Jak si vedli týmoví kolegové ve vzájemných soubojích během závodního víkendu v italské Monze? Komu jdou nejlépe kvalifikace a kdo si naopak vede lépe v závodech?
Red BullSebastian Vettel překvapil obrovským rozdílem, s nímž ovládl kvalifikaci. Markovi Webberovi nadělil 0,7 sec, druhému Hamiltonovi 0,45 sec. Red Bull zariskoval s kratšími převody (psali jsme před závodem zde), díky kterým byl v sobotu na rovinkách nejpomalejší, dosahoval 22 km/hod méně než nejrychlejší vůz.
Díky tomu byl zranitelný na rovinkách, po nevydařeném startu se však v Curva Grande krátce po restartu dostal odvážným manévrem před Alonsa a mohl těžit ze svého nastavení. Na úvodní tempo nikdo neměl, proto si brzy vybudoval velký náskok.
Jeho týmový kolega ze závodu vypadl krátce po restartu. Nejprve kolidoval s Massou, který mu po optimistickém manévru nenechal na vnitřní straně druhé zatáčky ani centimetr místa. Uvolněné přední křídlo se mu před Parabolicou nešťastně zaseklo pod vozem a vzhledem k poškození až příliš rychle jedoucí Australan skončil v bariéře.
McLarenLewis Hamilton podesáté v sobotu porazil Jensona Buttona, byť jen těsně o 0,052 sec. Příliš mu nevyšel start a zcela zaspal při restartu, kdy si nepochopitelně dle svých slov hlídal v zrcátkách Schumachera, místo aby se soustředil na co nejrychlejší reakci na Alonsův rozjezd, když safety-car zamířil do boxů. "Zaspal jsem," přiznal po závodě.
Poté jej snadno předjel Schumacher, za nímž se dlouho trápil, protože jezdil s podobným nastavením jako Vettel. Když už se mu podařilo na chvíli před Michaela dostat, hloupě si nepohlídal defenzivní stopu a ten jej opět velmi snadno na konci prvního sektoru předjel. Mercedes byl velmi rychlý na rovinkách, přibližně stejně jako McLaren po aktivaci DRS.
Stratégové britského týmu nepočítali s tím, že se jejich svěřenec ocitne za Schumacherem. Hamiltona po jeho zastávce nechali na trati o dvě kola déle, samotná zastávka byla i o více než půl sekundy rychlejší, ale Schumimu se vyplatilo ušetření jedné měkké sady z kvalifikace a díky tomu po výjezdu Hamiltona těsně uhájil svou pozici, kterou bránil až příliš tvrdě, za což si vysloužil varování od ředitelství závodu. Podle bývalého pilota Dereka Dalyho, který sloužil v Monze mezi komisaři, si Schumacher penalizaci zasloužil.
Ross Brawnu jej rádiem musel dvakrát vybízet k větší opatrnosti při defenzívě. Hamilton se posunul dopředu po chybě německého veterána, který později přeřadil, když otáčky motoru již krotil omezovač.
Button se oba předjel v jednom kole - Hamiltona velmi snadno, protože byl vytlačen mimo trať, a Schumachera krásně vnějškem na brzdy v nájezdu do Variant Ascari. Poté stíhal Alonsa, který se trápil po nasazení tvrdších pneumatik - jeho out-lap bylo o 1,402 sec pomalejší než Buttonův o kolo dříve. I druhé kolo bylo v podání Ferrari pomalejší, a to o 1,335 sec.
Kvůli tomu přišel Alonso o důležité pozice ve třech závodech (včetně Německa, kde jej o vedení podobně připravil Hamilton). Ferrari stále na tuto slabinu nenalezlo recept, pro Spa a Monzu se vrátilo kvůli nižšímu přítlaku ke starému systému zavěšení (změna geometrie, uchycení horního závěsu).
Tabulka č. 1 - Srovnání dle výsledků v kvalifikaci
FerrariFelipe Massa drží tristní bilanci, v kvalifikaci prohrál již pojedenácté. Alonso byl překvapen tím, jak se jeho Ferrari v kvalifikaci zlepšilo po změnách ve třetím tréninku, kdy s autem stále nebyl spokojený. V závodě odvedl maximum, které mu umožňovala technika, a díky příznivému vývoji za sebou dojel jen o půl sekundy před Hamiltonem, který se polovinu závodu trápil za Schumacherem.
Massův závod byl ovlivněn kolizí s Webberem, za níž si částečně může sám. Veškerou vinu ale sváděl na Webbera: "Brzdil jsem o něco později, jel vnitřní stopou a vyjížděl tou vnější, neměl se šanci přede mě dostat."
To však nebylo vše. Když poté stíhal pole jezdců, kolidoval mimo záběry kamer také s Trullim. Jarno uvedl, že Massa udělal chybu a nad svým vozem ztratil kontrolu při brzdění do Variante della Roggia. Felipeho vysvětlení k tomuto incidentu se mi nepodařilo dohledat.
MercedesMichael Schumacher o víkendu v Monze podával výborné výkony. V kvalifikaci teprve podruhé porazil Rosberga, do závodu odstartoval jako blesk, po restart šel po zaváhání Hamiltona dokonce na třetí pozici a dokonce naznačil i útok na druhého Alonsa. O jeho závodě i strategii Mercedesu, díky které se udržel před McLarenem i po zastávce v boxech, jsem se již zmínil výše.
