Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Lando Norris z McLarenu ovládl druhý volný trénink na Velkou cenu Saúdské Arábie, když zajel nejrychlejší čas 1:28.267 a nechal za sebou týmového kolegu Oscara Piastriho o 0,163 sekundy. Třetí místo obsadil úřadující šampion Max Verstappen z Red Bullu.
Těsně před začátkem tréninku potvrdil tým Sauber, že nováček Gabriel Bortoleto kvůli úniku paliva do druhé tréninkové jízdy nenastoupí. Na trať tak zamířilo zbývajících devatenáct jezdců. Hned v úvodu museli Carlos Sainz a Nico Hülkenberg řešit drobné komplikace při výjezdu z boxů, když se ocitli nebezpečně blízko boxové zdi.
Mezi prvními incidenty byl i smyk nováčka Kimiho Antonelliho, který při brzdění zablokoval kola a musel vyjet mimo trať v první zatáčce. Lewis Hamilton byl zase široký do únikové zóny v rychlé zatáčce 22. Lance Stroll po smyku ve druhé zatáčce na chvíli vyvolal žluté vlajky a Alexander Albon se těsně vyhnul pomalu jedoucímu Hamiltonovi v zatáčce 18.
Pilot Williamsu si po incidentu nebral servítky a přes týmové rádio ho označil za „sakra nebezpečný“. Situaci si okamžitě všimli komisaři FIA, kteří ji nejprve zaznamenali a následně rozhodli, že se bude detailněji vyšetřovat po skončení tréninku.
Oscar Piastri na středně tvrdých pneumatikách zajel nejrychlejší první sektor, ale nakonec mu na překonání týmového kolegy Landa Norrise chyběla pouhá tisícina sekundy. Norris sice ve svém dalším pokusu zaznamenal nejlepší první a druhý sektor, v závěru ale ztratil a čas si nevylepšil. Naopak Piastri se dokázal dostat do čela s náskokem 0,132 sekundy.
Jeho vedení ale netrvalo dlouho, Charles Leclerc přišel s ještě rychlejším kolem a posunul se na první místo o 0,138 sekundy před Piastriho. Mezitím Pierre Gasly, vítěz prvního tréninku, hlásil problém s brzdami a musel zajet do boxů. Liam Lawson na měkkých pneumatikách mezitím vyšvihl pátý nejrychlejší čas.
George Russell také přešel na měkkou směs a podařilo se mu překonat Leclerca, i když jen těsně. Jeho čas ale rychle překonal Carlos Sainz, zatímco Russell si stěžoval na výrazné poskakování svého vozu v rychlých pasážích.
Max Verstappen mezitím ukázal svou sílu – zajel všechny tři sektory nejrychleji a s časem 1:28.547 se usadil na čele s náskokem téměř čtyř desetin sekundy. Oscar Piastri však v McLarenu odpověděl, se softy se dokázal dostat o 0,117 sekundy před Verstappena.
Dlouho si ale první místo neužil, Lando Norris v další vlně bitvy Mclarenu stáhl čas ještě o dalších 0,090 sekundy a vrátil se na vrchol.
Piastri se pokusil o další rychlé kolo, ale hned v prvním sektoru nabral téměř tři desetiny ztráty a po problémech s provozem na trati pokus přerušil. Navíc lehce trefil zeď v rychlém úseku před zatáčkou 16. Blízkým kontaktům se nevyhnuli ani Andrea Kimi Antonelli a Alex Albon v poslední zatáčce.
S tím bylo jasné, že souboj o nejrychlejší čas je u konce a oba jezdci McLarenu se vrátili do boxů k závodním simulacím. V mezičase Jack Doohan "drhnul" dno svého Alpine přes obrubník v zatáčce 10, místě známém nehodou Micka Schumachera v roce 2022.
Norris později ještě chyboval v první zatáčce a zkrátil trať. Závěr tréninku ale přerušila červená vlajka – Yuki Tsunoda totiž havaroval v poslední zatáčce poté, co trefil vnitřní bariéru, poškodil řízení a skončil ve zdi na vnější straně. „Omlouvám se, kluci,“ znělo jeho vysílačkou.
Trénink byl sice krátce znovu spuštěn, ale zbývala už jen minuta, takže jezdci stihli už jen zkušební starty na startovním roštu.
1. Lando Norris (McLaren) – 1:28.267
2. Oscar Piastri (McLaren) – +0.163
3. Max Verstappen (Red Bull) – +0.280
4. Charles Leclerc (Ferrari) – +0.482
5. Carlos Sainz (Williams) – +0.675
6. Yuki Tsunoda (Red Bull) – +0.696
7. George Russell (Mercedes) – +0.706
8. Pierre Gasly (Alpine) – +0.839
9. Nico Hülkenberg (Sauber) – +0.926
10. Alex Albon (Williams) – +0.953
11. Andrea Kimi Antonelli (Mercedes) – +0.975
12. Isack Hadjar (Racing Bulls) – +1.039
13. Lewis Hamilton (Ferrari) – +1.104
14. Liam Lawson (Racing Bulls) – +1.221
15. Fernando Alonso (Aston Martin) – +1.395
16. Oliver Bearman (Haas) – +1.487
17. Jack Doohan (Alpine) – +1.645
18. Lance Stroll (Aston Martin) – +1.740
19. Esteban Ocon (Haas) – +1.752
20. Gabriel Bortoleto (Sauber) – nezajel čas
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.