Při týmových prohlášeních většinou u Sauberu šetří slovy. Po kvalifikaci se zástupci týmů nevyjadřují vůbec, několika slov se od nich dočkáme až po závodě. Tentokrát se ale vedoucí týmu Moniša Kaltenbornová, asi pod dojmem výsledku z Barcelony, rozhovořila více než dostatečně.
Pascal absolvoval v neděli vynikající závod, ale Sauberu přinesl pouhé čtyři body. Sauber je teď předposlední v Poháru konstruktérů - to nemůže být ten nejšťastnější pocit...
Moniša Kaltenborn: To zrovna ne. Nadšení není zrovna slovo, které bychom mohli použít. Ano, v Barceloně to byl hodně dobrý závod, ale pořád se nás drží určité zklamání, jak jsme tuto sezónu začali. Čekali jsme rozhodně víc. Ale můžeme z tohoto rozčarování nabrat sílu si říci: "Takhle ne - můžeme to udělat lépe!" A také jsme toho dosáhli, protože máme nástroje na zlepšení a udržení stability. Vzdát se, to není součást naší DNA. Chceme se přiblížit našemu cíli, který jsme si vytkli pro závěr sezóny.
A jaký to je cíl?
MK: Chceme se opět vrátit do středu startovního pole. Ano, je to široké prostředí, takže čím výše budeme, tím lépe. Navzdory všem změnám v týmu se chceme na tuto platformu vrátit.
Takže někam mezi páté a sedmé místo?
MK: Ano, tam někam.
Máte ve svých vozech loňskou specifikaci motoru Ferrari - proč? Loni jste měli stejný agregát jako Ferrari nebo Haas. Ferrari má určitě potenciál dodávat pohonnou jednotku třem týmům současně...
MK: Byla to naše volba. Učinili jsme tak na základě doporučení našeho technického oddělení. Viděli v něm výhody, které získasli ze zkušenosti v předcházející sezóně. Když jste si jisti motorem, můžete se více soustředit na aerodynamické změny a vývoj podvozku. Takže výhody v této oblasti převážily. Jistě, je tu nevýhoda v menším výkonu, ale cílem bylo ji kompenzovat lepší aerodynamikou. Bohužel jsme toho zatím nedosáhli. Myslím, že každý v týmu věří, že se tato situace změní - proto hovořím o prozatímním zklamání, které musíme překonat.
V návaznosti na tuto filozofii vás čekají další inovace šasi. Kdy je můžeme čekat?
MK: Hlavní část změn, které by měly vést k vyššímu výkonu, jsou plánovány pro monacký víkend. Další pak budou připraveny pro Rakousko, Silverstone a Hungaroring.
Vaše rozhodnutí používat od příštího roku motory Honda vyvolalo značné rozpaky. Zvláště s ohledem na fakt, že McLaren je ještě za vámi a doposud nezískal ani jeden bod...
MK: K tomu dojde až v příštím roce - a za těch pár měsíců se může leccos změnit. Honda je zcela oddána sportu a snaží se svůj motor zlepšit. Má za sebou v motorsportu dlouhou historii, takže své věci rozumí. A všichni dobře víme, že k úspěchu někdy vede dlouhá cesta. Absolvovali jsme už nějaké rozhovory a plně důvěřujeme Hondě, že své problémy dokáže vyřešit.
Hovořilo se také o tom, že Mercedes v jistých oblastech podá Hondě pomocnou ruku, aby se její výkon zvedl. Hrála tato skutečnost nějakou roli ve vašem rozhodnutí?
MK: Ne, protože "zaručené zprávy" prostě ignorujeme - ať jsou pozitivní nebo negativní. Nás přesvědčilo to, co Honda sdělila přímo nám.
Vaši piloti si v úvodní fázi šampionátu vybrali smůlu. Pascal Wehrlein se zranil při Race of Champions, jeho náhradník Antonio Giovinazzi havaroval dvakrát během jednoho víkendu. Jak se Sauberu daří překonávat takové nezdary?
MK: Nebylo vůbec snadné se s tím vyrovnat. Co se týče Pascala - byli jsme opravdu rádi, že jsme ho podepsali a potom se všechno vyvíjelo docela jiným směrem, na který jsme nebyli připraveni. Výsledkem bylo velké rozladění. Ale už jsme to překonali. Od prvního okamžiku, kdy se zranil, jsme věděli, že to nějakou dobu potrvá, než se zase dá dohromady, protože v F1 pilotujete vozy hodně náročné na fyzickou kondici. A i přes veškerý trénink se nezotavíte přes noc. Takže jsme s takovými problémy trochu počítali - a víceméně jsme nyní na úrovni, s níž jsme u něj počítali, tedy po fyzické stránce. Ostatně jeho poslední výsledek v Barceloně to naznačuje.
Co se týče jeho náhradníka, u Antonia Giovinazziho jsem cítila jeho smutek. Opravdu se chtěl předvést v tom nejlepším světle a v Austrálii se mu to povedlo. Pak přišla Čína a jeho dvě nešťastné nehody během jednoho víkendu - to je chvíle, na kterou nechcete vzpomínat. Byl to bohužel náročný víkend, protože nás stál dost peněz, které bychom raději utratili na vývoj a ne na obnovu vozu.
Jak jste spokojena s vašimi třemi piloty pro tuto sezónu?
MK: S tím, co máme k dispozici, nemohu říci, že bych byla nespokojená. Ale abych mohla vyslovit vypovídající posudek, je důležité, abychom jim poskytli odpovídající podmínky pro dobré výsledky.
Jste jedním z týmů, které volají po spravedlivějším rozdělení prize money ve Formuli 1. Změnilo se něco v této oblasti?
MK: Na konci roku 2016 jsme přišli o jeden tým. Víme, jak je důležité předvádět vzrušující show, ale to přímo souvisí s přerozdělováním finančních prostředků. Liberty Media má jasnou představu o tom, jak tento sport učinit výnosnější - pro všechny, ne jen pro některé. Takže to není jenom o technickém vývoji, musíme se věnovat i nákladům. Sport generuje spoustu peněz - a může jich pravděpodobně vydělat mnohem víc - ale i tak je těch prostředků hodně a mohly by každému týmu zajistit důstojnou existenci. Myslím, že se ubíráme správným směrem. Existuje nějaká dohoda, ale je také pravda, že se leccos může změnit.
Sauber letos slaví 25. výročí svého působení v F1. Mnoho let této plavby bylo ve znamení bouří, ale pořád jste tady. Jaké je tajemství přežití Sauberu do současnosti?
MK: Protože jsme švýcarský tým, dobře víme, jak uchovat naše tajemství! Myslím, že to má se zemí našeho původu hodně společného. Nikdy se nevzdáváme, vykazujeme určitou tvrdohlavost a umíme najít vnitřní sílu v těžkkých chvílích. A poté se dokážeme odrazit ode dna!
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.
George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
Lewis Hamilton odjížděl z Bahrajnu s pocitem, že začíná chápat, jak nový vůz Ferrari nejlépe funguje. Do Saúdské Arábie tak míří s nadějí, že se mu podaří své poznatky proměnit v lepší výsledek.
Charles Leclerc přirovnal trápení Ferrari při Velké ceně Bahrajnu k "efektu sněhové koule", potíže se podle něj nabalovaly jedna na druhou. Stěžoval si především na nedostatek přilnavosti a přítlaku, což výrazně ovlivnilo výkonnost monopostu.
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.