Zopakujme si situaci - v samotném závěru první části kvalifikace se v nájezdu na cílovou rovinku roztočil sauber Antonia Giovinazziho a narazil na levou stranu bariéry. Vzápětí projelo kolem vraku, který zůstal stát zhruba uprostřed trati, několik vozů.
Musel to pro ně být značně frustrující pocit, protože minimálně Romain Grosjean a Jolyon Palmer se pokoušeli v posledním možném okamžiku zlepšit svůj čas a proklouznout do Q2. Zpomalit nejspíš oba museli, ale jak ukázaly následující chvíle, asi ne dostatečně. Neboť po skončení kvalifikace byli oba piloti potrestáni posunem o pět míst vzad na startovním roštu.
Ačkoliv ani Grosjean - který měl mimochodem velmi podobný incident na začátku kvalifikace, ale svůj rotující haas dokázal zastavit, aniž by kolidoval s nějakou překážkou - ani Palmer své časy nezlepšili, po skončení kvalifikace byli oba piloti potrestáni posunem o pět míst vzad na startovním roštu.
"Ztratil jsem asi vteřinu v posledním sektoru, hodně jsem zpomalil, protože jsem věděl, že v poslední zatáčce došlo k nějakému problému. Pokud se podíváme na data, tak zjistíme, že jsem přes cílovou čáru jel rozhodně pomaleji," uvedl na svou obhajobu Jolyon Palmer. Grosjean si pouze ulevil do radiokomunikace a dále se k incidentu nevyjadřoval. Je přitom důležitým poznatkem, že u obou pilotů - i přes avizované zpomalení - byly jejich časy v inkriminované době na digitální časomíře v zelené barvě, což znamenalo zlepšení.
So apppatently I made no effort to slow down and didn't abandon the lap... data shows a different point of view. Btw didn't even open my DRS pic.twitter.com/ONsbzb62hT
— Romain Grosjean (@RGrosjean) April 8, 2017Komisaři zaujali k incidentu stanovisko, že kterého vyplývá, že "... piloti se nepokusili signifikantní redukce své rychlosti v oblasti, kde se objevila signalizace dvojí žluté vlajky." V souladu s článkem 38.3 odstavce g) sportovních pravidel se proti následnému potrestání nelze odvolat. Oba piloti rovněž dostali tři trestné body. U Grosjeana se jedná ve dvanáctiměsíčním období o první postih, Palmer jich má na svém kontě sedm.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.