Hned šest náhradníků ve stejném počtu týmů si vyzkoušelo atmosféru tréninku formule 1, sedmý už měl odlišnou pozici - po trati se proháněl jako právoplatný člen týmu. Čekalo se, kdo z „mladých pušek“ překvapí, nakonec nejlepší z nich trochu předčil očekávání.
Horko v samotném závěru, jinak nelze komentovat teplotu vzduchu na 28°C, trať o 14 stupňů teplejší, 57% vlhkost vzduchu a celkem čerstvý vítr o síle 8,6 km/h vanoucí severozápadním směrem. Piloti měli k dispozici pneumatiky na stupnici tvrdosti C5-C3 a jak bylo řečeno, hned sedm týmů nastoupilo v pozměněné sestavě.
Samozřejmě mediálně nejvíc propíraný byl bratrský dvojblok Arthura a Charlese Leclerca, ale nechybělo mnoho a senzace splaskla jak mýdlová bublina. Starší ze sourozenců totiž musel čekat, zda mechanici dají dohromady jeho vůz, u nějž s největší pravděpodobností „odešla“ baterie. Dalšími nováčky byli Ryo Hirakawa (McLaren), Isack Hadjar (Red Bull), Felipe Drugovich (Aston Martin), Ayumu Iwasa (VISA Cash App RB) a Luke Browning (Williams) - krátce nahradili Piastriho, Verstappena, Strolla, Cunodu a Albona. Tou definitivní změnou byla účast Jacka Doohana u Alpine, jenž poskytl volný víkend Estebanu Oconovi.
Začínalo se na střetně tvrdých pneu - první vyjeli Alonso, Drugovich a Magnussen - pouze Arthur Leclerc a Hadjar hned od počátku nasadili měkké. U Arthurova Ferrari, Iwasova VISA App Cash RB a Hirakawova McLarenu nasadili mechanici „hrábě“ na sběr dat - Monačan je měl před zadní nápravou, oba Asiaté pak za přední.
V první dvacetiminutovce se nejlépe vedlo Mercedesům, ostatní spíš vyčkávali, takže hodně vysoko se prosadily i oba Haasy. Nováčci se místy trápili, Hadjar udělal hodiny v zatáčce 6 a stěžoval si týmu, že vůz je nestabilní a nemá dost místa na nohy. Browning na stejném místě masivně probrzdil, A. Leclerc zase kritizoval velmi rychlou degradaci pneumatik.
Po půlhodině mechanici Ferrari nastartovali i druhé Ferrari, v téže době na měřený čas stále čekalo vedle Charlese ještě trio Drugovich, Hirakawa a Iwasa. Nejrychlejší na žluté směsi byl Hamilton (1:25,566) před Russellem, jenž ztratil pouhých 0,005 vteřiny.
Ve chvíli, kdy týmy začaly kvalifikační simulace, konečně vyjel na trať Charles Leclerc, ovšem v té době byl Arthur v depu. Třetí muž průběžné klasifikace musel zvládnout velmi rychle zkrácený program, který si navíc zkomplikoval smýknutím v poslední zatáčce, proto na středně tvrdé směsi zajel jen dvě rychlá kola, přičemž to druhé už nebylo nijak špatné (1:25,809). Russell si hned po vyjetí stěžoval na funkci brzd a dost nakvašeně avizoval, že bude nejspíš třeba provést změnu.
Na měkké směsi se nejdřív dostaly do popředí Mercedesy, ale pak je předstihl Norris, i když měl namále, protože v šestnácté zatáčce byl evidentně všemi koly mimo. V poslední desetiminutovce se oba Leclercové konečně dostali ve stejnou dobu na trať, i když ne do těsné blízkosti. Nutno ovšem poznamenat, že s výjimkou Drugoviče, jenž nečekaně „vyškolil“ veterána Alonsa, se nováčci bili na chvostu startovního pole mezi sebou.
Trénink provázely i drobné incidenty a ústředními postavami byli Hadjar a Browning - nejdřív druhý jmenovaný překážel v zatáčce 6, o něco později se připletl Isackovi do cesty v závěru jeho rychlého kola - i proto dostal černobílé varování. Komisaři si všimli i významného zabrždění Hamiltona před Norrisem v zatáčce 16, ale incident budou řešit až po tréninku. A konečně Gasly byl prověřován kvůli pomalé jízdě během krátkého probliknutí žlutých vlajek, ale vyšel z této záležitosti s čistým štítem. V samotném závěru se vedle sebe dostali bratři Leclercové a aspoň si mohli symbolicky pokynou.
Protože v systému nejsou vloženi úplni nováčci, uvádím jejich pořadí zde:
14. Ryo Hirakawa (McLaren) - 1:25,87415. Isack Hadjar (Red Bull) - 1:25,88718. Arthur Leclerc (Ferrari) - 1:26,17920. Luke Browning (Williams) - 1:26,519
První trénink ovšem skončil pro Leclerca nepříjemně - kvůli výměně zásobníku energie vyfasoval penalizaci 10 míst na startu, protože musel nasadit už třetí v této sezóně.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.
Charles Leclerc si na Velké ceně Rakouska vyjel třetí místo, čímž potvrdil svou stabilní formu v aktuální sezóně. Jeho výkon opět ukázal, že je jedním z hlavních adeptů na špičkové příčky v šampionátu.
Šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil hrdost na výkon svých jezdců na GP Rakouska. I přesto, že Oscar Piastri posunul hranice týmových „Papaya Rules“ téměř za hranu, týmový šéf jejich jízdu ocenil.
Lewis Hamilton ve službách Ferrari dojel ve Velké ceně Rakouska čtvrtý a připsal si podruhé v letošní sezóně zatím nejlepší výsledek sezóny, tedy čtvrtou pozici. Přesto sedminásobný šampion po závodě vysílal do týmového rádia slova frustrace. Přiznal, že se trápil s tempem a chce přijít na to, proč nestačil na jezdce McLarenu a Leclerca.