Jestliže se po testech zdálo, že by mohlo dojít k jistému posunu sil, tak úvodní závod rozmetal jakékoli pochybnosti - Red Bull či spíš Max Verstappen stále dominuje startovnímu poli a to způsobem, jakému se obvykle říká dominantní
Začátek sezóny pod umělým osvětlením v Bahrajnu se nesl v podobném duchu jako druhý trénink a kvalifikace - teplota kolem 18°C, o něco teplejší dráha (24°C) a vlhkost vzduchu blížící se 35 % - alespoň že vítr tentokrát byl minimální. Do prvního závodu odstartovalo celé pole na nejměkčí směsi ze škály C3-C1.
Hned po startu se pokusil zaútočit Leclerc na Verstappena, ale ten jeho snahu s přehledem eliminoval - a pak už v podstatě neměl soupeře. Postupně si budoval náskok na všechny piloty, kteří se dostali na 2. příčku a nepolevil ani ve chvíli, kdy už mu prakticky nehrozilo žádné nebezpečí. S přehledem zvládl i výměny v 18. resp. 38. kole a v režimu červená / bílá / červená směs projel cílem s náskokem přes dvacet vteřin na týmového kolegu Péreze.
Čím méně se toho dělo na čele, o to zajímavější byly souboje o stupně vítězů. Pravda, nejlépe ze všeho vyšel Pérez, jedoucí stejnou strategii jako vítěz. Hned na startu se dostal před Sainze jr., v 7. kole zdolal Leclerca na protilehlé rovince a ve 14. kole v zatáčce 4 předstihl Russella. V naprostém klidu však být nemohl, protože se k němu přibližoval Sainz jr. Piloti Ferrari svedli dva identické souboje na konci cílové rovinky a vždy Španěl pokořil Monačana - poprvé v 11. kole, reprízu si připravil po prvních zastávkách v kole s číslem 17. Poté se Carlos vydal za Russellem a o kolo později už byl třetí. K Pérezovi se maximálně přiblížil na 1,6 vteřiny, ale druhá zastávka v boxech nejspíš rozhodla - Sainz ve 36. kole nazul druhou sadu tvrdé směsi, Pérez o kolo zpět nejměkčí - to byla ona ušetřená sada z kvalifikace. Třináct kol před cílem byl Španěl ubezpečen, že bílé pneumatiky začínají být rychlejší než červené, ale na dotáhnutí soupeře to nestačilo.
Další pohlednou bitvu svedli Russell a Leclerc. Poprvé Brit pilota Ferrari vyškolil ve 3. kole a Leclerc si následně stěžoval, že vůz při brzdění táhne doprava. Podruhé se tito dva piloti sešli v poslední třetině - Russell (první zastávka v 12. kole společně s Leclercem) měnil podruhé ve 32. okruhu, ovšem Charles až tři kola po něm. Ve 43. kole už mohl využívat Leclerc systém DRS, ale o všem rozhodla až hrubá Georgeova chyba ve 46. okruhu, kdy probrzdil před zatáčkou 10, vyjel mimo trať a Charles byl rázem vpředu. Ostatně ona "desítka" připravila horkou chvíli mnoha dalším, za jejím vnějším okrajem se potulovali kromě zmíněných i Sainz jr., Ricciardo, Hamilton a Magnussen.
Právě sedminásobný mistr světa sváděl boj s oběma piloty McLarenu - aby neměl málo problémů, ve 25. kole hlásil do boxů: "My seat is broken", ale povahu onoho "prasknutí" nerozvedl. Poporvé stavěl v 13. kole (společně s ním Pérez, Piastri, Gasly a Bottas) a druhá zastávka v 34. kole byla načasovaná kvalitně - zvládl najet na Piastriho rozhodující desetiny a když Oscar v 35. kole zastavil, Hamilton ho na konci cílové rovinky předjel. Až do konce ale zůstal zaseklý mezi oběma oranžovými vozy a stěžoval si, že jsou opravdu rychlé. Norris v samotném závěru stahoval odstup od Russella, ale víc už nestihl.
Tak nějak v zóně nikoho se ocitly Aston Martiny. Na soupeře před sebou neměly, vozy za nimi je zase nedokázaly dostihnout. Jediným "vzrušením" mohla být plánovaná výměna pozic ve 48. kole, na níž Fernando vydělat jeden bod...
Velmi dobře se představil Guanyu Zhou, jenž se po startu protáhl díky zmatkům v první zatáčce na 13. pozici, v polovině závodu odolával statečně Cunodovi a nakonec dovezl zeleným Sauberům čestný výsledek. Zato za ním to vřelo. V závěru závodu se dvojice Cunoda - Ricciardo dotáhla na dvanáctého Magnussena. Ricciardo v 50. kole požadoval výměnu, protože se cítil být rychlejší. Když vedení v 52. kole zahlásilo Drivers swap (výměna pozic), Cunoda podrážděně reagoval: "Teď si ze mě děláte srandu, že?" Když Daniel nakvašeně oznámil, že podruhé svůj požadavek opakovat nehodlá, Japonec mu pozici uvolnil, ale neodpustil si o kolo později jedovatou poznámku: "Děkuji, pánové, opravdu to oceňuji." Asi by byl klid, kdyby se Ricciardo před Magnussena dostal, ale tomu se to nepovedlo a Juki naposled několikrát zopakoval, že není dost rychlý. Jak se zdá v týmu Visa Cash App RB (ten název asi ještě budeme chvíli budeme zažívat) hned na úvod planou emoce.
Ještě je dobré zmínit, že Hülkenberg pokazil start a propadl se o pět pozic, ve snaze dohnat ztrátu v první zatáčce zezadu ťukl do Strolla a roztočil ho. Nakonec na incident doplatil nejvíc Nico, protože musel už na konci 1. kola do boxů a měnit přední spoiler. Další záhadný výlet mimo trať předvedl Sargeant v 10. kole, kdy vyjel ze zatáčky 10 a zdálo se, že je mimo hru, dokonce zavlály žluté vlajky (jedinkrát v závodě). Pak ale znovu uvedl motor do chodu a pokračoval.
V hlasování o Pilota dne celkem zaslouženě získal nejvíc hlasů Sainz jr., ale ani to nemůže nijak zmírnit skutečnost, že "zbytek světa" bude mít opět co dělat, aby na Verstappena něco vymyslel - pokud se to vůbec povede.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.