Stále se říká, že velikost kohokoliv v jakémkoliv oboru se pozná tehdy, když dokáže přiznat svůj omyl. Mezi takové jednotlivce se může řadit dvojnásobný mistr světa Mika Häikkinen, který uznal, že se hrubě mýlil ve svém úsudku.
Před více než rokem, kdy se do F1 chystal tehdy ještě ne osmnáctiletý mladík Max Verstappen, nechal se Mika Pauli Häkkinen slyšet v médiích, že pro tak náročný závodní režim ještě není připraven. "Pokud by to bylo na mě, nikdy bych tak mladého závodníka do F1 nepustil," prohlásil tehdy.
Od té doby Max Verstappen prokázal svou příslušnost k elitě a stal se nejmladším vítězem Grand Prix. A Häkkinen se dokázal ke své kritice postavit jako chlap a přiznal, že se tehdy mýlil.
"Měl jsem tehdy pocit, že opravdu vstupuje do F1 příliš mladý. Proto jsem velice rád, že jsem se mýlil a musím připustit, že dnešní mládež, ať dívky nebo chlapci, jsou mnohem silnější než jsme byli my. Nechme je mluvit a poslouchejme, co říkají. Je samozřejmě velkolepé, čeho Max dosáhl. Když mně bylo šestnáct či sedmnáct, pro mě bylo úžasné jezdit na motokárách. Bylo to náročné: vybavení, disciplína, fyzická zátěž - abych mohl závodit, musel jsem být na hodně velké úrovni. Také jsem si myslel, že jsem připraven na jakoukoli soutěž na špici automobilových závodů. V té době ale nebylo obvyklé ohlížet se na tak mladé piloty, že by mladík byl připraven na F1," vzpomíná Häkkinen.
Je třeba si připomenout, že v té době byli piloti pod dvacet let vyslovenou raritou a dlouho v této tabulce zůstával pouze Riccardo Rodriguez, Chris Amon, Mike Thackwell a Esteban Tuero. S novým miléniem začalo přibývat mladíků, vždyť jestliže zmíněná čtyřka se rekrutuje z pvního půlstoletí existence F1, během dalších 15 let přibyli právě Verstappen, dále pak Jaime Alguersuari, Fernando Alonso, Daniil Kvjat a Sebastian Vettel. Pochpopitelně mluvíme jen o těch, kteří jeli nějaký závod, testpiloty necháváme stranou.
"Časy se mění. Stále mladší piloti míří do vyšších kategorií motorsportu, ale to platí i pro obchod, politiku, vlastně pro kteroukoli oblast. Zažíváme masivnější rozvoj a lidé žijí mnohem rychleji. Je to jednoduše proto, jaké možnosti dnes máme, schopnost studovat a chápat, co se v dnešním světě děje. Můžete studovat kolik a co chcete, na internetu si najdete patřičné informace. Takže se žije mnohem rychleji. To také vysvětluje, proč tak mladí piloti dostávají svou příležitost. Také týmy jsou dnes mnohem organizovanější, mají větší management, jejich koncepty jsou propracovanější. V tomto velkém světě existuje podstatně lepší propojení. Ale přesto všechno pořád potřebujete velký talent, odhodlání a disciplínu, abyste uspěli. A v tomto směru odvedl Max vynikající práci," dodává Mika Häikkinen.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.
George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
Lewis Hamilton odjížděl z Bahrajnu s pocitem, že začíná chápat, jak nový vůz Ferrari nejlépe funguje. Do Saúdské Arábie tak míří s nadějí, že se mu podaří své poznatky proměnit v lepší výsledek.
Charles Leclerc přirovnal trápení Ferrari při Velké ceně Bahrajnu k "efektu sněhové koule", potíže se podle něj nabalovaly jedna na druhou. Stěžoval si především na nedostatek přilnavosti a přítlaku, což výrazně ovlivnilo výkonnost monopostu.
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.