V minulém článku jsme si vysvětlili, co si představit pod pojmem CFD a jak funguje. Dnes se dále podíváme na to, jaké mají počítačové simulace další uplatnění ve světě vrcholového motosportu
Návrh aerodynamických komponentůStejně jako je CFD (1. díl článku - "Co je to CFD?" najdete zde) velmi efektivním nástrojem pro vizualizaci toku vzduchu kolem monopostu, používá se i přímo pro návrh aerodynamických komponentů. Například při návrhu nového předního křídla, jež je součástí specifického vylepšení aerodynamiky, CFD propočítá nespočet různých optimalizací. K tomu dochází při z velké části automatizovaném procesu, při němž jsou během velmi krátké doby analyzovány stovky různých geometrických návrhů.
Následně je vybrán ten, který nejlépe odpovídá požadovaným aerodynamickým charakteristikám. Výsledný geometrický návrh pak jde do výroby a na testy do aerodynamického tunelu, kde je potřeba ověřit jeho vlastnosti před finální výrobou pro závodní monopost.
Velké změny za krátký čas a menší penízeDalším výhody, které CFD nabízí, jsou patrné při velkých změnách v návrhu vozu – jako je například změna rozvoru, kterou prošel Mercedes před závodem v Monaku. Práce ve virtuálním světě CFD umožnila analyzovat velký počet různých rozvorů během pouhých několika dní. To s sebou nese obrovské úspory času i nákladů.
Obrázek: MercedesGP
K čemu aerodynamický tunel?Když je CFD tak mocným nástrojem, proč je vůbec potřeba ještě něco zkoušet v tunelu? Větrné tunely stále tvoří důležitou část procesu vývoje vozu. Krom možnosti navrhovat v nich aerodynamiku totiž poskytují možnost, jak výsledky CFD ověřit v reálu. To zahrnuje srovnání mezi silami a tlaky, které působí na model ve větrném tunelu, s těmi, které jsou vypočítány při CFD simulacích. Cílem je zajistit, aby se výsledky CFD nelišily od reálných podmínek.
Tým Formule 1 Virgin Racing sice letos postavil vůz pouze díky CFD bez jakéhokoliv testování v aerotunelu: k tomu ho však vedly především ekonomické a časové důvody. Za povšimnutí stojí fakt, že v oficiálních výsledcích letošního šampionátu F1 figuruje zatím až na posledním místě.Nejen pro návrh aerodynamikyI když je CFD určeno především pro aerodynamický návrh monopostů, může být stejně dobře využito pro jakýkoliv problém týkající se proudu kapalin a vzduchu. Proto se také používá při návrhu komponent, například pro vstupy vzduchu při návrhu motorů, pro simulaci spalování paliva ve válcích a toku výfukových plynů, pro simulaci pohybu benzínu v palivové nádrži během jízdy vozu závodním okruhem či pro analýzy přenosu tepla a teplot uvnitř brzd.
Týmy Formule 1 se v honbě za tisícinami vteřiny zaměřují na pokročilé technologie, mezi něž patří i CFD. Jeho role je již dnes klíčová a s rostoucí složitostí monopostů a výpočetním výkonem bude jeho význam při návrhu vítězného monopostu dále stoupat.
Další odkazy:1. díl: Co je to CFD?3. díl: CFD - Přesnost, časová náročnost a věci, které nelze modelovat v aero-tunelu
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.
Charles Leclerc si na Velké ceně Rakouska vyjel třetí místo, čímž potvrdil svou stabilní formu v aktuální sezóně. Jeho výkon opět ukázal, že je jedním z hlavních adeptů na špičkové příčky v šampionátu.
Šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil hrdost na výkon svých jezdců na GP Rakouska. I přesto, že Oscar Piastri posunul hranice týmových „Papaya Rules“ téměř za hranu, týmový šéf jejich jízdu ocenil.
Lewis Hamilton ve službách Ferrari dojel ve Velké ceně Rakouska čtvrtý a připsal si podruhé v letošní sezóně zatím nejlepší výsledek sezóny, tedy čtvrtou pozici. Přesto sedminásobný šampion po závodě vysílal do týmového rádia slova frustrace. Přiznal, že se trápil s tempem a chce přijít na to, proč nestačil na jezdce McLarenu a Leclerca.