Formule 1 je považována - během celé své existence - za vrchol technického snažení. V historii známe mnoho těch, kteří přijali výzvu stavby vlastního vozu a byli nelítostně konfrontováni s tvrdou realitou. Existují však výjimky potvrzující pravidlo, jako v případě vozu Arrows.
Na počátku byly vleklé neshody mezi majitelem týmu formule 1 Shadow Donem Nicholsem a jeho sportovním ředitelem a bývalým pilotem Jackie Oliverem. K němu se přidali i další a zakrátko skupinka spiklenců došla k názoru, že jim bude bez nepříliš zainteresovaného šéfa lépe. Konstruktér Tony Southgate sebral své plány a Nichols se nestačil divit.
Z dnešního pohledu šly věci neuvěřitelně rychle a kdo ví, jak dlouho trvá budování zázemí týmu F1 a stavba konkurenceschopného monopostu, musí před rebely smeknout.
Oliver najal 28. listopadu 1977 dílny, o dva týdny později (12. prosince) už v nich začaly práce na voze. Nesmíme zapomenout, že ačkoliv nový tým tvořili zkušení lidé, museli začít od nuly. Pracovalo se nepřetržitě, o sobotách a nedělích, svátky nevyjímaje. Pouze na Štědrý den si mohli všichni odpočinout. Svět Grand Prix však stále nic netušil. Oliver & spol. oznámili vznik nového týmu až 5. ledna 1978.
Nováčky nezlomilo hned několik jobových zvěstí: hlavní sponzor Franco Ambrosio se v důsledku potíží s úřady "ztratil", avizované týmové jedničce Gunnaru Nilssonovi byla při předsezónní prohlídce diagnostikována rakovina žaludku. Když se 15. ledna řadily monoposty F1 k prvnímu závodu sezóny 1978, u Arrowsu teprve absolvoval Riccardo Patrese první zkušební jízdy v britském Silverstone.
Konec dobrý, všechno dobré. Díky brazilské letecké společnosti Varig nastoupil Arrows FA1 k prvnímu závodu - 47 dní od chvíle, kdy se na voze začalo pracovat. A o měsíc později už Patrese bojoval v Grand Prix Jižní Afriky o vedení s Andrettim a Laudou - a nebýt prasklé nádrže, dost možná by "ukradený vůz" dovedl do cíle na prvním místě. Bohužel pro Arrows se to za celou dobu jeho existence nikdy nepovedlo...
Tým později musel absolvovat soudní spor s Nicholsem, který žaloval Olivera za "krádež plánů vozu", které dle jeho názoru patřily týmu. Konstruktér Southgate s tvrzením, že šlo o jeho duševní majetek, u londýnského dvora neuspěl. Spíš šlo ale pouze o snahu získat čas, protože ihned po rozsudku, že tým nesmí typ FA1 používat, vyvezl tým z garáží modifikovaný vůz označený jako A1, proti němuž už nemohl nikdo nic namítat.
A jak vznikl název Arrows? Složením iniciálů zakladatelů týmu, i když to v některých fázích hapruje: A (Franco Ambrosio-sponzor), R (Alan Rees-manažer), O (Jackie Oliver - majitel a šéf týmu), W (Dave Wass-asistent konstruktéra a S (Tony Southgate-konstruktér). Jak vidno, jedno R chybí.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.