Zisk dvanácti bodů, čímž McLaren vyrovnal maximum z loňské Grand Prix Maďarska, umožnil týmu hodnotit závod v Monte Carlu jako úspěšný. Proto si chce zachovat bojovnou a optimistickou náladu i do Kanady, což dokládají výpovědi zúčastněných osob.
Kanada je skvělý okruh - velmi náročný a vyžaduje za všech okolností absolutní soustředění. Střídají se na něm velmi pomalé zatáčky s extrémně rychlými, což klade velké nároky na brzdy a pohonné jednotky. Z hlediska vozů obecně jde o poměrně těžký okruh, takže se v první řadě musíme zaměřit na spolehlivost a ujistit se, že nám nehrozí žádné poruchy nebo technické problémy, které by mohly ohrozit naši výkonnost.
Monako pro nás znamenalo pozitivní výsledek, umístění oběma vozy na bodech a schopnost se udržet v balíku soupeřů ve středu startovního pole je velmi uspokojivé, ale vím, že nás čeká ještě hodně práce. Do jisté míry lze vypozorovat určitý postup, ale pokud máme bojovat vpředu, pořád potřebujeme zvyšovat tlak a neustále pracovat na dalším vývoji. Montreal bude zcela jiná výzva než Monako, takže doufám, že budeme schopni se brzy přizpůsobit požadavkům tohoto okruhu a udržíme si nynější standard, každopádně to bude složitý a nepředvídatelný víkend.
Rád se do Severní Ameriky a Kanady vracím, i když závod vlastně spadá do "evropské" série. Atmosféra je tu spíše evropská - lidé jsou přátelští, jídlo je skvělé - to je ta směs odlišných kultur.
Na čele startovního roštu se rodí opravdu silná konkurence, protože týmy jsou stále lepší a jejich rozvoj pokračuje. Ve středu pole je to skutečně těsné a zdá se, že pokaždé jiný tým má výhodu na určitém okruhu, takže to bude tvrdý boj s našimi nejbližšími soupeři, jak v kvalifikaci, tak v samotném závodě. Týmy potřebují tvrdě pracovat na nastavení vozů, aby splňovaly požadavky pro daný okruh. V průběhu Grand Prix se může hodně stát, takže uvidíme, jak to všechno zvládneme.
Jenson Button:Přestože se jedná o jeden z nejrychlejších okruhů v kalendáři a velmi náročný na výkon, jedna ze silných stránek našeho šasi je stabilita při prudkém brzdění, takže bychom tu neměli mít potíže a nebudeme se obávat, že skončíme vzadu. Náš vývoj co se týče rychlosti je poměrně strmý, odvedli jsme velký kus práce, ale musíme zlepšovat celý výkonnostní balíček. Takže jsem opravdu zvědavý, co v Kanadě předvedeme s ohledem na fakt, že jde ve srovnání s Monakem o rozdílnou charakteristiku okruhu.
Není žádným tajemstvím, že tento okruh opravdu miluju, byl dějištěm jednoho z nejlepších vítězství v roce 2011 - to ho vyneslo mezi mé nejoblíbenější. Je to skutečná závodní trať: náročná pro vozy, vyčerpávající pro piloty a obvykle se tu odehrává velký počet předjížděcích manévrů, a to bez ohledu na počasí. Projet poslední zatáčkou kolem Zdi šampionů bez úhony lze vždy brát jako úspěch - doufejme, že se nám to v neděli sedmdesátkrát povede.
Kanada je v kalendáři F1 považována za klasiku. Je to fantastické město a rád se tam každý rok vracím. Všichni jsou neuvěřitelně vstřícní a žije to tam jako na žádném jiném místě - Montreal má rozhodně jedinečnou atmosféru. Závod sám o sobě je vždy velmi nepředvídatelný - meteorologické podmínky, vysoké bariéry, úzká trať, kluzký povrch - to opravdu oddělí skutečné muže od chlapců.
Ačkoliv pro mě Monako představuje adoptivní domov, závodní víkend tu je vždy strhující, takže do Kanady mířím se zcela jiným pocitem, těším se na uvolněnou atmosféru. V Monaku se nám po stránce spolehlivosti dařilo, jak mě, tak Fernandovi, podařilo se mi zvládnout některé šílené podmínky, takže předpokládám, že nám počasí připraví nějaké překvapení a my budeme pokračovat ve správně nastoupené cestě.
Eric Boullier, závodní ředitelMonako pro nás bylo ranečkem smíšených pocitů. Pro tým bylo velkou vzpruhou umístění obou vozů na bodech a do jisté míry odměnou za veškerou odvedenou práci, která probíhá ve Wokingu, Milton Keynes a Sakuře. Není ale také žádným tajemstvím, že dokud nebudeme na samé špici závodního pole, nemůžeme být spokojeni. V klikatých, úzkých, nebezpečných a pomalých uličkách Monaka jsme čekali lepší výsledek, ale přesto jsme získali mnoho poznatků o vozech a s ohledem na nesmírně obtížné podmínky v den závodu nemůžeme příliš želet toho, co naši dva mistři světa dokázali.
Teď už naše pozornost směřuje k Montrealu, kde McLareny už třináctkrát vyhrály a některé závody byly hodně památné. Kanada je stejně jako Monako klenotem a právem se nazývá okruhem, na jehož superpovrchu se odehrávají superzávody. Tady ale podobnost končí, protože požadavky Montrealu představují jedinečný soubor výzev pro naše inženýry, mechaniky a v neposlední řadě i piloty.
Tento okruh, náročný na výkon, by papírově neměl patřit mezi ty, které jsou pro naše vozy silné, ale rychlostí vývoje usilujeme nadále o dynamiku, prezentovanou v posledních závodech a chceme získat další cenné body. Nebude to snadné a klíčová bude v první řadě spolehlivost. Chceme našim nadšeným Quebecios fanouškům opět poskytnout na Circuit Gillese Villeneuva maximální uspokojení a těšíme se na jejich podporu.
Jusuke Hasegawa, sportovní ředitel Hondy:Kanadská Grand Prix je vždy vzrušující, má skvělou atmosféru a nadšené fanoušky, závodění tu je nepředvídatelné. Honda byla vždy velkým příznivcem tohoto závodu, takže jsem se tu vždy cítili jako doma. Svěží modrozelená voda kolem celého ostrova je překrásná, ale trať sama o sobě je nemilosrdná od první do poslední zatáčky, drsný povrch a dlouhé rovinky.
Od Monaka se pochopitelně zásadně liší, takže to pro náš tým bude hodně náročný víkend, ale budeme se soustředit na to, co můžeme udělat, abychom to zvládli co nejlépe a se ctí.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.