Zatímco F1 nám bobtná (když se jelo v roce 1977 do té doby rekordních 17 Grand Prix, připadalo nám to šílené) a rozrůstá se nám o vedlejší podniky, její vedení je zřejmě přesvědčeno, že trofejí je pořád nějak málo. A hodlají v tom činit do budoucna kroky.
Když se nám sprinty bezpečně usadily v kalendáři Grand Prix v této a budoucí sezóně (vždy po šesti), schýlily se podnikavé hlavy k sobě a začaly dumat, čím celou záležitost ještě vyšperkovat. I proto je predikováno, že setkání komise F1, naplánované v rámci Grand Prix Belgie, bude posuzovat úpravy týkající se právě oněch nově zavedených "mezizávodů". Generální ředitel F1 Stefano Domenicali už naznačil, že jedním ze zvažovaných prvků by mohl být speciální Grand Slam.
Což o to, historie F1 má ve statistikách termín Hat Trick nebo též Grand Chelem, což dokládá publikace F1 Grand Prix Guide. První znamená zisk pole-position, nejrychlejšího kola v závodě a vítězství v rámci jednoho závodního víkendu, Grand Chelem povyšuje Hat Trick o úroveň výš, pokud pilot ještě dokáže setrvat ve vedení od startu do cíle. Toto neoficiální ocenění vydobyli například Clark, Stewart, Senna, Lauda, Hamilton, M. Schumacher, Häkkinen, Vettel či Verstappen, ale také dnes už méně známí piloti jako Siffert, Ickx, Berger, Regazzoni, Laffite... (pamětníkům se omlouvám, ti pochopitelně vědí velmi dobře, o koho jde).
"Bude šest sprintů a myslím, že je v září potvrdíme, protože na sklonku léta máme zasedání komise F1. Objevil se návrh, který bych rád přednesl v souladu s konceptem »Grand Slam«. Piloti, kteří ve sprintovém víkendu získají dvě pole position a dvě vítězství by měli být nějak oceněni navíc, co by reprezentovalo dosažený sportovní výsledek. Myšlenka je ale pořád v rané fázi a je zřejmé, že F1 chce záležitost nejdřív prodiskutovat s týmy o konceptu jako takovém, než se bude věnovat povaze konečného ocenění," vysvětlil Domenicali.
Dá se ovšem jen velmi těžko zvažovat možnost dalšího, nebo chcete-li speciálního bodového ohodnocení. Spíš se půjde cestou výjimečné trofeje či jiné formy odměny. To pochopitelně vyvolává dohady, nakolik bude novinka pro piloty atraktivní, aby usilovali o její zisk. Poškodit si vůz při honbě za "nějakým dalším kýblem" by asi nikdo nechtěl - v tomto směru lze předpokládat ještě zajímavé dohady.
Sprint podruhé
Poněkud prapodivně pojmenovaný Grand Slam ale není jedinou záležitostí, o níž budou funkcionáři ve Spa-Francorchamps jednat. Na přetřes se dostanou sprinterské závody jako takové - samozřejmě za účelem jejich vylepšení. V letošní sezóně je jim plně vyhrazena sobota, tedy do jisté míry jsou vyčleněny z dění kolem Grand Prix.
Zkoumané oblasti by se měly týkat možnosti použití pneumatik, prověření a vyhodnocení pravidel parc fermé a dokonce budou odpovědní funkcionáři zkoumat, zda sprint zapadá do hladkého toku závodního víkendu. Prozatím je tu první návrh některých šéfů týmů (nebylo specifikováno kterých), aby se postupovalo kontinuálně: Kvalifikace pro sprint v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne sprint, odpoledne kvalifikace pro Grand Prix.
Pamatujeme už mnoho variant závodních víkendů, od těch z dnešního pohledu prehistorických (ale opravdu méně spravedlivých?) až po dnešní. Můžeme se tedy vsadit, jak nakonec jednání a podoba závodního víkendu dopadne. Už jenom můžeme čekat, kdy padne "za vlast" páteční úvodní trénink a nahradí ho nějaká další show, v níž o něco jde. A běda, jestli si někdo bude stěžovat, že neměl dost času na přípravu vozu!
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.