HOCKENHEIM - Jak si vedli týmoví kolegové ve vzájemných duelech na Hockenheimringu? Podíváme se na jejich výkony v kvalifikaci i v závodě a v polovině sezóny sečteme body.
Kvalifikace
Sobota na Hockenheimringu nabídla zajímavou podívanou, když v Q1 piloti jezdili na suchých, v Q2 většinou na přechodných a v Q3 na mokrých pneumatikách. Líbilo se mi, že Charlie Whiting odpolední část kvůli dešti nepřerušil, a piloti tak mohli ukázat své umění i na vodě.
Nejlíp se s proměnlivými podmínkami i díky chytrému zastavení v průběhu Q3 vyrovnal Fernando Alonso, který společně s De la Rosou jako jediný i nadále udržuje kvalifikační neporazitelnost. Lewise Hamiltona totiž Jenson Button letos poprvé překonal, byť velmi těsně (o 0,073 s).
Menší rozdíl (0,052 s) už dělil pouze piloty Sauberu, kteří byli za sucha velmi rychlí, déšť ale jejich výkonnost hodně ovlivnil. Sergio Pérez za rekordním časem Kimiho Räikkönena zaostal jen o 0,033 s, v suchém závodě pak dojel na 6. a Kamuj Kobajaši dokonce na čtvrtém (po penalizaci Vettela).
Velmi vyrovnaná je pololetní bilance mezi týmovými kolegy je u Red Bullu, Mercedesu, Force Indie - po deseti závodech z 20dílného seriálu činí stav 5:5.
Velkou převahu nad svým kolegou - kromě již zmíněných pilotů HRT, Ferrari a McLarenu - prokazuje Pastor Maldonado u Williamsu (8:2), Daniel Ricciardo u Toro Rosso (9:1) či Heikki Kovalainen u Caterhamu (8:2).
Tabulka č. 1 - Srovnání výsledků v kvalifikaci
Závod
Velkou cenu Německa ovládl Alonso - předvedl další ze svých špičkových výkonů ve voze, který podle něj stále není nejrychlejší. Dokázal zajíždět rychlá kola, šetřit pneumatiky a odolávat tlaku soupeřů - z počátku ze strany Vettela, pak o kolo zpět jedoucího Hamiltona a nakonec i Buttona.
Fernando chytře hospodařil se svými pneumatikami, když za zatáčkou č. 6 mírně zvolnil, aby na to mohl opět zabrat v zatáčkách č. 2 - 4 před DRS zónou - nikdo se tak díky této taktice nedostal k šanci na útok.
To Massa vyrobil hrubku hned na úvod, když si utrhl přední křídlo o záď hůře startujícího Hamiltona. Zbytek odjel poměrně solidně, ale z obrovské ztráty v úvodu to dotáhl již pouze na 12. místo.
McLaren přivezl do Německa upravené bočnice a zadní část vozu, které pomohly jeho výkonnosti, jak to bylo patrné z prvního a třetího tréninku. Tým však trápí potíže se zahříváním mokrých pneumatik, které zřejmě tak rychle nevyřeší - zvláště když Sam Michael připustil i problémy s konzistencí výkonů.
V závodě se dokázal držet svých soupeřů, což není známkou pomalejšího vozu. Button byl zpět ve formě a po celou dobu se držel ve vedoucí skupině, Hamilton měl v úvodu smůlu, když mu nejprve načechral záď Massa a ve třetím kole úlomky dokonaly své - kvůli defektu zadní pneumatiky musel zamířit do boxů.
Tým jej ještě zkoušel dostat do hry jedinou zastávkou v 31. kole, ale degradace částečně způsobovaná i vlivem poškození podlahy byla vysoká - nakonec musel svůj vůz ke svému zklamání 11 kol před cílem odstavit v garáži.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
U Red Bull tahal po vítězství ve Velké Británii za kratší konec znovu Webber, který pro své pomalé tempo nenacházel vysvětlení. Vettel jezdil v závodě průměrně o více než půl sekundy rychleji, k náznaku předjetí Alonsa se však za celou dobu nedostal.
Vyšlápl si na něj o kolo zpět jedoucí Hamilton, jenž byl na čerstvých pneumatikách po své zastávce rychlejší a nechtěl zavazet svému týmovému kolegovi. Německý dvojnásobný šampion tento dle svých slov "stupidní" manévr po závodě těžko trávil, nebyla na něm však nic v nepořádku.
Vettela pak o druhou příčku za Alonsem pak Buttonův McLaren v čase druhých zastávek skutečně připravil. Jenson byl sice v in-lapu o 0,284 s pomalejší, mechanici z Wokingu však při zastávce v boxech předvedli světový rekord, když byli o sekundu rychlejší než kolegové z Red Bullu. V out-lapu Brit zabral, přidal dalších 1,3 sekundy a posunul se za vedoucí Ferrari.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení úvodního kola či in-/out-lap)
Lotus opět doplatil na své horší startovní pozice, Grosjean navíc i na penalizaci za výměnu převodovky. Francouz prožil víkend, na který se bude snažit co nejdříve zapomenout - najetím na trosky v první zatáčce přišel k defektu a pak se několikrát se ocitl mimo dráhu a na Kimiho ztrácel téměř sekundu v každém kole.
Finovi scházela na Alonsa průměrně desetina sekundy, po penalizaci Vettela nakonec skončil třetí, oslavy na pódiu si však kvůli rozhodnutí téměř dvě hodiny po finiši nemohl užít.
Výborné tempo při dvouzastávkové strategii převedli výše zmíněné Saubery - Kobajaši projel cílem jen o 5,5 s později než Räikkönen.
Mercedes zvolil třízastávkovou strategii, která byla na papíře o 10 s pomalejší, což bylo na druhé straně vykoupeno jistotou ohledně výdrže pneumatik a silným závěrem. Schumacher na Hockenheimu předčil Rosberga, který po penalizaci a zpackané kvalifikaci startoval až z 21. místa.
Tým také zvolil většinu stintů na měkčí směsi pneumatik, která byla v kvalifikaci o 0,7 s/kolo rychlejší, ale v závodě měla vydržetu o 1/8 méně. Měkká směs degradovala o desetinu sekundy na kolo, středně tvrdá o 0,08 s/kolo.
Graf - Časy na kolo nejrychlejších závodníků v průběhu závodu(pro zvětšení klikněte)
Zklamání z výsledku zavládlo u Williamsu, který bude v Maďarsku pod velkým tlakem, aby získal dobrý výsledek. Senna musel do boxu po kontaktu již v prvním kole, Maldonado si auto poškodil v v Parabolice ve 12. o karbonové úlomky na trati (viz foto) - do té doby držel 6. místo a na pódium ztrácel jen 3,8 s. Po zastávce se s poškozenou aerodynamikou postupně propadal a dojel se ztrátou jednoho kola na 15. pozici za oběma vozy Toro Rosso.
Tabulka č. 4 - Postavení v šampionátu a mistrovské body
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.