Nacházíme se na prahu přelomové sezóny Formule 1, v níž začínají platit nová technická i sportovní pravidla. Kvůli nim muselo 10 týmů začít s návrhem monopostů od nuly. V článku přinášíme několik čísel z jejich vývoje.
"Od prvního okamžiku, kdy jsme se v roce 2017 začali věnovat této činnosti s ohledem na vůz pro rok 2021 [debut odsunut na 2022 kvůli pandemii Covid-19], jsme na to vynaložili hromadu zdrojů a miliony liber, k čemuž nikdy dříve nedošlo," uvádí technický ředitel F1 Pat Symonds.
"Prozkoumali jsme to do mrtě. Byli jsme k sobě velmi kritičtí, zapojili jsme týmy a umožnili jsme jim kritizovat. Nikdy dříve se nevynaložilo tolik práce na nová pravidla v žádné oblasti, ať už jde o aerodynamiku, pneumatik či motor," pokračuje.
Z vývoje nové generace vozů vyčnívá několik zajímavých čísel, která publikovaly oficiální stránky F1 (video o nich najdete zde):
500 000Gigabajtů. Neboli půl petabajtu. To je množství dat nasbíraných sportovním týmem F1 během počítačových CFD simulací (pro připomínku: na DVD se vejde necelých 5 GB). Toto množství sepsaných dat by zaplnilo 10 milionů kartotékových skříněk o 4 šuplících. Nebo chcete-li, jde o třetinu fotografií na Facebooku.
471Tolik let by zabraly výpočty lepšímu domácímu počítači s procesorem Intel i9, konkrétně 16,5 milionů výpočetních hodin jádra. "Naše CFD modely počítají s 150 - 600 miliony buňkami a jsou propočítávány na vysoce výkonných cloudových výpočetních systémech AWS [Amazon Web Services]. Nejrychlejší výsledky F1 simulací dostaneme za 2,5 hodiny po odeslání zadání," přibližuje šéf vývoje aerodynamiky u FIA Jason Somerville.
140milionů dolarů (kolem 3 miliard Kč) - to je rozpočtový strop všech týmů v této sezóně. Nakonec došlo k úpravě na 142,4 mil. dolarů pro rok 2022, což nezahrnuje některé věci, jako například výdaje na marketing. Přesto jde o klíčové číslo, které má pomoci vyrovnat startovní pole.
50procent je špičkové tepelná efektivita současných přeplňovaných hybridních pohonných jednotek. Před rokem 2014 šlo u atmosférických V8 motorů v F1 o 32 %. U těch nejlepších silničních vozů se pohybuje mezi 40 - 45 %.
40Let neboli čtyři dekády uplynuly od doby, kdy v F1 naposledy závodily vozy s přísavným efektem, tedy s přítlakem vytvářeným spodní částí vozů. Letos se o to postarají nově navržené 3D podlahy společně s přepracovanými předními a zadními křídly. Ztráta přítlaku při jízdě vozů za sebou bude mnohem nižší, což zlepší závodění i možnosti pro předjíždění.
20různých konceptů vytvořit sportovní F1 tým FIA, každému přiřadil písmeno fonetické abecedy. Finální počin dostal přídomek "uniform." Při bližším pohledu na součástí však dojde na tisíce, jak vysvětluje Somerville: "Existovalo 20 formálních základních verzí, ale každý krok se skládal ze stovek individuálních CFD simulací, kde docházelo ke kontinuálnímu vývoji a vylepšování návrhu. Celkově jsme uskutečnili přes 10 000 CFD simulací!"
18palců - jde o velikost pneumatik, které bude Pirelli letos dodávat F1. Proti loňským 13" došlo k jejich přepracování od nuly. Italský výrobce věnoval 10 000 hodin testování uvnitř, 5000 hodin simulaci, a vytvořil 70 virtuálních prototypů, než je devět týmů vyzkoušelo v roce 2021 na okruzích, kde s nimi ujely 20 000 km. V konečném důsledku by měly fungovat při širším teplotním rozpětí, s nižším přehříváním a nižší degradací.
