Lewis Hamilton měl náročný debut za Ferrari během Velké ceny Austrálie. Jeho příchod k týmu z Maranella se stal hlavním tématem víkendu na trati v Albert Parku.
Lewis Hamilton nezačal svůj debut za Ferrari podle očekávání během úvodního tréninku na Velké ceně Austrálie, když skončil až na 12. místě, téměř osm desetin za tempem a šest desetin za týmovým kolegou Charlesem Leclercem.
Jeho nejlepší čas 1:18,071 naznačil, že stále ztrácí na konkurenci. Po tréninku byl viděn stále v helmě, což obvykle signalizuje frustraci.
Ve druhém tréninku se zlepšil a dostal se na páté místo, ale stále ztrácel 0,4 sekundy na Leclercovo tempo. Jeho čas při kvalifikačních simulacích na měkkých pneumatikách byl navíc pomalejší než Leclercův čas na středně tvrdých pneumatikách, což je pro Ferrari znepokojivé. Hamilton se ocitl za vozy Racing Bulls, jako jsou Juki Cunoda a Isack Hadjar.
Ačkoliv je to pouze trénink, Hamiltonův vztah s novými inženýry bude podroben zkoušce, když se bude snažit implementovat své zpětné vazby k vyvážení vozu před nadcházející kvalifikací.
Podle Andrewa Bensona z BBC Sport se Lewis Hamilton opakovaně stěžoval na nedotáčivost svého Ferrari během tréninků na Grand Prix Austrálie. V kokpitu byl stále více neklidný, což bylo v rozporu s jeho stylem jízdy, protože Hamilton obvykle lépe zvládá "uvolněnou zadní část", ale "opravdu nemá rád" nepoddajnou přední část vozu. Týmový kolega Charles Leclerc se zdá být na tom podobně a je možné, že Hamilton bude usilovat o nastavení, které by mu umožnilo přiblížit se tempu Monačana, který vedl druhý trénink.
Není to jen Hamilton, kdo se potýkal s tímto problémem. I Max Verstappen v Red Bullu nepůsobil v dobrém rozpoložení, protože měl problém dostat nos vozu na správné místo. Benson komentuje, že nedotáčivost není něčím, co by Hamiltonovi vyhovovalo, a celý den si na to stěžoval. Leclerc, stejně jako Hamilton, preferuje vůz s uvolněnou zadní částí a oba jezdci mají podobný přístup k jízdě – agresivně brzdí a nevadí jim volná zadní část vozu.
David Coulthard, odborník na F1, označil problémy, kterým čelil Lewis Hamilton před přestupem do Ferrari, za "znepokojivé". V posledních letech u Mercedesu, zejména v roce 2024, se zdálo, že Hamilton není plně naladěn na "výkonnostní profil vozu". Podobný problém zažil už první den v Melbourne, i když je stále příliš brzy na konečné hodnocení. I když by mohl mít potíže v několika závodech, není důvod tento krok odepsat.
Carlos Sainz starší varoval Hamiltona, že si bude muset dát čas, než ukáže svou nejlepší formu ve Ferrari. Sainz starší se opíral o zkušenost s adaptačním obdobím svého syna, který se také postupně zlepšoval. Podle něj byl bývalý týmový kolega Charlese Leclerca na konci sezóny o dvě až tři desetiny rychlejší než na začátku, což bylo přirozeným výsledkem zvyknutí si na vůz v kvalifikacích a závodním nastavení.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.