Loni se na Sauberu pohyboval ve středu pole, nyní se trápí v jeho závěru. Před ně se dostal Haas, modré vozy svádějí souboje na nulově bodovaných pozicích s Manorem. Co nám na sebe v této souvislosti a s přihlédnutím k jiným událostem prozradil Felipe Nasr?
Felipe, v minulé sezéně jste byl touto dobou už třikrát "na bodech". Letos jste se k nim dostal sotva na dohled. Jak se s touto situací vypořádáváte?
Felipe Nasr: Ano, vzpomínám na to (smích). Není to jednoduchá situace - není to snadné ani pro mě, ani pro tým. Ono to nebylo příliš příznivé už loni, měli jsme v plánu zlepšit vůz pro rok 2016. Ale když nastaly zimní testy, bylo nám jasné, že přijdou potíže . Když se podíváme na startovní rošt, každý se posunul kupředu, my se ocitli na jeho chvostu. Bohužel, taková je realita.
Takže když se podívám na stejné období před rokem, měli jsme balíček změn, který byl konkurenceschopný. Letos takový pocit nemám. Také jsem se v prvních třech závodech dost pral se svým vozem. Před Grand Prix Ruska jsem vyměnil podvozek a věci se daly do pohybu, zamířil jsem do "jasnější" oblasti. Také jsem měl pocit - i s vozem, který nebyl nejlepší - že jsme mohli mít šance na zisk bodu nebo dvou. Ale prostě nám nebylo souzeno.
Zmínil jste, že už při prvním testu jste věděl, že přijde těžké období...
FN: Ano, ale od té doby jsme se zlepšili - jen ostatní týmy udělaly totéž a o trochu víc..,. Vyprodukovaly velký progres ve všech směrech - od auta po pohonné jednotky - a my s nimi neudrželi krok. Tehdy jsme si uvědomili, že se propadáme dozadu.
Ale pro rok 2016 disponujete pohonnou jednotkou Ferrari, a to je vcelku konkurenceschopný motor...
FN: Ano, pohonná jednotka je dobrá. Naším hlavním problémem je chybějící přítlak. Také se potýkáme s nedostatkem stability. Takže na rychlých okruzích nebo tam, kde jsou velké brzdné zóny máme problémy. To je důsledek onoho nedostatku přítlaku, který nás nejvíc omezuje. Větší přítlak by náš vůz oživil - stejně tak pneumatiky.
Jste pilot na určité úrovni, který přišel loni do Formule 1 s velkými nadějemi. Co z nich zbylo?
FN: Jsem bojovník. Narodil jsem se, abych bojoval (smích). Vzhlížím k velkým cílům. Ale někdy musejí piloti projít těžkým obdobím učení - mám za to, že tím právě procházím. Ale věřte mi, že jsem se díky nedobrým časům leccos naučil. Získal jsem spoustu zkušeností, i když bych je beztak nabral a mnohem snáze (smích).
Grand Prix Monaka, kde jste kolidoval se svým týmovým kolegou Ericssonem, pro vás asi znamenalo velké zklamání. Můžete nám sdělit svou verzi této události?
FN: Co k tomu mohu říci? Především to byl víkend, kdy jsem měl v kvalifikaci defekt motoru a musel jsem startovat z boxové uličky. Díky tomu se mi podařilo zpočátku získat několik pozic. Dobrou zastávkou v boxech jsem se dostal před mého týmového kolegu. On stavěl pět kol přede mnou, takže se mu podařilo lépe zahřát pneumatiky. Přitom jsme ale oba stíhali vozy před námi. Pořád věřím, že co jsem udělal, bylo správné. Neviděl jsem sebemenší důvod vzdát se své pozice, zvlášť když jsem stíhal soupeře přede mnou. A to se starou specifikací motoru. Nedávalo to smysl. Navíc v minulosti dostal kolega dvakrát pokyn, aby mě pustil dopředu a on to neudělal. Takže takové je moje vysvětlení.
Mluvil jste o staré specifikaci motoru, co v Kanadě a Baku?
FN: V Kanadě jsem měl nový motor a zůstal jsem u něj i pro Baku. Teď máme stejnou pohonnou jednotku oba.
Takže v Monaku byla nejnovější verze motoru k dispozici pouze pro Marcusovo auto?
FN: Přesně tak.
Váš kolega naznačil, že všechny výše uvedené potíže jsou spojeny se špatnou finanční situací Sauberu. Ale spolumajitelka týmu Moniša Kaltenbornová slíbila v dohledné době zlepšení. Co tedy můžeme v několika příštích závodech očekávat?
FN: Určitě nějaký upgrade - o tom není pochyb. Pořád jezdíme se stejným vozem jako v zimních testech. Takže celkem pochopitelně vyhlížíme nějakou aktualizaci - k té zatím nedocházelo kvůli nedostatku financí. Ale naděje pořád trvá...
Ale existují nějaké termíny, náznaky kdy a kde?
FN: Řekněme, že to bude pravděpodobně na Silverstone - zcela určitě se tak stane před letní přestávkou...
Bude to změna dostatečná, aby vás opět posunula blíž ke středu závodního pole?
FN: V tomto směru je vždy třeba dávat si pozor na nějaké předpovědi. Balíček změn může na voze fungovat, ale také může zcela selhat. Zkrátka nikdy nevíte.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.