Formule 1 je považována - během celé své existence - za vrchol technického snažení. V historii známe mnoho těch, kteří přijali výzvu stavby vlastního vozu a byli nelítostně konfrontováni s tvrdou realitou. Existují však výjimky potvrzující pravidlo, jako v případě vozu Arrows.
Na počátku byly vleklé neshody mezi majitelem týmu formule 1 Shadow Donem Nicholsem a jeho sportovním ředitelem a bývalým pilotem Jackie Oliverem. K němu se přidali i další a zakrátko skupinka spiklenců došla k názoru, že jim bude bez nepříliš zainteresovaného šéfa lépe. Konstruktér Tony Southgate sebral své plány a Nichols se nestačil divit.
Z dnešního pohledu šly věci neuvěřitelně rychle a kdo ví, jak dlouho trvá budování zázemí týmu F1 a stavba konkurenceschopného monopostu, musí před rebely smeknout.
Oliver najal 28. listopadu 1977 dílny, o dva týdny později (12. prosince) už v nich začaly práce na voze. Nesmíme zapomenout, že ačkoliv nový tým tvořili zkušení lidé, museli začít od nuly. Pracovalo se nepřetržitě, o sobotách a nedělích, svátky nevyjímaje. Pouze na Štědrý den si mohli všichni odpočinout. Svět Grand Prix však stále nic netušil. Oliver & spol. oznámili vznik nového týmu až 5. ledna 1978.
Nováčky nezlomilo hned několik jobových zvěstí: hlavní sponzor Franco Ambrosio se v důsledku potíží s úřady "ztratil", avizované týmové jedničce Gunnaru Nilssonovi byla při předsezónní prohlídce diagnostikována rakovina žaludku. Když se 15. ledna řadily monoposty F1 k prvnímu závodu sezóny 1978, u Arrowsu teprve absolvoval Riccardo Patrese první zkušební jízdy v britském Silverstone.
Konec dobrý, všechno dobré. Díky brazilské letecké společnosti Varig nastoupil Arrows FA1 k prvnímu závodu - 47 dní od chvíle, kdy se na voze začalo pracovat. A o měsíc později už Patrese bojoval v Grand Prix Jižní Afriky o vedení s Andrettim a Laudou - a nebýt prasklé nádrže, dost možná by "ukradený vůz" dovedl do cíle na prvním místě. Bohužel pro Arrows se to za celou dobu jeho existence nikdy nepovedlo...
Tým později musel absolvovat soudní spor s Nicholsem, který žaloval Olivera za "krádež plánů vozu", které dle jeho názoru patřily týmu. Konstruktér Southgate s tvrzením, že šlo o jeho duševní majetek, u londýnského dvora neuspěl. Spíš šlo ale pouze o snahu získat čas, protože ihned po rozsudku, že tým nesmí typ FA1 používat, vyvezl tým z garáží modifikovaný vůz označený jako A1, proti němuž už nemohl nikdo nic namítat.
A jak vznikl název Arrows? Složením iniciálů zakladatelů týmu, i když to v některých fázích hapruje: A (Franco Ambrosio-sponzor), R (Alan Rees-manažer), O (Jackie Oliver - majitel a šéf týmu), W (Dave Wass-asistent konstruktéra a S (Tony Southgate-konstruktér). Jak vidno, jedno R chybí.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.