Není to tak dávno, co F1NEWS.cz přineslo zamyšlení nad přístupem Američanů k F1. Jako jeden z důvodů jsme uváděli nepříliš bohatou historii a především absenci zástupců země hvězd a pruhů v současném závodním poli.
Několikrát jsme opakovali, že poslední americký pilot v F1 Scott Speed opustil tuto kategorii před osmi lety. I přes návrat Grand Prix USA v Austinu pořád americkým patriotům něco chybí.
Bývalý závodník Gil de Ferran nedávno posuzoval ze svého hlediska stav současné F1 (čtěte zde). Vítěz slavných 500 mil INDY nyní hodnotí, jak se může vztah Američanů k F1 změnit. Podle jeho názoru může velký průlom učinit přítomnost amerického týmu ve startovním poli, ale zdaleka to nestačí.
"Existence Haasova týmu určitě zájem o F1 zvýší. Podívejte se do historie a najdete vždy propojení národní hrdosti s týmy, piloty či dokonce tvůrci vozů F1. Japonci se ztotožňovali s přítomností Hondy, Italové vzývají Ferrari. Britové se chodí dívat na "svého" Hamiltona či Buttona. Proto Haas F1 Team poutá pozornost Američanů. Pro USA je to dobrý impuls, protože zcela upřímně, formule 1 tu po dlouhou dobu pouze paběrkovala. Pochopitelně nelze dosáhnout obrovské popularity přes noc, ale přítomnost amerického týmu ji hodně posílí. A kdyby měli i amerického pilota, bude to ještě o poznání výraznější."
Žádnou bleskovou změnu vnímání nečekejmeDe Ferran ovšem podotýká, že změna vnímání F1 ze strany Američanů nepřijde automaticky. Bude třeba přítomnost Haasova týmu náležitě "prodat". "Podívejte, jak se etablovala série IndyCar v Brazílii. Bylo potřeba takové ikony, jako byl Emerson Fittipaldi. Pochopitelně, byli tu i další piloti jako Tony Kaanan či Helio Castroneves. Ale Brazilci také nebyli ihned v transu. Bylo potřeba zapracovat v mnoha směrech, ale po několika letech jsme dosáhli vrcholné přízně. Neexistuje žádný lék, jde jen o to se snažit prosadit a neztrácet trpělivost," popisuje obdobný případ de Ferran.
V tomto případě je ale nutné si uvědomit, že když F1 v roce 1973 poprvé oficiálně zavítala v mistrovském závodě do Brazílie, byla její obliba naprosto bezbřehá především díky faktu, že Emerson Fittipaldi se stal rok předtím mistrem světa. Přehlédnout nelze ani obrovskou snahu Wilsona Fittipaldiho sr. na diplomatickém poli. Brazílie o F1 stála především kvůli svým fanouškům, USA se na F1 ještě pořád dívá spíše ze stránky obchodní. A srovnání této oblasti s IndyCar není tak docela relevantní, neboť americká série se od F1 nikdy netěšila masivní celosvětové podpoře.
Pomůže Safe is Fast?De Ferran vkládá značné naděje do programu nesoucího název Safe is Fast, který by měl podporovat mladé talenty při jejich kariérním růstu. Jeho základem jsou on-line výukové programy, založené na konfrontaci se zkušenými piloty a profesionály. Podle de Ferrana by tato formna mohla v mnoha případech urychlit závodnický růst nových nadějí. "Tuto iniciativu vítám, protože když jsem začínal se závoděním já, měl jsem opravdu jen minimum možností získat nějaké poznatky. Současní adepti mohou komunikovat o spoustě témat, mezi nimiž je bezpečnost, technika jízdy či závodní strategie. Osobně si myslím, že mít takkové možnosti, byla by moje kariéra rozhodně strmější," hodnotí projekt de Ferran.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.