Když se podíváme na závody Formule 1 v poslední třetině minulého století, bez většího překvapení zjistíme, jak málo tratí přežilo do dnešních dní - byly nahrazeny sterilními "Tilkedromy", zatímco klasické trati zavál čas.
Úbytek tratí, které diváci nazývají klasickými, možná není na první pohled tak dramatický, ovšem je třeba si také uvědomit, že některé z nich prošly radikálními úpravami a ztratily svůj původní ráz. Jako klasické případy mohou sloužit Silverstone či Interlagos. Šéf Mercedesu Toto Wolff se domnívá, že by Formule 1 měla daleko více pobývat na tratích "staré školy" jako je Monte Carlo a oprostit se od "supermarketových parkovišť". Muž, který dovedl třícípou hvězdu ke třem mistrovským titulům dospěl k tomuto názoru minulý týden poté, co shlédl slavný závod Mille Miglia.
"DNA Formule 1 disponuje absolutně nejlepší technologií, kdy nejlepší piloti sedí na střele a tu se snaží ovládnout. A při pohledu na Mille Miglia jsem si uvědomil, proč tento sport miluji. Dělám v něm totiž něco, co se nikdo jiný s vášní pro automobily nepokusí udělat. Závody jsou životem, je tu po celé generace tolik vášně, tolik emocí jak u pilotů, tak u vozů. Pokud dnes chcete pilotovat tyto vozy, musíte mít na některých tratích velkou odvahu. Proto nechceme závodit na okruzích, které jsou jako parkoviště u supermarketu. Když jste na někdejších tratích nezvládli zatáčku, čekalo vás zranění nebo v horším případě smrt. Když to na většině okruhů uděláte dnes, jenom vyjedete mimo dráhu, ale to neplatí pro Monte Carlo a možná pro Spa, Monzu nebo Suzuku. Musíme se vrátit k okruhům, které jsou nejlepší. A Grand Prix Monaka mezi ně rozhodně patří!" vyznal se ze svých pocitů Wolff.
Více městských okruhůJak už bylo uvedeno, některé okruhy s přídomkem "ikonické" mají našlápnuto k návratu do kalendáře, jak tomu je v případě francouzského Le Castellet, jiné by tuto cestu rády absolvovaly, což se týká holandského Zandvoortu. Ale Wolff vidí další možnost v navýšení počtu městských okruhů, což by dle jeho názoru atraktivnost F1 ještě zvýšilo.
"Absolutně ano. A to není jen důsledek návštěvy Mille Miglia a poznání, že i ve městě lze jezdit rychle. V ulicích je skryt úspěch Formule 1. Vozy tu nemusí působit nijak velkolepě, ale městské prostředí jim přidává na atraktivitě, což můžeme vidět právě v Monte Carlu. Takže si myslím, že bychom se měli vzdálit »letištním« okruhům, na nich není nic zajímavého. Když si na takové trati sednu do vozu F1, stačí mi dva týdny tréninku. Stokrát se tu otočím, zkontroluji si data a budu nejspíš i rychlý, protože mi tu nehrozí žádné riziko," dodává Wolff.
Městské okruhy zaznamenaly už jednom velký boom na počátku 80. let, kdy především v USA měli pořadatelé připraveno hned několik variant, včetně nikdy nerealizované Grand Prix v ulicích New Yorku kolem známého Lake Meadows. Městských závodů ať v ulicích nebo parcích bylo několik, ale například původní záměr vytvořit trať v budapešťském Vidám Parku nevyšel - proto se narodil Hungaroring.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.
Dr. Helmut Marko zavzpomínal na více než dvacet let trvající spolupráci s Christianem Hornerem, se kterým společně vybudovali z Red Bullu špičkový tým Formule 1. Jejich odlišné přístupy se často doplňovaly a stály za klíčovými rozhodnutími, která Red Bull dovedla k vrcholu.
Christian Horner sehrál klíčovou roli při uzavření dohody s Hondou, která Red Bull vrátila na špičku F1. Právě toto partnerství odstartovalo novou éru dominance týmu.
Günther Steiner vyjádřil překvapení nad nečekaným odchodem Christiana Hornera z čela Red Bullu a označil ho za výrazný otřes pro tým. Podle něj bude těžké nahradit lídra, který byl symbolem stability.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.