Historie i doba nedávná nám nabízejí občas příběhy, kdy se ze zkušenějšího pilota stane pomalu "nosič vody". Nemusí to být pouze výměna generační, svou roli tu mohou hrát i výsledky a dlouhodobá výkonnost.
Pokud letmo zabrousíme do historie, určití piloti se s takovým stavem vyrovnávají různě. Když přišel k Lotusu po bok čerstvého mistra světa Ronnie Peterson a začal uplatňovat své nároky, vedlo to k odchodu šampiona Emersona Fittipaldiho ke konkurenci. U Renaultu to byl Jean-Pierre Jabouille, který naučil novátorský turbomotor jezdit, aby pak - stíhán smůlou - musel krýt záda Arnouxovi, což vyústilo v Jabouilleho změnu prostředí. A netrvalo to ani tak dlouho a Arnoux musel čelit dravému nástupu Alaina Prosta, což vyústilo ve známou kontroverzi při GP Francie 1982 a další předčasný rozchod mezi pilotem (Arnoux) a týmem (Renault).
U Red Bullu se v hybridní éře musel vzdát postavení na špici startovního pole, i když sem tam nějaký ten závod vyhrál. Ale už ve Vettel, nýbrž Ricciardo. Proto se přirozeně bralo, že to bude on, kdo ponese dále vlajku nápojového gigantu. Ale protože je třeba myslet na zadní vrátka, při první příležitosti se objevil v týmu i nesporný talent Max Verstappen. A hned první závod v "dospělém" týmu F1 vyhrál a pomalu začal mít nad zkušenějším Danielem navrch.
V rámci GP USA oznámil Red Bull prodloužení kontraktu s Holanďanem, což si leckdo vysvětlil jako evidentní snahu udělat z Maxe nejmladšího mistra světa. Znamená to odsun Ricciarda na vedlejší kolej? Nebo skrytou pobídku, aby hledal štěstí jinde? Australan žádné takové nebezpečí nevnímá, ani nemá obavy, že by se Red Bull vysloveně rozhodl dávat Verstappenovi přednost.
"Dosud jsem nic takového nepocítil. Budoucnost předvídat nemohu, ale přinejmenším do této doby k žádnému zvýhodnění rozhodně nedošlo. Pokud bych ten dojem měl, tak byste se o tom dozvěděli jako první, protože pocity zklamání prostě neumím skrývat. Vím, že Max překonal několik rekordů a jsem si vědom toho, že by byl Red Bull rád, kdybych k tomu větší měrou přispěl i já. To povznáší image naší značky. Z marketingového hlediska je tedy určitá řevnivost nutná. Ale v zákulisí, co se týče techniky a stejných podmínek k žádnému zvýhodnění nedochází. Kdybych cítil nějakou nespravedlnost, určitě bych se ozval. Pochopitelně, média chtějí nějaký konflikt, to si uvědomuji, ale u nás ho nenajdou," vysvětluje Ricciardo.
Australanova smlouva vyprší na konci příští sezóny a šéf týmu Christian Horner se nechal slyšet, že by Ricciarda rád přesvědčil, aby stejně jako Verstappen podepsal prodloužení do roku 2020. Pro Daniela je nejdůležitějším otazníkem skutečnost, zda mu bude Red Bull schopen poskytnout kvalitní vůz.
"Myslíte si, že nejvíc se těším na fakt, že budeme schopni postavit vůz, s nímž se naskytne šance na mistrovský titul? Jistě! Pokud budeme mít v příštím roce větší šanci a začneme vyhrávat, pak je pravděpodobné, že budu mít zájem zůstat na další období a smlouvu prodloužit. Závodění je pro mě pořád na žebříčku priorit nejvýše," dodává Ricciardo.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.