Hned šest náhradníků ve stejném počtu týmů si vyzkoušelo atmosféru tréninku formule 1, sedmý už měl odlišnou pozici - po trati se proháněl jako právoplatný člen týmu. Čekalo se, kdo z „mladých pušek“ překvapí, nakonec nejlepší z nich trochu předčil očekávání.
Horko v samotném závěru, jinak nelze komentovat teplotu vzduchu na 28°C, trať o 14 stupňů teplejší, 57% vlhkost vzduchu a celkem čerstvý vítr o síle 8,6 km/h vanoucí severozápadním směrem. Piloti měli k dispozici pneumatiky na stupnici tvrdosti C5-C3 a jak bylo řečeno, hned sedm týmů nastoupilo v pozměněné sestavě.
Samozřejmě mediálně nejvíc propíraný byl bratrský dvojblok Arthura a Charlese Leclerca, ale nechybělo mnoho a senzace splaskla jak mýdlová bublina. Starší ze sourozenců totiž musel čekat, zda mechanici dají dohromady jeho vůz, u nějž s největší pravděpodobností „odešla“ baterie. Dalšími nováčky byli Ryo Hirakawa (McLaren), Isack Hadjar (Red Bull), Felipe Drugovich (Aston Martin), Ayumu Iwasa (VISA Cash App RB) a Luke Browning (Williams) - krátce nahradili Piastriho, Verstappena, Strolla, Cunodu a Albona. Tou definitivní změnou byla účast Jacka Doohana u Alpine, jenž poskytl volný víkend Estebanu Oconovi.
Začínalo se na střetně tvrdých pneu - první vyjeli Alonso, Drugovich a Magnussen - pouze Arthur Leclerc a Hadjar hned od počátku nasadili měkké. U Arthurova Ferrari, Iwasova VISA App Cash RB a Hirakawova McLarenu nasadili mechanici „hrábě“ na sběr dat - Monačan je měl před zadní nápravou, oba Asiaté pak za přední.
V první dvacetiminutovce se nejlépe vedlo Mercedesům, ostatní spíš vyčkávali, takže hodně vysoko se prosadily i oba Haasy. Nováčci se místy trápili, Hadjar udělal hodiny v zatáčce 6 a stěžoval si týmu, že vůz je nestabilní a nemá dost místa na nohy. Browning na stejném místě masivně probrzdil, A. Leclerc zase kritizoval velmi rychlou degradaci pneumatik.
Po půlhodině mechanici Ferrari nastartovali i druhé Ferrari, v téže době na měřený čas stále čekalo vedle Charlese ještě trio Drugovich, Hirakawa a Iwasa. Nejrychlejší na žluté směsi byl Hamilton (1:25,566) před Russellem, jenž ztratil pouhých 0,005 vteřiny.
Ve chvíli, kdy týmy začaly kvalifikační simulace, konečně vyjel na trať Charles Leclerc, ovšem v té době byl Arthur v depu. Třetí muž průběžné klasifikace musel zvládnout velmi rychle zkrácený program, který si navíc zkomplikoval smýknutím v poslední zatáčce, proto na středně tvrdé směsi zajel jen dvě rychlá kola, přičemž to druhé už nebylo nijak špatné (1:25,809). Russell si hned po vyjetí stěžoval na funkci brzd a dost nakvašeně avizoval, že bude nejspíš třeba provést změnu.
Na měkké směsi se nejdřív dostaly do popředí Mercedesy, ale pak je předstihl Norris, i když měl namále, protože v šestnácté zatáčce byl evidentně všemi koly mimo. V poslední desetiminutovce se oba Leclercové konečně dostali ve stejnou dobu na trať, i když ne do těsné blízkosti. Nutno ovšem poznamenat, že s výjimkou Drugoviče, jenž nečekaně „vyškolil“ veterána Alonsa, se nováčci bili na chvostu startovního pole mezi sebou.
Trénink provázely i drobné incidenty a ústředními postavami byli Hadjar a Browning - nejdřív druhý jmenovaný překážel v zatáčce 6, o něco později se připletl Isackovi do cesty v závěru jeho rychlého kola - i proto dostal černobílé varování. Komisaři si všimli i významného zabrždění Hamiltona před Norrisem v zatáčce 16, ale incident budou řešit až po tréninku. A konečně Gasly byl prověřován kvůli pomalé jízdě během krátkého probliknutí žlutých vlajek, ale vyšel z této záležitosti s čistým štítem. V samotném závěru se vedle sebe dostali bratři Leclercové a aspoň si mohli symbolicky pokynou.
Protože v systému nejsou vloženi úplni nováčci, uvádím jejich pořadí zde:
14. Ryo Hirakawa (McLaren) - 1:25,87415. Isack Hadjar (Red Bull) - 1:25,88718. Arthur Leclerc (Ferrari) - 1:26,17920. Luke Browning (Williams) - 1:26,519
První trénink ovšem skončil pro Leclerca nepříjemně - kvůli výměně zásobníku energie vyfasoval penalizaci 10 míst na startu, protože musel nasadit už třetí v této sezóně.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.