Nové vedení F1 si dalo za cíl zatraktivnit svůj produkt, který v posledních letech, kriticky si to přiznejme, poněkud skomíral. Ross Brawn ve své nové funkci tedy neúnavně hledá cestičky, jak udělat královnu motorsportu pro diváky ještě více atraktivní.
Týmy Formule 1 si pečlivě chrání svá tajemství, aby si zachovaly před svými soupeři určité výhody. Právě tohle by Ross Brawn chtěl od základu změnit. Pokud by byly některé údaje odtajněny, nebo lépe řečeno staly se veřejnými, mohlo by to podle jeho názoru zvýšit konkurenceschopnost a posunout kupředu více týmů. Jako vzor navrhl dvaašedesátiletý Brit sérii NASCAR s jejím systémem veřejných prohlídek.
Během závodů NASCAR musejí vozy před kvalifikací a závodem projít technickou prohlídkou, která se odehrává na volně přístupném místě, takže ji mohou sledovat i zástupci soupeřících týmů. Také fanoušci se mohou podívat, jak taková prohlídka probíhá. Brawn navrhuje tuto variantu i pro F1 s tím, že by uvítal "změnu myšlení v určitých oblastech".
"V sérii NASCAR se můžete jít podívat na kterékoliv konkurenční auto a pořádně si ho prohlédnout. To je podle mě způsob, jak udržet odpovídající konkurenceschopnost. Nic se neskrývá, odpadají problémy. Je to filozofie, o které bychom měli přemýšlet," domnívá se Brown.
"Jedná se o politiku otevřených dveří, takže jimi může každý vstoupit a rozhlížet se. Vozy jsou zaparkované vedle sebe, stejně jako v garáži, nikdo nic neschovává. Když jsou některé díly vyjmuty, jsou umístěny tak, aby je viděli všeichni ostatní. Takže jakékoli porušení pravidel by se velice rychle projevilo," dodává viceprezident NASCAR pro technickou kontrolu Chad Little.
"Hovoříme o fantastickém příběhu, ale držíme ho v tajnosti, protože nechceme všechno ukázat. Pokud by se objevilo podobné nařízení v pravidlech, bylo by to dobré. Formule 1 by zůstala špičkovou technologií, ale je třeba ji zpřístupnit fanouškům. Myslím, že bychom ji měli přiblížit, aby se lidé mohli pořádně podívat, protože když uvidíte, co dělá soupeř, můžete to udělat také," přidává se manažer týmu Haas Günther Steiner.
Nová myšlenka má ale i své odpůrce. Při vší úctě k NASCAR, srovnávat ho s F1 je poněkud nevhodné. Padají také otázky, komu se bude chtít investovat velké peníze do vývoje, aby pak od něj všichni ostatní "opsali" to, co těžce vytvořil. "Zkuste si to představit, budete se týdny a měsíce trápit s nějakým problémem, a když ho rozlousknete a budete mít oprávněný pocit, že jste díky usilovné práci získali nějaký náskok, měli byste ho vystavit na pódium a vyzvat ostatní: »Přátelé, račte si to hezky obkreslit, abychom byli všichni vyrovnaní!« Takhle to asi nikdy fungovat nebude," praví se k debatám ohledně Brawnova nápadu.
Vzpomíná se také na rok 1979, kdy polovina startovního pole okopírovala v předchozí sezóně veleúspěšný Lotus 79, ale startovní pole se nijak zvlášť nevyrovnalo. Když byl po Grand Prix Švédska 1978 zakázán technický nápad Gordona Murraye, pro nějž se vžil termín "vysavač", jeden z pilotů Brabhamu to nakonec kvitoval s povděkem. "Nakonec to možná bylo dobře, protože celá záležitost mohla skončit tak trapným momentem, že by většina dílů »vysavač« napodobila," řekl tehdy John Watson.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.
Zak Brown znovu rozdmýchal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena a jeho možném odchodu z Red Bullu. Šéf McLarenu naznačil, že přestup k Mercedesu není mimo hru, čímž opět rozvířil dění v paddocku.
Oliver Bearman otevřeně promluvil o finančních obětech, které jeho rodina podstoupila, aby mu umožnila nastartovat závodní kariéru. Zároveň sdílel, jaký zlomový moment mu přinesl klíčovou příležitost a jak se musel psychicky připravit na náročnou debutovou sezónu ve Formuli 1 s týmem Haas.
Adrian Newey od svého příchodu do Aston Martinu před sezonou 2025 nezná odpočinek a pracuje naplno. Jeho cílem je co nejrychleji posunout tým mezi špičku formule 1.
Ferrari údajně připravuje vylepšení posilovače řízení u svého vozu SF-25 na nadcházející Velkou cenu Maďarska. Tato změna by mohla zlepšit ovladatelnost a výkon týmu na technickém okruhu.
Valtteri Bottas prozradil, že během povinné vojenské služby ve Finsku absolvoval výcvik ostřelovače, který mu pomohl lépe zvládat tlak i soustředění. Klid a přesnost z armády dnes využívá i v kokpitu formule.
Situace uvnitř Red Bullu se dál komplikuje. Ralf Schumacher je přesvědčen, že pokud se tým rychle nestabilizuje, Max Verstappen z něj odejde.
Yuki Tsunoda si při návštěvě italského jezera Como vybral slabší chvilku. Jeho mobilní telefon zmizel neznámo kam. Mladý japonský jezdec však situaci bere s nadhledem a místo paniky se obrátil na své fanoušky s prosbou o pomoc při hledání.
Známý komentátor F1 Martin Brundle rozebral rozhodnutí Christiana Hornera a poukázal na moment, který považuje za zásadní pochybení v řízení týmu Red Bull.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.