10procento biosložky nového E10 paliva. Jde o součásti snahy Formule 1 o udržitelnost a cíle dosáhnout do roku 2030 nulové emise uhlíku. Při takovém podílu nebude docházet téměř k žádným emisím oxidu uhličitého. Cílem F1 je zajít mnohem dál a přejít v budoucnu na 100% biopalivo.
4procenta - výše zmíněná ztráta přítlaku, pokud pojede jeden vůz 20 metrů za druhým. Loni přitom šlo o 35 %. Při desetimetrovém odstupu mezi vozy by ztráta přítlaku měla dosahovat 18 %, zatímco minulý rok se pohybovala kolem 46 %.
Úvodní kvalifikace sezóny 2025 v Albert Parku skončila neúspěchem pro nováčky Kimiho Antonelliho a Liama Lawsona, kteří vypadli už v první části. V závěru kvalifikace si pole position zajistil Lando Norris, který porazil týmového kolegu Oscara Piastriho o 0,084 sekundy, přičemž Max Verstappen dokončil kvalifikaci na třetím místě.
Lewis Hamilton se připravuje na svůj premiérový závod za Ferrari během Velké ceny Austrálie, kde se chystá ukázat, že jeho přechod k italské stáji přinese výrazný pokrok v jeho kariéře, po náročném roce 2024 s Mercedesem.
Oscar Piastri před domácím publikem zazářil a ovládl dramatický třetí trénink v Melbourne, kde se první tři jezdci vměstnali do rozdílu pouhých osm setin sekundy.
Red Bull plánuje požádat Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) o výjimku, která by umožnila jednomu z jejich jezdců, jenž ještě nedosáhl věku 18 let, získat superlicenci a účastnit se závodů Formule 1.
Lewis Hamilton po druhém tréninku na Velké ceně Austrálie překvapil fanoušky, když prozradil svou předpověď ohledně pole position.
Generální ředitel F1 Stefano Domenicali zamíří po úvodní Velké ceně Austrálie do Thajska, aby jednal s organizátory, kteří doufají, že se jim podaří uspořádat závod v ulicích hlavního města Bangkoku.
Integrace Carlose Sainze do týmu Williams probíhá hladce. James Vowles, šéf týmu, popisuje Španěla jako „bojovník poslaný z nebe“ díky jeho pracovní morálce, která skvěle zapadá do hodnot týmu.
Juki Cunoda se podělil o překvapivý moment, kdy mu Red Bull oznámil, že prohrál v závodě o post týmového kolegy Maxe Verstappena s Liamem Lawsonem.
Fernando Alonso po úvodních trénincích v Melbourne k Australské Grand Prix 2025 vyjádřil svou frustraci vůči mediálním rozhovorům a rozhodl se zcela vynechat komentáře. Po prvním tréninku, kde skončil na 8. místě, a po druhém, ve kterém klesl na 13. pozici, jasně odmítl jakékoliv rozhovory s novináři.
Mercedes měl v pátečních trénincích na Velkou cenu Austrálie problémy s optimalizací výkonu mezi měkkými a středními pneumatikami, což ovlivnilo jejich kvalifikační simulace.
Lando Norris byl nejrychlejší v prvním tréninku, ale ve druhém ho předstihl Charles Leclerc, zatímco britský jezdec nadále hledá optimální vyvážení vozu. Max Verstappen se potýkal s nedotáčivostí a obsadil až sedmé místo, což potvrzuje, že Red Bull zatím postrádá konkurenceschopné tempo.
Oliver Bearman se omluvil týmu Haas po své nehodě během prvního tréninku na Velké ceně Austrálie, která ho připravila o druhou část pátečního programu. I přes rozsáhlou opravu vozu se mladý britský nováček na trať nevrátil.