Jak si vedli týmoví kolegové ve vzájemných soubojích v Barceloně? Tradičně si posvítíme na jejich výkony v kvalifikaci a v závodě.
KvalifikaceV sobotní kvalifikaci vyhrál s velkým náskokem Lewis Hamilton, netěšil se ovšem dlouho - večer ho komisaři za odstavení vozu na dráze kvůli nedostatku paliva vyloučili. Přesto pouze on, Fernando Alonso u Ferrari a Pedro de la Rosa byli letos v sobotní části rychlejší, než jejich týmoví kolegové.
Poprvé svého kolegu porazili Jean-Eric Vergne u Toro Rosso a Vitalij Petrov u Caterhamu. Největší rozdíl jsme zaznamenali mezi jezdci HRT: Pedro de la Rosa byl o více než 3,5 sec rychlejší než Narain Karthikeyan, jenž se nevlezl do limitu 107 % a do Velké ceny Španělska startoval až na základě výjimky, kterou mu udělili komisaři za výkony v trénincích.
Druhý největší rozdíl byl mezi Pastorem Maldonadem a Brunem Sennou - Brazilec na to příliš zatlačil ve třetím sektoru a vypadl hned v první části, naopak Venezuelan podal skvělý výkon a po vyloučení Hamiltona startoval z pole-position. Je Pastor opravdu tak dobrý? Dokáže z letošního vozu FW34 dostávat tolik, co například Alonso či Hamilton, nebo se spíše Williamsu letos podařilo postavit tak perfektní monopost? Jasněji bude až po dalších závodech.
Třetí největší rozdíl byl mezi týmovými kolegy patrný u Ferrari - Felipe Massa byl v kvalifikaci opět o více než půl sekundy pomalejší, letos za Alonsem zaostává průměrně o 0,678 sec.
Tabulka č. 1 - Srovnání výsledků v kvalifikaci
ZávodV neděli ohromil Maldonado, jenž nakonec vybojoval vítězství i přes to, že jej hned po startu předjel Alonso. Williams je dostal do čela díky strategii. Ke konci stintů podávaly pneumatiky vozu FW34 vždy lepší výkonnost, než tomu bylo u Ferrari F2012. Byť tedy Španěl z počátku ujížděl a vybudoval si více než třísekundový náskok, který však Maldonado dokázal stáhnout na polovinu.
Ke druhé zastávce tým Pastora povolal o 2 kola dříve než Alonsa, který se dostal do provozu a něco ztratil za Picem. Jeho kolo při nájezdu do boxů (in-lap) bylo o 0,4 sec rychlejší než Ferrari. Samotná výměna pneumatik sice byla o desetinu pomalejší, klíčové ale bylo, že při výjezdu z boxů (out-lap) na nových tvrdých pneumatikách byl o 2,6 sec rychlejší, takže se "podseknutím" vrátil do čela.
Španěl na to pak doma pořádně tlačil a Maldonada stahoval, jakmile se však za něj dostal, zrychlila se degradace pneumatik a již nebyl schopný předjet. Alonso nasadil využité pneumatiky z kvalifikace, které měly na kontě v sobotu 3 kola, byly tedy zhruba stejně "staré" jako ty Maldonadovy.
Týmoví kolegové těchto dvou pilotů toho moc nepředvedli - Senna ani moc nemohl poté, co do něj zezadu narazil Schumacher, a Massa jezdí i s vylepšeným Ferrari konzistentně bídně - při stejné strategii průměrně o 1,3 sec/kolo pomaleji, byť tentokrát jej srazila penalizace za nedostatečné zpomalení v sektoru, kde vlály žluté vlajky.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
O lepší výsledek se v Barceloně zbytečně připravil Lotus. V pátečních závodních simulacích byl nejrychlejší, v závodě zajel o sekundu rychlejší kola než zbytek pole - jak to, že mu tedy opět uniklo po Hamiltonově penalizaci vítězství?
Tým se totiž dopustil strategické chyby, když oba vozy při první zastávce přezuli na použité měkké sady pneumatik spíše než na měkké, jak to udělali všichni přímí soupeři. Jak ke konci teploty rostly, bylo vidět, co mohl Lotus dokázat - Räikkönen zlikvidoval 20 sec ztrátu, a pokud by byl závod o trochu delší, mohl Alonsa předjet.
Grosjean podal také velmi dobrý výkon, když Fina potřetí v kvalifikaci porazil a v závodě jezdil o necelých 0,15 sec/kolo pomaleji, přestože strategii diktoval Kimi, který se před něj dostal hned po startu.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení úvodního kola či in-/out-lap)
V závodě podal obdivuhodný výkon Hamilton, kterého mnozí považují za ničitele pneumatik. Ukázal však, že dokáže jezdit hlavou a hlídat si jejich opotřebení a přitom i předjíždět. Jako jediný zvládl dvě zastávky: měl nejdelší první stint: poprvé zajel do boxů až ve 14. kole (vydržel dvakrát déle než Red Bully) - v té době byl už čtvrtý, na trať se vrátil jako 14.
Pokud by se ve druhém stintu nezdržel za Massou, mohl nakonec skončit ještě lépe než na osmém místě. V závěru ujel na jediné sadě 31 kol - 47 % závodu. McLaren dobře ví, že nebýt chyby při tankování, jen těžko by jej něco o víkendu připravilo o vítězství.
Button se v Barceloně trápil, nedokázal za celý víkend vůz správně vyvážit, zahřívat pneumatiky a neustále se potýkal s nedotáčivostí. Kvůli tomu opotřebovával pneumatiky rychleji než jeho týmový kolega, který byl v cíli přes start z posledního místa o 7 sec dříve.
Graf - Srovnání časů na kolo nejrychlejších osmi pilotů(pro zvětšení klikněte)
Velkou cenu Španělska si prostřednictvím fotografií můžete připomenout zde.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.