Staré pravidlo říká, že kritika se vyslovuje lépe a snadněji než pochvala. Na druhou stranu chtít jen chválit a přehlížet nedostatky je rovněž záležitost krátkozraká. Důležité vždy je, co se tou kterou oblastí sleduje.
Jedno z okřídlených rčení zní, že chvála je zbytečná a pokud někdo na nic nenadává, je to vlastně pochvala. Bohužel někdy může vzniknout poněkud mylná představa, že když něco komentujeme slovy nelichotivými, a priori už to zatracujeme. Zdaleka tak tomu není, proto nyní nahlédněme na letošní sezónu z toho druhého pólu - pokusím se předložit deset bodů, které v roce 2015 vidím v F1 jako ty kladné. Předesílám, že se těžko najde někdo, kdo s nimi bude bezvýhradně souhlasit a v některých případech nepůjde o nic objevného, ale to na jejich existenci nic nemění.
1. Stálé startovní poleNejde o překvapivý jev, v posledních letech je fluktuace v jednotlivých týmech mizivá, takže je spíš výjimkou, že někdo chybí, nebo je nahrazen. V tomto směru byly dřívější sezóny nesrovnatelné - tehdy se týmy, které končily sezónu se stejnou sestavou, s jakou ji zahajovaly, daly spočítat na většinou na prstech jedné ruky.
2. Velká spolehlivostAni tady nejde o jev překvapivý, výdrž jednotlivých vozů je skutečně na vysoké úrovni - a to ještě s přihlédnutím na náš dřívější rozbor víte, že téměř třetina odstoupení byla způsobena kolizemi nebo jezdeckými chybami, případně zdravotním problémem. Průměrný počet klasifikovaných pilotů na závod je šestnáct, což je sympatický počin, protože není nic horšího než prázdná trať. Ostatně varovným prstem byl hned první závod v Austrálii.
3. Nulový týmový úbytekI když to tak v průběhu roku nevypadalo, nakonec se podařilo zachovat existenci neměnného startovního pole. Naštěstí Formule 1 nemusela řešit krizovou variantu a vypomáhat si třetími vozy, což by určitě přineslo nějakou tu potíž. Takhle se můžeme těšit na rozšíření a snad i posun stále posledního Manoru na vyšší příčky. Na navíc už většina z nás čeká na nový přírůstek v podobě Haas F1 Teamu. A to se "upeklo" také v této sezóně - myšleno potvrzení a oficiální oznámení.
4. Úspěšný atak "mladých pušek"Přiznávám, že jsem nebyl mezi těmi, kteří byli proti účasti Maxe Verstappena, ale také jsem nečekal, že se bude prosazovat a stane se světlým jevem letošního šampionátu. V jeho případě jednoznačně jde o správnou cestu navíc bedlivě střeženou osobou nad jiné povolanou - jeho otcem. Bylo by ale krajně nespravedlivé přehlížet i výkony Carlose Sainze jr.; tak trochu mi jejich výkony připomněly někdejší "mateřskou školku" u Sauberu (Räikkönen, Heidfeld - 2001) nebo ještě dřívější "dorostenecký" tým Shadow 1979 v podání dua de Angelis/Lammers.
Rozhodně je lepší, když má někdo ambice a splňuje předpoklad, že bude přínosem pro danou kategorii, hodit ho lidově řečeno do studené vody, než čekat, až dospěje do nějakého limitu. Navíc, závody jsou od běžného silničního provozu zcela odlišné, tak se podle toho nebojme zařídit.
5. Návrat Hondy do F1Pro mnohé je comeback dříve veleúspěšné japonské značky zklamáním, já rozšíření dodavatelů pohonných jednotek vítám. Je mi jasné, že se těžko podaří dosáhnout statutu "co stáj to motor", takhle Formule 1 už dávno nefunguje. Pro někoho možná může být lepší a srovnatelnější představa jednotného motoru pro všechny. Tím se ale popírá základ veškerého soupeření - pokud nebude existovat konkurence ve všech směrech, dočkáme se unifikovaných vozů s identickými motory. Bude to pak ještě vůbec Formule 1? Proto přeji Hondě, aby brzo nabrala dech, který už dokázal v minulosti odvanout soupeře a přeji si, aby její příklad inspiroval další potenciální zájemce o F1.
6. Pokrok FerrariV tomhle směru budu poněkud více osobní. Ferrari je legendou, poslední tým, který nechyběl ani v jednom šampionátu. Je mi jasné, že pro někoho to může zavánět nepříjemným postem "inventáře", ale domnívám se, že ona éra týmu se vzpínajícím se koníkem přechází z generace na generaci. Zažil jsem roky, kdy rudé vozy z Maranella zoufale bojovaly aspoň o drobty ze stupňů vítězů, ale také sezóny zcela opačné. Legendy si určitě zaslouží pohybovat se na výsluní, pochopitelně pokud je jejich konání podpořené adekvátní prací, snahou a vírou ve vítězství. Proto vítám vzestup Ferrari z toho důvodu, že bude možná inspirací pro ostatní a konečně zase nastane doba, kdy nebudeme automaticky tipovat první dvě místa v cíli a nespoléhat na pytel štěstí kombinovaný s dvaceti dalšími málo pravděpodobnými okolnostmi.
