Zisk dvanácti bodů, čímž McLaren vyrovnal maximum z loňské Grand Prix Maďarska, umožnil týmu hodnotit závod v Monte Carlu jako úspěšný. Proto si chce zachovat bojovnou a optimistickou náladu i do Kanady, což dokládají výpovědi zúčastněných osob.
Kanada je skvělý okruh - velmi náročný a vyžaduje za všech okolností absolutní soustředění. Střídají se na něm velmi pomalé zatáčky s extrémně rychlými, což klade velké nároky na brzdy a pohonné jednotky. Z hlediska vozů obecně jde o poměrně těžký okruh, takže se v první řadě musíme zaměřit na spolehlivost a ujistit se, že nám nehrozí žádné poruchy nebo technické problémy, které by mohly ohrozit naši výkonnost.
Monako pro nás znamenalo pozitivní výsledek, umístění oběma vozy na bodech a schopnost se udržet v balíku soupeřů ve středu startovního pole je velmi uspokojivé, ale vím, že nás čeká ještě hodně práce. Do jisté míry lze vypozorovat určitý postup, ale pokud máme bojovat vpředu, pořád potřebujeme zvyšovat tlak a neustále pracovat na dalším vývoji. Montreal bude zcela jiná výzva než Monako, takže doufám, že budeme schopni se brzy přizpůsobit požadavkům tohoto okruhu a udržíme si nynější standard, každopádně to bude složitý a nepředvídatelný víkend.
Rád se do Severní Ameriky a Kanady vracím, i když závod vlastně spadá do "evropské" série. Atmosféra je tu spíše evropská - lidé jsou přátelští, jídlo je skvělé - to je ta směs odlišných kultur.
Na čele startovního roštu se rodí opravdu silná konkurence, protože týmy jsou stále lepší a jejich rozvoj pokračuje. Ve středu pole je to skutečně těsné a zdá se, že pokaždé jiný tým má výhodu na určitém okruhu, takže to bude tvrdý boj s našimi nejbližšími soupeři, jak v kvalifikaci, tak v samotném závodě. Týmy potřebují tvrdě pracovat na nastavení vozů, aby splňovaly požadavky pro daný okruh. V průběhu Grand Prix se může hodně stát, takže uvidíme, jak to všechno zvládneme.
Jenson Button:Přestože se jedná o jeden z nejrychlejších okruhů v kalendáři a velmi náročný na výkon, jedna ze silných stránek našeho šasi je stabilita při prudkém brzdění, takže bychom tu neměli mít potíže a nebudeme se obávat, že skončíme vzadu. Náš vývoj co se týče rychlosti je poměrně strmý, odvedli jsme velký kus práce, ale musíme zlepšovat celý výkonnostní balíček. Takže jsem opravdu zvědavý, co v Kanadě předvedeme s ohledem na fakt, že jde ve srovnání s Monakem o rozdílnou charakteristiku okruhu.
Není žádným tajemstvím, že tento okruh opravdu miluju, byl dějištěm jednoho z nejlepších vítězství v roce 2011 - to ho vyneslo mezi mé nejoblíbenější. Je to skutečná závodní trať: náročná pro vozy, vyčerpávající pro piloty a obvykle se tu odehrává velký počet předjížděcích manévrů, a to bez ohledu na počasí. Projet poslední zatáčkou kolem Zdi šampionů bez úhony lze vždy brát jako úspěch - doufejme, že se nám to v neděli sedmdesátkrát povede.
Kanada je v kalendáři F1 považována za klasiku. Je to fantastické město a rád se tam každý rok vracím. Všichni jsou neuvěřitelně vstřícní a žije to tam jako na žádném jiném místě - Montreal má rozhodně jedinečnou atmosféru. Závod sám o sobě je vždy velmi nepředvídatelný - meteorologické podmínky, vysoké bariéry, úzká trať, kluzký povrch - to opravdu oddělí skutečné muže od chlapců.
Ačkoliv pro mě Monako představuje adoptivní domov, závodní víkend tu je vždy strhující, takže do Kanady mířím se zcela jiným pocitem, těším se na uvolněnou atmosféru. V Monaku se nám po stránce spolehlivosti dařilo, jak mě, tak Fernandovi, podařilo se mi zvládnout některé šílené podmínky, takže předpokládám, že nám počasí připraví nějaké překvapení a my budeme pokračovat ve správně nastoupené cestě.
Eric Boullier, závodní ředitelMonako pro nás bylo ranečkem smíšených pocitů. Pro tým bylo velkou vzpruhou umístění obou vozů na bodech a do jisté míry odměnou za veškerou odvedenou práci, která probíhá ve Wokingu, Milton Keynes a Sakuře. Není ale také žádným tajemstvím, že dokud nebudeme na samé špici závodního pole, nemůžeme být spokojeni. V klikatých, úzkých, nebezpečných a pomalých uličkách Monaka jsme čekali lepší výsledek, ale přesto jsme získali mnoho poznatků o vozech a s ohledem na nesmírně obtížné podmínky v den závodu nemůžeme příliš želet toho, co naši dva mistři světa dokázali.
Teď už naše pozornost směřuje k Montrealu, kde McLareny už třináctkrát vyhrály a některé závody byly hodně památné. Kanada je stejně jako Monako klenotem a právem se nazývá okruhem, na jehož superpovrchu se odehrávají superzávody. Tady ale podobnost končí, protože požadavky Montrealu představují jedinečný soubor výzev pro naše inženýry, mechaniky a v neposlední řadě i piloty.
Tento okruh, náročný na výkon, by papírově neměl patřit mezi ty, které jsou pro naše vozy silné, ale rychlostí vývoje usilujeme nadále o dynamiku, prezentovanou v posledních závodech a chceme získat další cenné body. Nebude to snadné a klíčová bude v první řadě spolehlivost. Chceme našim nadšeným Quebecios fanouškům opět poskytnout na Circuit Gillese Villeneuva maximální uspokojení a těšíme se na jejich podporu.
Jusuke Hasegawa, sportovní ředitel Hondy:Kanadská Grand Prix je vždy vzrušující, má skvělou atmosféru a nadšené fanoušky, závodění tu je nepředvídatelné. Honda byla vždy velkým příznivcem tohoto závodu, takže jsem se tu vždy cítili jako doma. Svěží modrozelená voda kolem celého ostrova je překrásná, ale trať sama o sobě je nemilosrdná od první do poslední zatáčky, drsný povrch a dlouhé rovinky.
Od Monaka se pochopitelně zásadně liší, takže to pro náš tým bude hodně náročný víkend, ale budeme se soustředit na to, co můžeme udělat, abychom to zvládli co nejlépe a se ctí.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.
Max Verstappen si připsal další vítězství, když v belgickém sprintu překonal Oscara Piastriho a znovu ukázal svou mistrovskou formu. Rozhodující manévr předvedl hned po startu, poté už Red Bull udával tempo a Piastri se musel spokojit s druhým místem.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.