Obhájce titulu mistra světa a trojnásobný šampion F1 neustále čeří hladinu názorového dění. Pro jedny je nespoutaným rebelem, který přináší do této motoristické oblasti oživení, jiní se na jeho jednání dívají s určitým despektem.
Co hlava, to názor. Jeho výstřelky, které jsou většinou obhajovány tím, že je také jenom člověk a nechce strávit život jen "kroužením dokolečka" je třeba vnímat v širších souvislostech. Pokud Hamilton tancuje na Barbadosu, těžko to může někomu vadit. Jeho poslední přešlap na Novém Zélandu už tak nevinný není, protože to v určitých souvislostech lze vnímat jako kaňku na image nejen jeho, ale i celého týmu.
Hamilton však zachází ještě dál, a to už se vůbec nelíbí vlivným sponzorům, jejichž jména můžeme číst na samotných vozech Mercedes nebo na overalech pilotů. Když se 7. března letošního roku objevily fotografie, na kterých Lewis předvádí konfekční kolekci podzim-zima 2016/2017, jejíž autorkou je dcera britské hudební legendy Paula McCartneyho Stella, už několik let známá návrhářka, ozvaly se hlasy, které nazvaly tento Hamiltonův krok jako gól do vlastní branky.
Maří Hamilton vztahy týmu se sponzory?Už při Wimbledonu rozpoutal Hamilton jistou kontroverzi, když na finále minulého ročníku přišel v květované košili, ignorujíc tak přísná pravidla dress code All England Clubu. Neměl sako, kravatu a společenskou obuv, tak se do hlediště nedostal.
To je však otázka etikety a nastavených pravidel. Horší je, když oděvní giganti Puma a Hugo Boss platí obří sumy Mercedesu, a tudíž očekávají, že i jeho piloti budou loajální a rozhodnout se pro jejich výroby. A tohle právě Lewis nějak zapomíná.
Caroline McGrory, ředitelka Mercedesu pro obchodní záležitosti, se o tomto problému zmínila na londýnském semináři Law in Sports. "Vše je pod neustálým dohledem. Musím zasílat do míst konání závodů hodně důrazné zprávy, aby Lewis přestal nosit jasně žluté sportovní boty Louis Vuitton, když má na nohou mít Pumy."
To samé platí o vztahu Hamiltona a oděvního magnáta Hugo Boss. Lewis se už několikrát objevil na módních přehlídkách konkurence - například při Alexander McQueen show v Londýně, na tweetu se objevil jeho obrázek z John Elliott show při akci New York Fashion Week a pro BBC napsal článek podporující již zmíněné značky Stella McCartney, Valentino a Chanel, ale ani slovíčko o či zmínka o sponzorovi Hugo Boss. A to ani nemluvíme o začátku tohoto měsíce, kdy byl Hamilton vidět na přehlídce Stelly McCartney a Johna Galliana.
"Hamilton se o módu hodně zajímá a rád v současnosti experimentuje s různými styly, takže přehlídky často navštěvuje. Telefonoval nám Hugo Boss: »Proč je Lewis na Alexander McQueen show?« Mohu jen chabě argumentovat - byl tam ve svém volném čase a to může chodit, kam se mu zachce," podotýká Caroline McGrory a dodává, že v tomto směru jde o velice citlivou záležitost. Nikdo samozřejmě nemůže kromě dohodnutých akcí někomu nařizovat, co má či nemá dělat v době svého volna. Ale Lewis už není mužem z ulice a jeho osobu vnímají lidé daleko zásadněji.
"Musím pak vzít telefon, zavolat Lewisovi a říci: »Buď tak laskav a omez trochu tweetování o všech ostatních módních značkách, místo toho řekni sem tam něco hezkého o Hugo Boss," líčí další strategii McGrory.
Pilotům vadí, že nemají žádné podíly"Existuje tendence bránit pilotům, aby mohli jít svou cestou a zvolit si své vlastní řešení. Často jim vadí, že když děláme týmovou smlouvu, nemusejí z ní dostat vůbec žádné peníze," vysvěltuje Caroline McGrory. Nediví se pak, že piloti mají k takovým smluvním vztahům mnohem méně odpovědný přístup. Nekolikrát kvůli tomu vstoupili do hry i psychologové, kteří potvrdili, že pilot nemá příliš vstřícný přístup k něčemu, co se přímo netýká jeho. Ale měl by si uvědomit, že peníze potřebuje i tým, protože jeho provozní náklady nezačínají a nekončí jen u platu za hlavní hvězdu. Spojení týmový sponzor a pilot prostě musí fungovat, protože když pošlete na promo akci mechanika, kterého nikdo nezná, vše se mine účinkem.
Není to však jen na pilotech, aby dodržovali pravidla hry. Mercedes až do minulé sezóny vozil logo firmy Blackberry, takže členové týmu nesměli být za žádnou cenu viděni s přístroj Apple iPhone. "Dokonce i šéfové a ředitelé, kteří měli iPhone, ho schovávali v kapse, protože na veřejnosti se museli prezentoval výrobkem Blackberry," dodává Caroline McGrory.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.