7. Rosbergovo "probuzení"Ať se dělo u Mercedesu cokoli, poslední tři závody, bez ohledu na jejich "dramatičnost", vnesly do F1 trochu nového napětí. Snad si Nico konečně zvykl na roli otce (vzpomínám na Laudovu hlášku "S každým potomkem je pilot o vteřinu pomalejší"), možná z něj po prohraném titulu spadl pocit odpovědnosti, případně se zdravě naštval - nechci zabředávat do spekulativních rovin, že za vším byla reciprocita ze strany vedení Mercedesu; každopádně vicemistr světa si vytvořil zajímavou nástupní platformu pro rok 2016 a halasně si řekl o podstatně lepší kursy u bookmakerů.
8. Mé-chi-ko, Mé-chi-ko! Ra-Ra-RaZáměrně jsem použil pokřik z fotbalových stadionů, protože obnovená Grand Prix připomínala slavná utkání z dvou MS, která se v Mexiku v letech 1970 a 1986 konala. Nehledejme tradiční ale ve faktu, že nové koště dobře mete a Mexičané mohou dopadnout jako o kus vedle v USA. Tahle země byla vždy automobilismu zaslíbená, někdy až moc. Návrat na její půdu je obrovským přínosem na rozdíl od závodů v lokalitách, kde se od F1 čeká většinou marketingový dopad a divácká tradice a odezva je mírně řečeno rozpačitá.
9. Polepšená přenosová partaMercedesu občas televizní přenosy chutnaly jako kdysi legendární amara nebo žaludeční kapky, ale já vítám snahu režie přenosu Grand Prix, že unyle nesetrvávala na monotónně kroužících Stříbrných šípech v čele a zavítala i do středu startovního pole, kde se něco dělo. Pro někoho může být boj o 12. příčku bezvýznamný a zbytečný, ale má pořád větší dopad pro diváky než se koukat na vedoucím vozem zdolanou zatáčku, u níž fanoušek skoro jistě těžko pozná, zda byla projeta v ideální linii nebo o dva centimetry mimo ni. Toto Wolff měl z absence svých vozů v kontextu přenosu těžkou hlavu a poněkud remcal, ale jen tím potvrdil, že se televize svého úkolu zhostila na jedničku. Těžko je možné podchytit vše, i když je k dispozici záznamové zařízení, každopádně doufejme, že sympaticky nastavená úroveň vydrží, nebo ještě lépe: bude se dále rozvíjet.
10. Skvělý rok s kolegy na F1News.czI když vás něco sebevíc baví, pokud nenajdete spřízněné duše, nebude to mít onen správný dopad. Letos jsem měl svůj debut v novém přístupu k práci na našem webu a myslím, že bez vstřícného chování našeho ve srovnání s jinými vlastně minitýmu by se spousta věcí zvládala hůř, některé vůbec ne. Nebyly to jenom rady, ale dlouhé hodiny konzultací a tříbení názorů, které snad vedly k finálním produktům, které jsou určeny pro vás, čtenáře. Touto cestou jim tedy děkuji, protože spolupráce s nimi byla nepřehlédnutelným kladným bodem sezóny 2015 v F1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.
Zak Brown očekává, že mezi Norrisem a Piastrim může v budoucnu dojít ke střetu kvůli jejich ambicím. Zdůraznil však, že McLaren má jasná pravidla a silné vedení, aby podobné situace zvládl.
Isack Hadjar musel na cestě do Formule 1 překonat mnoho překážek, ale nyní, když dostal šanci, ji využívá naplno a zanechává silný dojem.
George Russell, pilot Mercedesu, je přesvědčen, že jeho tým je po pěti závodech v sezóně 2025 „mnohem blíže“ lídrovi šampionátu McLarenu, než se původně očekávalo. Podle Russella se Mercedesu podařilo výrazně zúžit rozdíl a teď už je zcela jasné, že McLaren není jediným tým, který má šanci na titul.
Bývalý pilot F1 Gijs van Lennep tvrdí, že Max Verstappen už dávno dokázal svou výjimečnost a není třeba čekat na konec jeho kariéry. Podle něj si Verstappen své místo mezi nejlepšími zasloužil už nyní.
Lewis Hamilton nezažívá ve Ferrari zrovna pohádkový příběh. Teď se k názoru Ralfa Schumachera přidal i bývalý jezdec Red Bullu, který se domnívá, že britský šampion by po sezoně 2025 mohl Formuli 1 definitivně opustit.