Dalším faktorem, který přispěl ke konkurenceschopnosti Schumachera, byla větší výdrž pneumatik Pirelli. Nedocházelo k tak vážným problémům s puchýři a díky přísnějším limitům pro odklon, na jehož dodržování po doporučení Pirelli dohlíželi zástupci FIA, to bylo lepší i s degradací, která bývá u Mercedesu obvykle vyšší než u soupeřů.
Nico prožil smolný víkend. Již v pátek jej pronásledovaly problémy s KERSem, proto se nedostal k jízdám s menším množstvím paliva na měkčí sadě, a v první zatáčce po startu jej sestřelil Liuzzi. Stratégové mu naplánovali pro poslední část kvalifikace středně tvrdé pneumatiky s vědomím, že za normálních podmínek nebudou mít na lepší než 7. místo. Rozdíly mezi oběma směsmi se pohybovali kolem 0,7 - 1,2 sec; na spodní hranici se pohyboval Red Bull i Mercedes.
Tabulka č. 2 - Srovnání dle nejrychlejších kol závodu
Toro RossoJaime Alguersuari vypadl překvapivě již v první části, v závodě si však díky dvěma ušetřeným čerstvým sadám pneumatik dojel před svým týmovým kolegou Sébastienem Buemim pro svůj životní výsledek a šest bodů. Vydělal samozřejmě i na úvodní kolizi. V průběhu velké ceny se na sedmé místo dostal už v 18. kole, když předjel vzájemně bojujícího Péreze s Maldonadem.
Buemimu se v závodě tolik nedařilo, což mohlo být způsobeno poškozením z úvodu závodu. V závěru si jej podal Senna i Di Resta, pro tým ale vyválčil alespoň jeden cenný bod.
WilliamsRubens Barrichello usilující o prodloužení kontraktu s Williamsem se kvalifikoval před svým mladším a "bohatším" kolegou Pastorem Maldonadem. Brazilec výborně odstartoval, získal tři místa, jenže kvůli rozruchu, který v úvodní šikaně způsobil Liuzzi, zůstal zaseknutý za Rosbergem. Když se poškozený Mercedes pohnul, poškodil trpělivě čekajícímu Rubensovi přední křídlo.
Maldonada, kterého v sobotu dopoledne postihly tradiční potíže s KERSem, z této kolize profitoval. Po strkanici Massy s Webberem po restartu se dokonce na chvíli objevil na šestém místě. Williams však neměl dostatečnou rychlost na to, aby se udržel na bodovaných pozicích: předjel jej Di Resta, Alguersuari, ve 24. kole Buemi a o šest kol později i Senna. Cílem projel až jako jedenáctý.
LotusJarno Trulli s kontraktem na rok 2012 v kapse a novým posilovačem řízení, který si nemůže vynachválit, letos podruhé v kvalifikaci vyzrál na Heikkiho Kovalainena, který byl rychlejší v závodě. Lotus stále nemá dostatečnou rychlost na boj s týmy středu pole, s výsledkem v Monze byl ale velmi spokojený. Fin projel cílem na 13. místě 37 vteřin po Barrichellovi.
Tabulka č. 3 - Srovnání dle "čistých" průměrných kol(nejsou do nich započítána úvodní kola, in-/out-lapy ani kola za safety-carem)
U zbylých týmů již nemá cenu porovnávat výkony v závodě, protože jeden či oba piloti do cíle nedojeli, jako tomu bylo například u Sauberu, jehož oba piloti museli odstoupit po závadě převodovky. V kvalifikaci se prosadil nováček v týmu Pérez, nad Kobajašim po Monze vede 7:4.
U Renaultu v sobotu uspěl Petrov, v neděli jeho radost ukončila v první zatáčce výše již zmiňovaná italská neřízená střela s vozem HRT. Na bodech ale dojel již ve svém druhém závodu za nový tým Senna. Kdyby závod byl o jedno kolo delší, možná by se dostal i před Di Restu na osmou příčku.
Nováček Force Indie krom dobrého závodu absolvoval úspěšnou kvalifikaci, v níž poosmé zdolal zkušenějšího Adriana Sutila, který musel odstoupit ze 14. místa v desátém kole po závadě hydrauliky. Di Resta dojel osmý, díky čemuž se indický tým posunul v šampionátu před Sauber na svou historicky nejlepší šestou pozici.
Graf č. 1 - Vývoj časů na kolo v průběhu závodu (pro zvětšení klikněte)
Ve Virginu Timo Glock potvrdil svou kvalifikační převahu nad Jeromem d'Ambrosiem - 11:2. U Belgičana se z ničeho nic objevil při nájezdu na rošt problém s převodovkou, proto po startu zamířil hned do garáže.
Liuzzi svůj 75. závod veřejnosti připomněl novou přilbou, při brzdění do první zatáčky však svou snahu přehnal a ve smyku smetl zádi vozu Petrova s Rosbergem. Po startu byl potrestán penalizací v podobě ztráty pěti míst na roštu v Singapuru, což vzhledem k tomu, kde obvykle jeho HRT obvykle končívá, není de facto žádným trestem. Svou havárii sváděl na Kovalainena, zřejmě však jen do chvíle, kdy poprvé shlédnul opakovaný záznam.
Ricciardo kvůli problémům s vodním systémem strávil 18 min v boxech. Po opravě se vrátil do závodu, v jeho cíli ale klasifikován nebyl.
Graf č. 2. - Vývoj bodových odstupů v šampionátu mezi pěticí nejlepších pilotů
Přes 280 snímků z Monzy si můžete vychutnat v naší fotogalerii zde.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.