Jubilejní 50. Grand Prix Velké Británie, která se odehrává na bývalém letišti situovaném zhruba 50 km od Northamptonu, přivítá 10. závod letošní sezóny. V prvním tréninku máme možnost vidět dva mladíky nahrazující stabilní piloty a přetahovanou Mercedesu
Nad tratí se převalovala zlověstná mračna, vzduch (15°C) a trať (18°C) byly teplotně téměř shodné, poměrně silný vítr vykazoval 17,3 km/h a vlhkost vzduchu 91 % slibovala možný déšť, ale predikce jeho přítomnost nenaznačovala... tedy zatím.
Trať se poměrně rychle začala zaplňovat a piloti s ohledem na dodané pneu (měkké, středně tvrdé a tvrdé) většinou vyjížděly na bíle označených pneumatikách. První čas a tedy měřítko ale položil Ricciardo (1:37,297) na oranžové sadě gum. Stejně tak učinil i Verstappem, který ho záhy překonal - 1:36,973. Oba piloti Red Bullu zvolili tvrdé pneumatiky.
Po deseti minutách tréninku se na trati objevil Vettel a na jeho Ferrari druhá varianta ochrany kokpitu Halo. Jestli někdo doufal, že Němec předvede alespoň jedno rychlé kolo se srovnatelným časem, byl zklamán: po instalačním kole se Halo 2 na rudém maranellském voze vrátilo do boxů a Vettel pokračoval bez této "ozdoby".
V týmech Haas a Renault dostali šanci dva mladíci. Víc byl zpočátku vidět Charles Leclerc, který zaujal Gutiérrezovo místo, leč bohužel v méně lichotivé souvislosti. Hned zpočátku svého prvního stintu vyjel v úseku Becketts z trati a po půlhodině dokonce vykroužil v zatáčce Village hodiny. S dalším "náhradníkem" Estebanem Oconem ale zajížděli hodně podobné časy.
Když se na trať dostaly Mercedesy, Hamilton neopomněl zamáváním pozdravit své příznivce kolem trati, a začala přetahovaná o průběžné vedení. Hamilton měl ve svém prvním kole jisté problémy, proto ho vypustil (1:42,106) a dal tak šanci týmovému kolegovi. Ten stanovil první výzvu v podobě hodnoty 1:34,855, kterou posléze ještě stáhl: 1:33,484. Hamilton kontroval 1:33,318 a pojistil svůj výkon rychlým kolem 1:32,827. Rosberg se ještě dostal ke slovu (1:32,645), což Hamilton opět překonal a stanovil maximum první poloviny pátečních jízd - 1:32,478.
Smolařem první poloviny byl Marcus Ericsson, u jehož sauberu se mechanici potýkali s technickými problémy. Švéd tak vyjel na trať pouze k šesti instalačním kolům a nezaznamenal po dvě třetiny tréninku jediný čas. To Alonso se mohl těšit z dobrého působení na trati a po 42. minutách, kdy všechny vozy zamířily do boxů, se těšil průběžnému třetímu místu - 1:34,288. Před ním byly oba Mercedesy, za sebou nechal Vettela a Verstappena.
Do druhé části opět vpadly Mercedesy, stále na středně tvrdé směsi, a Rosberg poslal Hamiltonovi navštívenku v podobě průběžného nejrychlejšího času. Jenže i na ten našel Hamilton odpověď. Překvapením byl třetí Hülkenberg, který jako jeden z prvních nasadil měkké pneu, ačkoliv bylo evidentní, že okruh této směsi příliš nepřál, některé týmy ji vůbec nepoužily, Red Bull dokonce nechal Verstappena jet pouze na tvrdých pneu a Holanďan se na nich dokázal zlepšit. Také Räikkönen s novou smlouvou v kapse na měkké sadě pneumatik opustil třinácté místo a posunul se na rozhradní první a druhé pětice.
V závěrečné části tréninku se týmy věnovaly více závodním simulacím, takže časy začaly padat k hranici 1:36 - 1:37. Rosberg hlásil svému týmu potíže s nadměrnou spotřebou, později hartusil i na systém DRS. Aby mu to nebylo líto, na samotném konci se ozval svým inženýrům i Vettel, u jehož Ferrari opět zlobila převodovka.
Po odmávnutí si ještě všichni piloti vyzkoušeli startovní proceduru na slotech, takže jsme mohli v pomyslné druhé řadě vidět třeba Nasrův sauber. Mercedesy byly jedinými vozy, které prolomily hranici 1:32,0.
V boxech jsme viděli i několik zajímavých tváří, například vlastníka stáje Force India Vijay Mallyiu, v boxech Haasu zase pobývala další jezdecká naděje Santino Ferrucci, chyběl nesměl ani trojnásobný mistr světa sir Jackie Stewart.
Zůstává otázkou, zda za dvě hodiny nebude v Silverstone nadbytek vláhy, na neděli jsou dokonce hlášeny bouřky, takže by to nebylo nic zvláštního. Jinak je vše ve starých intencích - Mercedes vede, Ferrari a Red Bull se tahají o druhé místo a občas do toho promluví stále rychlejší Force India.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.