Královna motorsportu je drahý byznys. Ale jak moc? Britský server Yahoo zjišťoval, kolik stojí vůz Formule 1.
Už dávno jsou pryč časy, kdy týmy zaměstnávaly pouhou desítku zaměstnanců a cestovaly jen kamionem po Evropě. Stovky lidí v továrnách a další zaměstnanci přímo na okruzích, kteří létají téměř po celém světě - a všichni se snaží, aby měl pilot k dispozici tu nejrychlejší a nejlepší techniku. Klíčem k tomu jsou kromě dobrých nápadů také finance.
Náklady na techniku a provoz továrny se počítají milionech a miliardách. Své by o tom mohl povídat například Eddie Jordan, který v devadesátých letech založil tým Jordan, jenž dnes známe pod názvem Force India. Tým, který má na svém kontě čtyři vítězství a jehož šéf byl známý především díky svým obchodnickým a vyjednávacím schopnostem.
"Byl jsem pod obrovským tlakem a to především kvůli financím. Nemyslím, že jsem si někdy užil volného dne. Ale to platí pro všechny v F1," popisuje. Shánění sponozrů bylo pro něj čím dál složitější a dostal se do neudržitelné situace. Nakonec byl nucen si přiznat, že takto to dál nejde a rozhodl se tým prodat.
"Při prodeji jsem měl smíšené pocity - byl jsem strašně smutný, na druhé straně jsem byl rád, že budoucnost týmu je zajištěna," popisuje Jordan. "Jsem pyšný na to, co jsem dokázal, protože jsem to dokázal jako nezávislý muž," uvedl ve své autobiografii se stejnojmenným názvem - The Independent Man. Peníze jsou zkrátka v F1 alfou a omegou.
Drahá hračka: nos vozu F1 stojí téměř stejně jako luxusní sportovní auto (foto: Sahara Force India)
A kolik tedy stojí vůz F1? Ačkoliv se cena vozu v materiálu pohybuje kolem jednoho milionu liber (v přepočtu více než 30 milionů Kč), práce a vývoj na voze už je složitěji vyčíslitelná. U menších týmu se prý pohybuje kolem 60 milionů liber (téměř 2 miliardy Kč), u větších se může vyšplhat až na 200 milionů liber (kolem 6 miliard Kč).
Průměrné částky některých konkrétních částí vozu od týmu Caterham:
šasi: 1 milion liber (30 200 000 Kč)
podlaha: minimálně 300 tisíc liber (více než 9 milionů Kč)
nos: 250 tisíc liber (7,5 milionu Kč)
přední křídlo: 150 tisíc liber (4,5 milionu Kč)
volant: 50 tisíc liber (1,5 milionu Kč)
části zavěšení kol: od 10 tisíc liber výš (od 300 000 Kč výš)
pneumatiky: 1 300 liber za sadu (téměř 40 000 Kč za sadu)
helma: 5 000 liber (150 000 Kč, pokud se však jedná o jednoduchý vzor)
A to je jen začátek. Další důležité součásti vozu jako například brzdy, kola, KERS, převodovka, to vše stojí více než 10 milionů liber (více než 300 mil. Kč) za rok. A takto bychom mohli pokračovat dál - motorhomy, kamiony, benzín atd. To všechno se sčítá a dělá z F1 jeden z nejdražších sportů vůbec.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.