Americký tým Haas je prozatím ve své druhé sezoně o chloupek úspěšnější, neboť doposud nasbíral o jeden bod více než v celém premiérovém ročníku. Bude však druhá polovina letošního roku ve znamení dalšího pokroku? Nejen na tyto věci odpovídal Romain Grosjean, který v barvách Haas F1 Team tráví už druhý ročník...
Haas letos zaznamenal zatím 29 bodů - tedy o jeden více než loni. V druhé polovině sezóny 2016 jste přidal na týmové konto už jen jeden bod - zatímco letos tým očekává minimálně dalších 29 bodů...
Romain Grosjean: ... to je skvělá myšlenka. Ale je to možné. Jsme silnější než v předchozí sezóně. Náš vývoj se již zaměřuje na rok 2016, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o jinak zásadní změny, můžeme se ještě věnovat současnému monopostu. Můžeme auto trochu lépe nastavit, volíme správnou strategii, takže šance jsou dost vysoké, proto bychom mohli získat víc než oněch 29 bodů.
Loni jste byl v týmu jasná jednička a postaral jste se o veškerý bodový zisk. Nyní jste "dodal" osmnáct a kolega Magnussen 11 bodů. Je to jednodušší, když se o bodované pozice dělíte?
RG: Je v F1 něco snadného? Ne! (smích) Ale ano, Kevin je dobrý týmový kolega a odvádí skvělou práci. Spolupracuje se nám dobře. Navzájem na sebe vyvíjíme tlak a tvrdím, že pro každý tým je klíčové, aby měl dva piloty, kteří se takto chovají, protože pokud jeden pilot výsledkově dobrý, má to vliv i na toho druhého.
Snad v každé sezóně dochází k týmovým soubojům, ozdobených řádnými titulky - loni to byl Hamilton s Rosbergem, letos jsme viděli duely mezi Pérezem a Oconem plus Kvjata se Sainzem. U vás se zdá, že se prozatím nic takového nestalo. Jak se vám daří takové pozornosti unikat?
RG: To opravdu netuším. Možná jsem trochu chytřejší? Navíc to pro tým nemá význam. Ano, závodíte za sebe - ale je tu také tým a mnoho lidí, kteří tvrdě pracují na přípravě vozu pro závod.
V loňském roce, jak už bylo řečeno, jste byl u Haasu jasnou jedničkou. Jak je tomu nyní?
RG: U nás není číslo jedna a dvě - jsme naprosto rovnocenní piloti, v týmu neexistuje žádná podobná politika. Ale tak tomu bylo i v roce 2016. Stejný materiál, stejné šance.
Když se ohlédnete na první polovinu sezóny, prozatím nejúspěšnějším závodem pro vás bylo Rakousko, kde jste vyjeli osm bodů. Proč jste zatím nedosáhli více podobných výsledků?
RG: Důvod je jeden - pneumatiky. Pořád jim nejsme schopní porozumět. Někdy se dostanemé do provozního okna, jindy ne. Někdy všechno funguje - a nevíme proč - a to samé platí i naopak. Onen výkonnostní rozsah, ve kterém fungují, je velice úzký (smích).
Gene Haas potvrdil, že s Kevinem budete působit v týmu i příští rok. Připadal někdy v úvahu i někdo jiný?
RG: Pro mě to bylo velké překvapení, ha ha. Já to vím už od září 2015! (smích). Takže bych to nazval normálním průběhem. Velmi dobrým.
Ale určitě byla i možnost se přesunout jinam...
RG: To ano. Ale týmu se daří dobře a já mu chci pomoci se zlepšovat. Samozřejmě, pokud se jednoho dne naskytne šance na titul mistra světa, pak to bude skvělé - když se hvězdy srovnají a objeví se šance pilotovat vůz, o kterém sním...
Jaké auto by to bylo?
RG: Takové, se kterým bych bojoval o titul
Jakou má barvu?
RG: Odlišnou. Život může být plný překvapení. Vezměte si případ Valtteri Bottase a jak se jeho osud změnil mezi prvním a sedmým prosincem loňského roku. Takové věci se stávají. Právě teď jsem součástí skvělého projektu. Jsem pyšný na to, co jsme společně dokázali - a samozřejmě se chceme dále zlepšovat.
Pro vás jako Francouze vždy bude existovat otázka jménem Renault. Zvláště s ohledem na vaše vazby na tým. Jste s nimi v kontaktu?
RG: Ne, s Renaultem jsem nemluvil. Vrátit se jednoho dne k tomuto týmu by bylo krásné, ale musí nastat čas, kdy bychom společně mohli bojovat o mistrovský titul. To by byla skvělá situace, ale právě teď je ještě trochu brzy.
To zní, že pokud budete chtít bojovat o titul, musíte se nutně přesunout jinam...
RG: ... nejspíš ano. Jistě, chci být šampionem, proto závodím. To je důvod, proč jsem tak zklamaný. Pokud nemohu ve startovním poli bojovat dostatečně vysoko, trápí mě to, protože rád vyhrávám. Myslím, že naposledy jsem vyhrál před šesti lety, někdy v roce 2011. To opravdu zabolí. Ale od té doby jsem nikdy neměl vítězné auto.
Zpovídali jsme inženýry, kteří s vámi pracovali. Označili vás za pilota, který za určitých okolností dokáže "zázrak". Co tím myslí?
RG: Haha, myslím, že mají pravdu, zvládl jsem to už několikrát! Když bojuji s ostatními, vždy v sobě najdu sílu. Mohu všechno dovést k dokonalosti: brzdění, zatáčky, akceleraci a tak podobně. Mám rád vítězství a opravdu nerad prohrávám. Takže když jsem v situaci, kdy se jeví šance na vítězství, umím ještě víc přiložit pod kotel.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.
George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
Lewis Hamilton odjížděl z Bahrajnu s pocitem, že začíná chápat, jak nový vůz Ferrari nejlépe funguje. Do Saúdské Arábie tak míří s nadějí, že se mu podaří své poznatky proměnit v lepší výsledek.
Charles Leclerc přirovnal trápení Ferrari při Velké ceně Bahrajnu k "efektu sněhové koule", potíže se podle něj nabalovaly jedna na druhou. Stěžoval si především na nedostatek přilnavosti a přítlaku, což výrazně ovlivnilo výkonnost monopostu.
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.