Evropskou část sezóny zahájila loni odvolaná GP Emilia Romagna a většina příznivců, zejména stáje Ferrari, čekala, zda vylepšení dovezená na trať v Imole splní očekávání.
Největší potíže představoval pro piloty poměrně silný vítr, jinak bylo slunečno a příjemné teploty 23°C (vzduch), 43°C (trať) a 36% vlhkost vzduchu. K dispozici byly pneumatiky škály C5-C3 a piloti jich zpočátku využívali velmi variabilně. Prakticky celé pole se vydalo na trať a zatímco například Ferrari začalo na tvrdé směsi, Mercedes volil středně tvrdou a Red Bull po celý trénink nepoužil jinou než červenou směs.
Časy se od prvního měřeného výkonu (Sainz jr. - 1:21,249 na bílých pneumatikách) postupně snižovaly - kupodivu ale Verstappen a Pérez na nejměkčí směsi nebyli proroky - agilně si vedl především Russell na žlutých pneumatikách a sázel jeden nejrychlejší čas za druhým (1:19,704; 1:19,024; 1:18,193 a 1:17,909). Ferrariho duo s ním dokázalo poměrně dlouho držet krok na tvrdých gumách a tato přetahovaná pokračovala po celou první dvacetiminutovku, kdy se nad tratí rozevlály červené vlajky.
Alex Albon najel do série zatáček Acqua Minerali, když jeho Williamsu zhasl motor. Šlo o zcela náhlé zastavení, na němž pilot nenesl žádnou vinu. Odklizení nepojízdného vozu trvalo něco kolem pěti minut, poté se opět rozezvučely pohonné jednotky zbylých devatenácti vozů. Většina pilotů s výjimkou Gaslyho už nasadila červeně označené pneumatiky a zkoušela kvalifikační simulace. Překvapivě dobře si vedl Cunoda, pohybující se na hranici TOP 5.
První trénink provázelo hned několik výjezdů mimo trať, naštěstí bez jakékoli újmy. Překvapivé ovšem byli autoři těchto výletů. Hamilton byl překvapivě nepřesný, v první třetině tréninku jentaktak nevyletěl z trati v zatáčce Rivazza a na konci druhé třetiny při výjezdu ze zatáčky 12 (Acqua Minerali) předvedl klasické "hodiny". Ale nebyl sám - Sainz jr. podcenil šikanu Alta a druhou zatáčku projel přes trávu, Sargeant nejdřív vyjel v Rivazze, aby poté napodobil v Alta Chicane pilota Ferrari. Ricciardo rovněž nezvládl nástrahy Rivazzy a doputoval štěrkem téměř k bariéře a Verstappen v poslední minutě jako další neukočíroval svůj vůz v Acqua Minerali; poté, co zajel fialový první sektor, nezvládl nájezd do zatáčky 12 a projel štěrkovým polem - naděje na dobrý čas byla ta tam.
U Haasu dostal příležitost Bearman a mohl si tak napravit šok z tréninku F2, kde nezvládl výjezd z šikany Tamburello a po smyku narazil přídí do bariéry. Mladý Brit byl také nejpilnějším v tréninku se 30 absolvovanými koly, za ním figurovali Leclerc (29) a Cunoda (28). Zajímavé byly i některé radiokomunikace - od technických jako v případě Verstappena, stěžujícího si na činnost brzd, přes stížnosti, kdy Gasly (zvolil pro daný víkend přilbu v brazilských barvách) prohlásil, že za celou sezónu se tady ovládá jeho vůz nejhůř, až po sdělení Guanyu Zhoua: "Auto hopsá jako klokan, všude!"
Je zřejmé, že letošní závod se bude odehrávat v duchu vzpomínek na třicet let starou tragédii. Byly vystaveny repliky přileb Ayrtona Senna a Rolanda Ratzenbergera a Sebastian Vettel v pátek uspořádal v deštivém prostředí symbolický běh po trati, i když někteří piloti - svorně odění do žlutozelených triček s nápisem Forever - volili koloběžky či kola.
Christian Horner vyjádřil spokojenost s bezchybným výkonem Maxe Verstappena během Velké ceny Kanady v Montrealu. Nizozemský jezdec z druhé pozice na startu dokázal vytěžit maximální možný výsledek a dojel těsně za vítězným Georgem Russellem, přestože se mu nepodařilo výrazněji zaútočit na vedení.
Nico Rosberg varoval, že nehoda Landa Norrise v Kanadě by mohla mít výrazný dopad na jeho psychiku. Podle bývalého šampiona F1 takové incidenty často ovlivňují sebevědomí i těch nejlepších jezdců.
Charles Leclerc po náročné Velké ceně Kanady přiznal, že jeho výkon nebyl ideální a kritizoval strategii Ferrari, která ho podle něj stála lepší výsledek. Zdůraznil ale, že necítí potřebu někomu něco dokazovat a raději se soustředí na další závody
Max Verstappen dojel v Kanadě druhý těsně za Georgem Russellem, přičemž závěr závodu přinesl napínavý a férový souboj. Oba piloti předvedli odvahu i vzájemný respekt, který dodal bitvě na dramatičnosti i lidském rozměru.
FIA zahájila šetření souboje mezi Landem Norrisem a Oscarem Piastrim během závěru Velké ceny Kanady. Incident výrazně ovlivnil průběh závodu a může mít dopad na týmovou strategii McLarenu.
George Russell si udržel vítězství v Kanadě poté, co komisaři zamítli protest Red Bullu. Rozhodnutí potvrdilo čistotu jeho závodu a nezměnilo pořadí.
Během Velké ceny Kanady se střetli jezdci McLarenu Lando Norris a Oscar Piastri, což výrazně ovlivnilo průběh závodu. Incident vyvolal pozornost fanoušků i odborníků a otevřel debatu o týmové strategii a agresivitě.
Lewis Hamilton v úvodu závodu v Montrealu srazil sviště, který se objevil na trati. Kolize způsobila poškození jeho vozu a prakticky zmařila šanci na dobrý výsledek.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.
Max Verstapen po kvalifikaci v Montrealu, kde skončil druhý za Georgem Russellem, přiznal, že ho opakované otázky o blížícím se trestu startu opravdu rozčilují. Tyto spekulace mu podle jeho slov odvádějí pozornost od závodního víkendu.
Lando Norris nenavázal v Kanadě na formu z předchozích závodů a po trápení v trénincích i kvalifikaci odstartuje až ze sedmé pozice. Na rozdíl od týmového kolegy Piastriho bude muset v závodě dohánět.