Honda je zatím sice nejslabší pohonnou jednotkou v poli, již brzy by ale měla dosáhnout dalších pokroků.
TJI - Renault brzy, ale stále bez HondyZatímco Mercedes používá turbulentní tryskové zapalování (TJI - Turbulent Jet Ignition) již od počátku zavedení hybridních pohonných jednotek v roce 2014 a Ferrari se s tímto systémem přidalo loni v Kanadě, tak Renault se chystá přijít s podobným řešením v Kanadě letos - proto očekává nárůst výkonnosti v rozmezí 30 až 35 koní. Honda jej vyvíjí, ale jeho nasazení ještě není v plánu.
Velkou výhodou TJI spočívá v tom, že jiskra zapaluje směs v minikomoře, kam se dostávají zhruba 3 % směsi vzduchu a paliva, a trysky plamene jsou poté vyprsknuty do hlavní komory velmi precizním způsobem. Zapálení směsi v několika bodech najednou v hlavní komoře poskytuje mnohem rychlejší a rovnoměrnější spalování než v běžném motoru. Vytváří to větší talk na píst poté, co dosáhne horní úvratě, a rovnoměrný tlak také omezuje klepání. Jednoduše dochází k většímu výbuchu, a tudíž i k vyšší palivové efektivitě, která se může projevit vyšším výkonem či lepší spotřebou (popř. obojím).
Honda na zavedení podobného systému také pracuje: "Jsou tady některé zajímavé technologie a rozhodně odlišné způsoby, jak k tomu přistoupit - a zapalování je důležité. V této oblasti se toho děje hrozně moc a já si myslím, že sice existuje technologie, která je patentována [např. společností Mahle, o které jsme psali zde], musí ale zapadat do toho, co děláte. Když se podíváte na ten všepřevyšující základní cíl, což je vylepšování tepelné účinnosti, pak se podíváte na všechno, co vám k tomu pomůže," říká Burce Crawley, technologický šéf ExxonMobilu.
Hondě ale nasazení podobného systému ještě pár měsíců potrvá, proto se zabývá dalšími vylepšeními, která by mohly přijít na řadu již brzy. Letos ji zbývá ještě 14 žetonů, a ty nechce prohospodařit na drobnosti, nýbrž na větší kroky.
Významné pokroky díky palivuZvýšeným úsilím se přidávají také partneři Hondy - například ExxonMobil, který dodává palivo. A rozhodně nejde o maličkosti. Když přivezl jeho novou směs k druhému předsezónnímu testu do Barcelony, tak závodní ředitel McLarenu Eric Boullier potvrdil, že se výkon zvýšil až o 10 až 15 koní.
"Teoreticky lze stále dosáhnout velkých zisků na straně motoru: v oblasti paliva, spalování i tření," uznává v rozhovoru pro Motorsport technologický šéf ExxonMobilu, který je za svými rivaly v podobě Petronasu (partner Mercedesu) či Shellu (partner Ferrari) v tomto směru stále pozadu.
"Ve vývojovém procesu trochu zaostáváme, protože jsme program zahájili později než naši soupeři. Můžete tedy očekávat, že budeme dosahovat většího pokroku. Ale rozhodně na tom nyní pracujeme. Díváme se na to z pohledu tření, zlepšení efektivity motoru tím, že tření odstraníme. Již jsme identifikovali určité zisky, kterých lze dosáhnout. Je to tedy jen o tom dostat je do systému," vysvětluje Crawley.
Úzká spolupráce ExxonMobilu s Hondou"Úroveň interakce je velmi, velmi intenzivní. Jde o přístup systémového inženýrství. Není to otázkou dvou společností pracujících v izolaci, takže my přijdeme s nějakým nápadem a oni se svým. Skutečně jde o integrovaný způsob práce. Kombinace návrhu spalovací komory a fungování motoru s chemií paliva vám může přinést významné výkonnostní zisky, pokud ji zvolíte správně.
Palivo, s nímž jezdíme nyní, se dostalo do auta v Barceloně při druhém testu, a přineslo dvouciferné zvýšení počtu koní. Šlo o významné vylepšení. Vychází to z kombinace návrhu motoru, spalovacího systému a paliva. Program se tedy skutečně zaměřuje na to, abychom z motoru dostali co nejvíce výkonnosti - na zlepšení tepelné efektivity tohoto motoru," pokračuje Crawley.
Další zlepšení v Kanadě"Máme nápady, jak by se to mělo udělat z pohledu chemie a také z pohledu konstrukce, stejně tak Honda. A já si myslím, že jsme teď dosáhli skutečně velkého pokroku - budete to moci pozorovat, jak to přijde. Výkonnost bude narůstat, rekuperace energie se zlepšila výrazně."
Kdy bychom se mohli dočkat tohoto zlepšení na dráze? "Když se teď podíváte na vývoj paliva, máme za cíl přijít s dalším vylepšením paliva do Montrealu - to je náš cíl. Jestli se uskuteční nebo ne, to nevím, ale očekáváme to. A pak přijde další později. Jde o ustavičné vylepšování," odpovídá Crawley.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.