Šéf McLarenu má pro svůj požadavek jednoznačný důvod - je přesvědčen, že by tím závody dostaly nový rozměr a přitáhly by víc diváků. Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik by se jeho vize sladily s názory ostatních týmů.
Když byl v roce 2021 zaveden rozpočtový strop, šlo o zjevnou motivaci alespoň částečně srovnat podmínky a umožnit i menším týmům, aby mohly konkurovat gigantům F1 a odmazaly jejich - dle mnohých nespravedlivou - výhodu při vývoji svých vozů. Šéf McLarenu Zak Brown je toho názoru, že pokud už byl učiněn tento krok, vedení F1 by mohlo a mělo v budoucnu zvážit, zda nepovolit větší počet inovací v technických pravidlech. Podle jeho názoru není bezpodmínečně nutné, aby nadále panovala taková přísnost.
"Myslím, po stránce technické tu jsou velmi zásadní regulace, přitom máme zavedené finanční limity. Pokud existuje rozpočtový strop, volil bych zcela opačný směr postupu. A sice: dělejte si, co pro sebe uznáte za vhodné: chcete mít auto se šesti koly? Udělejte si ho. Ale nesmíte přesáhnout uvedenou sumu," zamýšlí se Brown.
Právě tato konstruktérská volnost v případě nových nápadů by mohla podpořit atraktivnější tvář F1 a rovněž by se podepsala na vzhledu vozů. Nejeden názor už naznačil, že by se tak do jisté míry mohla vrátit "zlatá éra F1", nejčastěji spojovaná se sedmdesátými lety minulého století, kdy vozy byly konkurenceschopné - ač si navzájem vůbec nebyly podobné, o vítězství usilovalo konzistentně až pět týmů a bodované pozice nebyly rozhodně dány dopředu; jejich skladba byla velice pestrá a o šest míst v cíli ohodnocených body se podělilo více než deset týmů a přes dvacet pilotů...
"Nevím, proč musí být předpisy tak striktní, jak tomu dnes je. Myslím, že by v rámci rozpočtového stropu měla být větší technická svoboda. Viděli bychom pak více inovací a týmy by byly ochotny i víc riskovat. Auta by se pak opravdu odlišovala. V této chvíli tu jsou dvě omezení - všechno musí vypadat stejně a můžete utratit jen povolenou sumu. Přestaňme utrácet a dělejme, co nás napadne," pokračuje Brown.
FIA a F1 pochopitelně podobný scénář odmítají s odkazem na hit poslední doby - bezpečnost a dále poněkud pochybným argumentem, že přísné předpisy mají zajistit, aby týmy nenavrhovaly konstrukce v duchu poškozujícím závodění. Možná by v tomto směru měli pánové na vedoucích funkcích vyslechnout hlasy fanoušků, kteří v poslední době přestávají závody sledovat právě z důvodu malé atraktivity.
Brown se nebojí ani té možnosti, že někdo vyvine vůz, jenž bude dominantní a tím se de facto jeho myšlenka stane kontraproduktivní. Šéf McLarenu se však nebojí ani této varianty: "Stát se to může. Ale stále se domnívám, že by tu byl přínos většího počtu inovací. Nebo bychom se učili od sebe navzájem. V roce 2009 přišel Brawn GP s dvojitým difuzérem. Získali velký náskok, ale v poslední třetině už se startovní pole vyrovnalo. Domnívám se, že právě tohle je ona fascinující část motorsportu. Pochopitelně nesoucí i ono nutné riziko," uzavírá Brown.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.