Tu situaci známe už z mnoha případů v blízké i vzdálené minulosti. Závody třeba nejsou nijak strhující, ale i tak se pořád něco děje. Ať to je po stránce technické, marketingové nebo lidské. Tak jako v případě Nico Rosberga.
Třicetiletý syn mistra světa 1982 Keijo "Keke" Rosberga v současné době řeší otázku, co v budoucnu. Je jedním z pilotů, kterým letos doběhne původní kontrakt a stále častěji se ozývá otázka, co bude dál - dodrží svá slova z dřívější doby, když prohlásil, že bych chtěl strávit u Mercedesu "mnoho dalších let", nebo se vydá hledat štěstí jinam?
Rosberg sice prohlásil, že v současné době se soustředí na své výkony v šampionátu a nechce se přednostně zabývat myšlenkami na nový smluvní vztah, ale ve světě F1 už se pomalu šíří názor, že aby měl Nico lepší výchozí podmínky pro jednání s Mercedesem, udělal v monacké Grand Prix vstřícný krok a nepokoušel se bojovat s Hamiltonem, ba co víc, ochotně mu přepustil svou pozici.
Pilot figurující v čele průběžného pořadí takové spekulace odmítá. Jak už uvedl, měl problémy s pneumatikami a zahříváním brzd, a jak vysvětlil po samotném závodě, existuje týmová klauzule, podle níž má člen týmu udělat místo kolegovi, který má větší šance na vítězství. Podle Rosberga mu ani na vteřinu nepřišlo na mysl, že by tímto manévrem získal nějakou výhodu pro následující vyjednávání.
"Na nic takového jsem vůbec nepomyslel. Nedělal jsem to před Monakem a nebudu na to myslet ani po něm. Za Mercedes jezdím rád a jsem rád, že je Mercedes se mnou spokojen. Jsem si jist, že to tak potrvá ještě mnoho let," vysvětlil Rosberg.
Nicméně se připomíná, že v prvních čtyřech závodech získal rodák z Wiesbadenu 100 bodů a v dalších dvou pouhých šest - Hamilton se mu přiblížíl na 24 bodů. Nico také poprvé od odstoupení v Soči 2015 dokončil závod mimo stupně vítězů, nehodlá však danou situaci nijak dramatizovat, což dokazují i jeho další slova.
"Existují špatné dny a pak ještě horší dny. Závodění je vždy o pádech a vzestupech. Očekával jsem, že jednou musí přijít pokles, protože nejde vyhrát každý závod, to je snad jasné. Bylo to sice něco jiného než v Barceloně, ale byl jsem připraven, že jednou spadnu dolů a bude potřeba se zase vynořit na druhé straně. Pořád se s tím vyrovnávám a není to nijak jednoduché, ale zítra už budu zase plný optimismu a v Montrealu budu bojovat o vítězství," pronesl mimo jiné Rosberg bezprostředně po závodě v ulicích Monte Carla.
Nejen v odborných periodikách se objevovaly a stále probírají eventuality, že by Rosberg mohl nahradit u Ferrari Kimi Räikkönena, který je ve stejné pozici - také jemu letos končí smlouva. Nico ovšem dal najevo, že v dohledné době opravdu nemá důvod a proto nehodlá měnit závodní prostředí.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.