Už několik sezón se hovoří o poněkud pochybném právu stáje Ferrari vyslovit veto k různým návrhům. Je pravdou, že italský tým je jediný, který zasáhl do všech sezón oficiálního šampionátu F1, ale co ho vlastně k takovému privilegiu opravňuje?
Prezident FIA Jean Todt uvedl, že Ferrariho právo vetovat pravidla Formule 1 bude jedním z diskutovaných bodů týkající se budoucnosti samotné královny motoristického sportu poté, co doběhne doposud probíhající období "Dohody o svornosti".
Pikantní na tom je, že zmíněný funkcionář FIA v italské stáji působil na několika postech od července 1993 do března 2009. Ohledně veta už vedl debatu v roce 2015, kdy byl v jednom z rozhovorů dotázán, zda ho stáj dostala k dispozici v době, kdy Todt vykonával funkci ředitele Ferrari.
"Ne, myslím, že to bylo někdy kolem roku 1980, kdy byla uzavřena první Convention de la Concorde. Když jsem k Ferrari nastoupil, přirozeně mě ta historie zajímala a chtěl jsem se dozvědět celý příběh. Enzo Ferrari se mezi britskými týmy v F1 cítil izolovaný a potřeboval ochranu. V roce 1980 byl jediným skutečným výrobcem automobilů.
Musel čelit špičkovým týmům jako Williams, Lotus a McLaren s motory Ford Cosworth, takže mu bylo toto právo poskytnuto. Při každém dalším projednávání "dohody o svornosti" byl tento úzus vždy vzat v úvahu a znovu přijat," uvádí Todt, ačkoliv v jeho vzpomínce najdeme jeden rozpor - v roce 1980 vedle Ferrari fungovaly už automobilky Renault a Alfa Romeo.
Například Ross Brawn, jehož působení u Ferrari začalo v roce 1997, o tomto právu vůbec nevěděl téměř po celou dobu své existence u týmu. Todt po svém odchodu od Ferrari a zvolení do funkce prezidenta FIA tvrdil, že byl poměrně hodně překvapen, že Bernie Ecclestone a další týmu právo veta pro Ferrari nezpochybňují.
"Po svém zvolení jsem byl v této otázce jako prezident FIA hodně opatrný, protože to mohlo být s ohledem na mou minulost chápáno jako určitá zbraň, proto jsem byl připraven tento status změnit. Byl jsem ale překvapen, protože Bernie Ecclestone s dalším pokračováním veta pro Ferrari souhlasil a ostatní týmy byly pro. Bylo by tedy dost divné, kdybych o to usiloval sám a měl bych tak působit jako ničitel harmonické situace.
Proto jsem souhlasil, že právo veta bude mít Ferrari i v následujícím období trvání Convention de la Concorde v letech 2013-2020. Možná poněkud pozměníme některé pasáže, aby byly přesnější. Na to, abychom mohli kompletně něco změnit, potřebujeme hodně silné důvody," dodává Todt.
V motoristickém světě se často tvrdí, že jednou z dalších příčin poskytnutí veta Ferrari byla úloha Enza Ferrariho, který dokázal smířit nesmiřitelné kohouty Jean Marie Balestra (FISA) a Bernie Ecclestonea (FOCA) ve sporu táhnoucím se několik let, v jehož důsledku hrozil i rozpad F1 jako takové. Patriarcha v Maranellu tehdy navzdory vysokému věku dokázal přimět obě strany k setkání a následnému řešení, což mu vyneslo mezi odborníky i veřejností obrovský kredit.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.