Americký tým se chystá po letní přestávce opět na boj o důležité body. Spa-Francorchamps má pro něj zvláštní postavení: v Belgii se nachází centrum společnosti Haas Automation. Co chystá tým pro druhou polovinu sezóny prozradil jeho manažer Günther Steiner.
V Belgii má Haas Automation své "velitelské sídlo". Vy jste ale projeli mnoho zemí a komunikovali se spoustou zákazníků této společnosti. Jak přijali vstup týmu Haas do Formule 1?
Günther Steiner: Zamilovali si nás. Jsou skutečnou součástí týmu Haas F1. Na jednotlivých závodech se baví a jsou připraveni komunikovat s našimi piloty.
Vzhledem k tomu, že Haas F1 Team absolvoval před letní přestávkou dva těžké závody, díváte se na belgickou Grand Prix jako na chvíli, kdy nastal čas zmáčknout tlačítko reset pro dosažení cílů ve zbytku sezóny?
GS: Jasně. Zkusili jsme to udělat, ale zatím netušíme, jak na tom před Belgií budeme. O něco jsme se pokoušeli v Maďarsku, což je pomalá trať. Máme nějaké aktualizace s ohledem na nízký přítlak, který je typický pro Spa a Monzu, snažíme se přizpůsobit okolnostem, ale on to dělá každý. Jako obvykle to bude těsný boj v balíku ve středu pole.
Závody v Belgii a Itálii jsou si podobné, pomůže vám, že na obou se jezdí rychle, s malým přítlakem?
GS: Je hezké mít dva podobné závody za sebou. Pokud uspějete ve Spa, měli byste na tom být stejně i na Monze, ale platí to i naopak. Takže chceme věřit, že ve Spa budeme dobří.
Když čelíte nepřízni osudu jako v Maďarsku, kde jste museli překonat potíže po páteční nehodě a pokoušeli jste se najít optimální vyladění vozu pro další tréninky a kvalifikaci, jak náročné je to pro tým?
GS: Je to hodně obtížné. Musíme se vrátit k rozpisu, který máme velmi dobře připraven. V Maďarsku oba piloti trefili zeď a tím jsme ztratili v tréninku hodně času. A když v nich nenajedete určité kilometry, chybí vám čas, abyste došli ke správnému nastavení. V Maďarsku jsme měli balíček s vysokým přítlakem a bez jakýchkoli dat v prvním a druhém tréninku jsme byli v nevýhodě. Naproti tomu naše příprava na Hungaroring nám umožnila alespoň něco málo zachránit. Nakonec jsme něco odjeli a zaměřili svou pozornost na detaily. Víkend v Maďarsku tým skutečně prověřil, rovněž dokázal, jak těžce jsme museli pracovat, abychom tyto nepříznivé okolnosti proměnili v pozitivum. Belgie je nový závod, nová možnost. Příprava bude stejná jako před Maďarskem, věříme však, že oba páteční tréninky zvládneme čistě.
Přispěly těžkosti v Maďarsku k posílení týmu a lepším výkonům v budoucnu?
GS: Závody jsou sbírkou vzestupů a pádů, ty druhé případy se snažíme maximálně omezovat. Nemyslím, že by někdo o takovou zkušenost stál, ale když už dojde k něčemu takovému, co nás postihlo v Maďarsku, chceme se zase vrátit nahoru. Něco podobného se nám stalo i v loňském roce, prožívá to každý tým. Vždy to není v duchu "všechno je fantastické", ale myslím, že všichni v týmu si uvědomují, jaká je situace a nikdo poraženecky nekloní hlavu. Je to o způsobu, jak se dostat zpět nahoru, ne jak setrvávat dole. Půjdeme tvrdě za naším návratem na výsluní.
Můžete pohovořit o změnách, které se týkají přetrvávajících problémů s brzdami?
GS: V Belgii budeme začínat s produkty Brembo a pak se uvidí. Momentálně jsme se rozhodli pro tuto značku.
Můžete nám vzhledem k rozhodnutí FIA o zavedení ochrany kokpitu pro rok 2018 říci, jak to ovlivnilo vývoj vozu pro následující sezónu?
GS: Nějaké zkušenosti už máme z loňska, když se naznačovalo, že by byla ochrana kokpitu povinná už od roku 2017, proto na tom téměř všichni usilovně pracovali. Zamýšleli jsme se na tom, jak snížit váhu u jiných částí vozu, protože se pohybujeme na hmotnostním limitu, jinak by naše vozy byly příliš těžké. Je také třeba najít co nejlepší aerodynamické řešení, aby se Halo systém začlenil do struktury vozu. Pořád se ještě škrábeme na hlavě, ale pro naše inženýry to není nic neproveditelného, nicméně nás ještě nějaká práce čeká.
Dočkáme se od týmu Haas v druhé polovině sezóny dalších aktualizací, nebo už je vaše pozornost primárně zaměřena na rok 2018?
GS: Pořád pracujeme s novými daty a zaměřujeme se na poslední testy v aerodynamickém tunelu, abychom posoudili, zda je nutné vytvořit nový balíček pro Japonsko nebo s ním pojedeme do USA. Spíš to vypadá, že nové změny se dají čekat v americké Grand Prix.
Máme za sebou polovinu sezóny, ale s ohledem na vyrovnaný střed pole, bude to po letní přestávce na trati ve Spa vlastně jako vstup do nové sezóny?
GS: Možné je všechno. V Rakousku jsme byli čtvrtí nejrychlejší. V Maďarsku byl na tomto postu zase Renault. Ve středu pole jste chvíli nahoře, chvíli vzadu. Právě teď se zdá, že týmy jako Renault a McLaren mají určitou výhodu, ale jedná se o specifickou trať. Nic nelze říci s jistotou, každý spekuluje, ale já to nechci dělat. Chystáme se odvést co nejlepší práci, překonat potíže, udržet hlavy hrdě vztyčené, obstát se ctí a pokusit se chytit příležitost. To samozřejmě hodlá udělat každý. Spekulovat o tom, co udělají soupeři vám nijak nepomůže. Musíme se zaměřit na sebe a vytáhnout ze sebe to nejlepší.
Čím více se sezóna blíží ke konci, množí se dohady, mnohdy podivné, o změnách sestav v jednotlivých týmech. Jak příjemný je pocit, že vaše sestava pro rok 2018 už je jistá?
GS: Fantastický. To, že jsme potvrdili naše piloty už teď je to nejlepší, co jsme mohli udělat. Jsou solidní, pracují dobře pro tým. Neexistuje žádná nejistota, nemusí být nervózní. Mohou se soustředit na udržení svých pozic a zlepšit své postavení v průběžné kvalifikaci.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.