Red Bull vyjednává s Mezinárodní automobilovou federaci ohledně přijetí dohody o uznání porušení pravidel týkajících se nákladových stropů za rok 2021. Soupeři jej mají za podvodníka a volají po exemplárním trestu.
Dohoda o uznání porušení (Accepted Breach Agreement) znamená, že tým uznává svůj prohřešek proti pravidlům a přijímá nabízený trest. Pokud s takovou dohodou nesouhlasí, případ postoupí do další fáze, což by v tomto případě bylo vyšetřování Rozhodčí komisí pro nákladové stropy (Cost Cap Adjudication Panel).
Očekávalo se, že šéf týmu Christian Horner dnes na tiskové konferenci v Austinu objasní postoj Red Bullu k porušení rozpočtových pravidel, k čemuž se tým zatím ještě oficiálně nepřiznal. Protože však na schůzku s prezidentem FIA Muhamadem Sulajímem včera večer nedošlo, byla tato tisková konference odvolána.
Zprávy o porušení rozpočtových pravidel se objevily již během Velké ceny Singapuru. Horner ale tehdy trval na tom, že z pohledu čísel, které předali v březnu FIA, je vše v pořádku. Po Velké ceně Japonska FIA nicméně potvrdila, že po prozkoumání dokumentů se Red Bull provinil "procesním a drobným překračováním výdajů."
Na další detaily čekáme, nic dalšího jsme se zatím oficiálně od FIA nebo od rakouské stáje nedozvěděli. Obecně se hovoří o tom, že rozpočet stanovený pravidly překročila o 1,8 mil. dolarů (45 mil. Kč), což spadá do "drobného porušení" limitu v podobě 5 % či 7 mil. dolarů z celkové částky 145 mil. dolarů (letos 140 mil, příští rok 135 mil. dolarů).
Soupeři Red Bullu za to požadují tvrdý trest. Šéf McLarenu Zak Brown označil překračování rozpočtového stropu za podvádění, Ferrari kvůli tomu volá po "maximálních penalizacích." Podle Mattii Binotta z takového přestupu totiž tým těží při vývoji nejen v dané sezóně, ale také v několika následujících.
"Nemělo by jít pouze o finanční postih, protože z pohledu peněz by to bylo příliš jednoduché. Svým způsobem byste se z toho vyplatili. Musí se to týkat soutěžení, srážek, musí jít o více než o peníze," uvažuje šéf Haasu Günther Steiner.
Toto Wolff z Mercedesu podotkl, že pokud půjde pouze o finanční postih, tak rozpočtová pravidla přestanou dodržovat i oni. Na správní radě to již probírali, v honbě za titulem jsou ochotni si zaplatit případnou pokutu.
Valtteri Bottas z Alfy Romeo k tomu uvádí: "Musí to být něco, co je hodně zabolí. Pokud utrácíte více peněz, než smí ostatní týmy, pak samozřejmě získáváte výhodu. Trest musí být tvrdý!" A Carlos Sainz z Ferrari k tomu dodává: "Všichni víme, kolik toho pro vývoj auta znamená jeden, dva, tři či čtyři miliony. Zkrátka doufám, že pokud dojde na trest, tak bude důležitý, aby sebral chuť k něčemu takovému."
Těžko však očekávat, že by FIA připravila Maxe Verstappena o loňský titul, jak někteří doufají. Na to úřadující šampion reagoval slovy: "Je to něco mezi týmem a FIA. Podle mě proto, že si vedeme moc dobře. Snaží se nás zpomalit jakýmkoliv možným způsobem."
Lewis Hamilton, který loni skončil těsně za Verstappenem, opatrně dodává: "Hledím na to, jak můžu vyhrát další šampionát. Mám svůj vlastní názor na to, co jsme loni jako tým udělali a jak jsme to zvládli, a jsme na to opravdu hrdý."
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.