), nýbrž pouze technický prohřešek u Estebana Ocona, který vyfasoval pět vteřin za předjíždění v režimu safety caru.
Sergio Pérez byl dalším z těch, kteří museli útočit zezadu a po Hülkenbergově odstoupení ležela veškerá odpovědnost na něm. Proti němu na dálku stál Massa a zuřil boj o čtvrtou příčku v Poháru konstruktérů. Sergio se dokázal dostat do závěru první desítky a když ve 49. kole zdolal Kvjata, dostal se na příčku, jejíž bodové ohodnocení opět posunulo Force Indii před Williams. Nenápadný, ale efektivní závod jel Kevin Magnussen, vypracoval se na rozhraní první desítky a k velké radosti Renaultu podruhé v sezóně dokázal bodovat. Výsledek to je o to cennější, že zdaleka tolik nevydělal na odstoupení soupeřů.
Nechybělo mnoho a Grand Prix Singapuru mohla skončit tragicky. Na vině nebyla "velká ještěrka", kterou viděl v tréninku Verstappen. Když byl proveden restart, čelo závodu asi nevěřícně zíralo na jednoho z traťových maršálů, který stál tváří v tvář monopostů řítících se po rovince do první zatáčky a ještě se pokusil dosbírat nějaké úlomky. Naštěstí se včas uklidil do bezpečí.
Pořadí v čele mistrovství světa se nám tedy opět změnilo a Hamilton může dumat, čím to je, že v posledních závodech tahá za kratší konec. Ricciardo může želet promarněné příležitosti a u Ferrari nejspíš budou dlouze přemýšlet, zda ono jedno kolo rozdílu bylo důvodem, proč nebyl ani jeden zástupce rudých ořů z Maranella na stupních vítězů.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.