Jak si vedli týmoví kolegové proti sobě během uplynulého závodního víkendu v Monaku? Tradičně si srovnáme jejich výkony v kvalifikaci i v závodě.
Začneme u suverénních vítězů - u Red Bullu. Mark Webber odvedl opět fantastickou práci a vyhrál Velkou cenu Monaka. Jeho forma stoupá a Sebastian Vettel se dostává do jeho stínu, zřejmě mu více vyhovují vylepšení vozu, která představily v Barceloně.
Pro Webbera se jednalo o milník jeho kariéry - dokázal, že porážet svého týmového kolegu umí, a sám popsal neděli jako nejlepší den své dosavadní kariéry. O víkendu porazil mladšího kolegu v kvalifikaci a závod, v němž zajel nejrychlejší kolo Vettel, si bezpečně pohlídal. Po zajetí safety-caru mu vždy dokázal ujet.
Christian Horner v sobotu přiznal, že jeden z cílu jeho týmu pro letošní rok byl: bezpodmínečně vyhrát Velkou cenu Monaka - což se jim s přehledem povedlo. Sezóna ještě zdaleka není u konce, ale 6 vítězství v kvalifikaci v 6 závodech, z nichž polovinu dotáhli do vítězného konce, plus obrovský náskok v rychlosti na své soupeře (zejména ve třetí části kvalifikace), to hovoří za vše. Ostatním týmům se možná podaří trochu snížit ztrátu, o titul si to nicméně letos podle mne rozdají piloti Red Bullu.
Robert Kubica si v Monaku se svým Renaultem vedl také překvapivě dobře. V sobotní kvalifikaci Vettela porazil a dokázal se jej držet po celý závod. Zaváhal pouze na jeho startu, kdy měl pomalejší rozjezd ze špinavější strany a Němec se dostal před hned na počátku. Nebýt Webberovy dominantní formy či Alonsovy stíhací jízdy, nebál bych se ho označil za nejlepšího muže víkendu.
Srovnávat jeho výkony s výkony Vitalije Petrova postrádá zatím smysl. Nezkušený Rus první rok ve Formuli 1 sbírá zkušenosti, v Monaku jej navíc postihly technické problémy, kvůli nimž jel do boxů jako jediný z klasifikovaných pilotů dvakrát a nakonec v nich raději 5 kol před cílem skončil.
Tab. č. 1 - Srovnání dle výsledků v kvalifikaci
Fernando Alonso byl dalším mužem, který se o víkendu staral o palcové titulky v novinách. Začalo to chybou ve třetím tréninku, po níž zcela odepsal šasi svého Ferrari a nemohl nastoupit do kvalifikace. Po startu závodu na super-měkké směsi mu nahrál výjezd safety-caru v prvním kole - Španěl v něm ihned zavítal znovu do boxů, přezul na tvrdou směs, na níž vydržel celý závod - byť mu v jeho závěru očividně chyběla přilnavost.
Vypořádal se s vozy nováčků a nebýt delšího souboje s Di Grassim, který se táhl několik kol, zřejmě by dojel do cíle i před McLarenem Lewise Hamiltona. Alonso se posouval neustále výše s tím, jak piloti zajížděli do boxů, nahrály mu i další výjezdy safety-caru.
S Felipem Massou se ho těžko srovnává. V trénincích do Alonsovy nehody byl pomalejší, během víkendu však nedělal chyby, vybojoval si v kvalifikaci slušné čtvrté místo, zajel čtvrtý nejrychlejší čas a na čtvrtém místě také právem dojel do cíle. V závodě nic mimořádného nepředvedl, ovšem v ulicích Monte Carla pro to ani prostor neměl.
V duelu u McLarenu si v kvalifikaci poradil Lewis Hamilton se svým kolegou, který však měl smůlu - kvůli velké chybě jednoho z mechaniků, jenž zapomněl odstranit krytku z přívodu vzduchu k chladičům v bočnici, musel svůj monopost odstavit již na počátku třetího kola. Button prozradil, že o chybě věděli již během kola, kdy najíždějí na rošt (formation lap), ale mysleli si, že to zvládnou. Přehřívání za zpomalovacím vozem jim ale udělalo škrt přes rozpočet.
Hamilton v závodě dojel pátý, což bylo možná víc, než si na trati, která MP4-25 vůbec neseděla, zasloužil. Zajel až desáté nejrychlejší kolo, v závěru se trápil s vysokou teplotou brzd, Alonsa na opotřebovaných pneumatikách však za sebou udržel.
Tab č. 2 - Srovnání dle nejrychlejších kol v závodě
Nico Rosberg porazil Michaela Schumachera v kvalifikaci, spokojen po ní ale nebyl vědom si toho, že ji mohl zajet lépe. Na startu závodu se před něj dostal Schumacher, v Sainte Devote byl nicméně trochu široký a přes oba Mercedesy se přehnal Barrichelův Williams, na kterého později vyzrál díky vůbec nejrychlejší (3,8 vteřiny) zastávky v boxech.
Schumacher zajel v závodě rychlejší kolo než jeho mladší kolega. V poslední zatáčce nasadil ke kontroverznímu předjížděcímu manévru na Alonsa, o této situaci toho napsalo již víc než dost. Po šestém podniku sezóny můžeme říci, že Schumacher se vzpamatovává a Rosbergovi pěkně zatápí.
U stáje Force India poprvé letos v kvalifikaci porazil Vitantonio Liuzzi Adriana Sutila. V závodě byl však Němec viditelně rychlejší, před Liuzziho se dostal během zastávek v boxech a dojel před ním. Indická stáj díky dobrým výkonům svých pilotů v rámci možností v Monaku oslavila první dojezd na bodech s oběma vozy.
U nových týmů si vedl nejlépe španělský HRT, když Karun Chandhok jezdil dokonce před Lotusem Jarna Trulliho, než ho pár kol před koncem nabral při nesmyslném pokusu o předjetí v La Rascasse. Nováčci stále bojují se spolehlivostí, v Monaku nebyli u žádného z nich klasifikovány oba vozy.
V kvalifikaci je to u Lotusu vyrovnané, ve Virginu ale pokračuje převaha Tima Glocka, jenž zatím vždy svého kolegu Lucase di Grassiho porazil. V HRT má o něco navrch Bruno Senna, jenž pro závod zvolil podobnou strategii jako Alonso - brzkou první zastávku (ve druhém kole) s cílem dojet až do cíle. Plány mu ale zhatila porucha hydrauliky zhruba 20 kol před cílem.
Tab. č. 3 - Srovnání dle průměrného času na kolo v závodě
Při výpočtu průměrného času na kolo v závodě jsem nebral v úvahu první kolo, které má každý pilot jinak dlouhé, kola, v nichž stavěli v boxech (in-lap a out-lap) a kola za safety-carem. Jedná se tedy o čistou závodní rychlost. V úvahu jsem bral pouze týmy, jejichž oba piloti byli klasifikováni.
Výsledky z Monaka si můžete prohlédnout zde; fotogalerie zde.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.