Loni čekal Renault na první body do čtvrtého závodu, letos to stihl o jeden dříve. Jak je tým spokojen s dosavadním vývojem a současným stavem vozu RS 17 a co chystá na ruskou Grand Prix hodnotí technický šéf Bob Bell.
Jaké jsou vaše vyhlídky pro Soči?Bob Bell: Přijíždíme sem s rozumnou mírou optimismu. Prozatím jsme prokázali dobrý posun, zvláště po Bahrajnu, kdy jsme se poprvé dostali s oběma vozy do první desítky, stejně jako jsme vybojovali první body. Není pochyb, že nás ještě čeká dost práce, ale stejně tak je jasné, že jsou vidět konkrétní kroky kupředu.
Na co chcete zaměřit další vývoj?BB: Je to naprosto jasné a nemá smysl podléhat nějakým iluzím. V současné době máme lepší kvalifikace než závod, což je pro současný výkon našeho vozu příznačné. Dokážeme přiměřeně chápat, proč k takové situaci došlo a máme řadu vývojových směrů, které řeší oblast aerodynamiky a závěsů. V Bahrajnu jsme vyzkoušeli některé novinky - včetně předního křídla, které byly navrženy tak, aby zlepšily aerodynamiku vozů a zvýšily závodní tempo. Pozitivní je, že můžete testovat na místě, kde se vám dařilo, existuje pak hodně srovnatelných dat.
Proč je váš vůz lepší v kvalifikaci než v závodě?BB: RS 17 není tak vyvážený, jak bychom si přáli po celý víkend. Zatímco v kvalifikaci z něj můžete dostat maximum během jednoho kola - kdy nové pneumatiky mohou zamaskovat nedostatky - v závodě je výkonnost méně konzistentní.
RS 17 do zatáček najíždí poněkud nervózně, uprostřed nich je pak nedotáčivý, nervózní je i na výjezdu, takže je pro nás výzvou, abychom se dopracovali k řádné trakci. Pokud se dokážeme touto oblastí zabývat, mohou naši piloti mít k dispozici velmi účinný závodní vůz. Domníváme se, že problémy jsou spojeny s aerodynamikou, proto hledáme řešení především v této oblasti. Jakmile se nám podaří zvládnout nájezdy do zatáček, se zbytkem bychom si měli poradit mnohem snadněji.
Velmi pozitivní je fakt, že monopost má výchozí rychlost a je možné se s ním úspěšně kvalifikovat. Naším největším problémem je převést tuto rychlost do závodního režimu. Pokud už máme nějaké tempo, bude klíčové si ho udržet: je podstatně lehčí převést rychlost z kvalifikace do závodu než ji hledat jako takovou.
Co očekáváte v Rusku?BB: Naším cílem v Soči je další krok vpřed po našem vystoupení v Bahrajnu. Byli bychom spokojeni s podobnými kvalifikačními pozicemi a zlepšeným tempem v závodě.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.