Po delší době se vracíme k našemu nepravidelnému představování marných pokusů, jejichž historie prochází Formulí 1 jako barevná nit. A občas se týká lidí, do kterých byste nikdy neřekli, že se jim něco tak výrazně nepovedlo.
Jména Frédérica Vasseura a Nicolase Todta jsou fanouškům F1 zcela bezpochyby známá. Méně už jich ale ví, že tihle dva dlouhou dobu spolupracovali a dokonce měli pod jednou hlavičkou zálusk na F1 se svým týmem. Když vyslovíme jméno Todt, ihned nás napadne spojení otec-syn a nebyla by to nijak nepřirozená reakce, kdyby se do mysli vkradla myšlenka o "nezištné pomoci".
Na počátku všeho byl tým ASM (později změnil název na ART), jehož vznik spadá do roku 1991. Vasseur a N. Todt jej protáhli nižšími formulemi, šampionáty DTM, FFSA GT či evropskou sérií Le Mans. O značné úspěchy se starala celá plejáda pilotů, kteří postupně došli až do F1 a rozhodně tu hráli mistrovské etudy: Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Nico Rosberga Valtteri Bottas - ti to dotáhli nejvýš. Méně úspěšní byli Julien Bianchi, Nico Hülkenberg, Paul di Resta, Romain Grosjean a Adrian Sutil.
Psal se rok 2010 a v rámci rozšiřování startovního pole se ART Racing Team nechal 13. května slyšet, že jeho cílem bude F1, které obětuje výborné výsledky v F3. Na jednu stranu zazněly otázky, zda nepůjde o jakési protekční dítě, zasvěcenější novináři vypustili do světa myšlenku, že Vasseur a Todt převezmou nefunkční aktivity týmu Toyota a vytáhnou ho na výsluní.
"Lidé budou říkat, že jsme zvýhodňováni, ale pro nás to ve skutečnosti bude handicap. Je na nás, aby náš návrh byl natolik kvalitní, že rozhodnutí ze strany FIA nebude moci být jiné než nezpochybnitelné," horoval Nicolas Todt. Ohledně financí tu mělo existovat propojení s bahrajnským holdingem Mutalakat, takže záhy musel Vasseur dementovat možné spojení s McLarenem.
Jestliže britský magazín Autosport pasoval 24. června 2010 tým jako jistého účastníka šampionátu v následujícím roce, přišla nečekaná studená sprcha: dva týdny poté (7. července) vydává ART oficiální prohlášení: "ART Grand Prix vytvořil vazby s několika technickými a ekonomickými partnery, ovšem finanční podmínky se ukázaly být natolik nepříznivé, že se nepodařilo zajistit solidní a dlouhodobé záruky stvrzující solidnost celého projektu." Další informace hovořila o spojení s pneumatikářskou firmou Michelin a její neúspěch při snaze vstoupit do F1 byl dalším důvodem, proč ART ze snahy dobýt F1 vycouval.
Ještě o pět let později poskytl Nicolas Todt rozhovor webovému portálu Motorsport.com a prozradil, že se myšlenky na F1 definitivně nevzdal. "Nechci tuto eventualitu nijak zásadně komentovat. Účast v F1 je něčím, co by tým ART jistě zvážil, ale pouze v případě, že takové zapojení do šampionátu bude pro nás mít nějaký smysl a všechny kousky skládačky do sebe zapadnou."
Že se tak nestalo je po dalších pěti letech zřejmé. Cesty zmíněné dvojice se definitivně rozešly a zatímco Todt mladší nadále zastupuje některé piloty, Vasseur absolvoval anabázi v týmu Renault, aby poté vytáhl ze dna stáj Sauber. Po ART zbylo několik prohlášení, ale žádný koncept vozu nebo náznak, jakou technickou cestou by se oba Francouzi vydali.
Ukázka z publikace Formule 1: Ztracené naděje.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.
Oliver Bearman čelí hrozbě přísné penalizace kvůli incidentu v pitlane během třetího tréninku v Silverstonu. Nešťastný moment tak může výrazně ovlivnit jeho domácí závodní víkend.
George Russell a Kimi Antonelli zaujali novou chladicí vestou, kterou používá na startovním roštu k udržení svěžesti. Mercedes tím ukazuje, že hledá výhody i mimo samotný monopost v reakci na extrémní podmínky moderní F1.
Charles Leclerc byl nejrychlejší v závěrečném tréninku před Velkou cenou Británie. Na Silverstonu budou o pole position rozhodovat doslova drobné rozdíly, které dávají Ferrari, McLarenu i Red Bullu reálnou šanci na první místo na startu.
Charles Leclerc je po pátečních trénincích na Silverstonu spokojený s tempem Ferrari, ale stále hledá ideální nastavení pro kvalifikaci. Tým zaostává za McLarenem a čeká ho výzva zvládnout nejisté počasí, které by mohlo ovlivnit závodní víkend.
Lewis Hamilton byl po pátečních trénincích v Silverstonu optimistický, když dokázal držet krok s Ferrari. Po složité první polovině sezony věří, že právě domácí Grand Prix může znamenat obrat k lepšímu.
Lando Norris a Oscar Piastri dominují sezoně 2025 a McLaren jim podle Zaka Browna umožní svobodně závodit. Věří, že jejich vzájemný vztah tím neutrpí.
Carlos Sainz z Williamsu dostal varování od FIA po incidentu během druhého tréninku na Velké ceně Velké Británie ve Silverstonu. Komisaři vyhodnotili jeho chování jako potenciálně nebezpečné, ale bez vážnějších následků.
Lando Norris vyhrál druhý trénink na Silverstonu před Charlesem Leclercem a Lewisem Hamiltonem. McLaren tak ukázal silnou formu před závodem na domácí půdě.
Kimi Antonelli poskytl aktuální informace o své pozici v Mercedesu. To přichází v době, kdy sílí spekulace o možném příchodu Maxe Verstappena k týmu.