Sezonou 2006 započal smělý projekt psaný bývalým pilotem Formule 1 Aguri Suzukim. Realizace však odstartovala jako japonský národní sen ještě o něco dříve.
Aguri Suzuki byl prvním japonským pilotem, který vystoupil na stupně vítězů v závodě F1 při domácí Grand Prix Japonska 1990 v době zájmu japonských výrobců motorů o Formuli 1. Skutečného úspěchu však s týmy Zakspeed, Larrousse a Footwork přesto nedosáhl. Po odchodu ze světa Formule 1 závodil ještě se sportovními prototypy a začal připravovat vlastní tým. V roce 1997 založil Autobacs Racing Team Aguri (ARTA), se kterým získal první zkušenosti na pozici šéfa týmu v japonských závodech grand tourismo a F3. Ve spolupráci s Adrianem Fernandezem pak založil v roce 2002 Super Aguri Fernandez Racing závodící v americké Indy Racing League.
Místo propadáku sympatie a obdiv…Při prvním závodě v Bahrajnu 2006 byla ztráta šesti vteřin Sata na pole position proti předpokládaným deseti úspěchem s ohledem na rychlost, s jakou se tým rodil a skutečnost, že v případě SA05 šlo o čtyři roky starý a naprosto zastaralý podvozek. Ide bohužel na svého týmového kolegu zdaleka nestačil. Když ho pak navíc Albers z konkurenčního Midlandu v Imole velmi tvrdě před zatáčkou zavřel a Japonec byl označen za viníka kolize, usoudila FIA, že Ide není dostatečně pro F1 připraven a licenci pro F1 mu sebrala. Japonský sen dostal první ránu, neboť žádný další japonský pilot nechtěl absolvovat profesní sebevraždu a stáj raději najala Francouze Francka Montagnyho, jenž se Satem sice dokázal držet krok, ale nezazářil. Po sedmi závodech byl nahrazen Japoncem Sakonem Yamamotem, jenž sezonu dokončil. Celý tým se postupem času měnil z amatérského seskupení v profesionální součást boxů Formule 1. V průběhu roku dostali jezdci výrazně přepracovaný monopost SA06, jehož základem byl sice stále kokpit Arrows A23, ale aerodynamika a mechanické díly byly upraveny dle posledních poznatků. V kvalifikaci se Sato dostával se svojí ztrátou pod tři vteřiny za vítězem a v závodě dokázal soupeřit s vozy týmů Midland a Toro Roso. Satovo desáté místo v Brazílii bylo největším úspěchem sezony. Mravenčím úsilím a odhodláním si nový tým získal řadu fanoušků, ale už po roce musel vzdát sen o národním týmu, a to pro nedostatek kvalitních japonských jezdců a nedostatek bohatých japonských sponzorů.
Statistické údajeNázev:Super Aguri F1 teamNárodnost:japonskáSídlo:2-22-16-3F Minami-Aoyama, Minato-ku, Tokyo 107-0062, Japanwww stránky:www.saf1.co.jpPočet startů:36Počet bodů:0Počet vítězství:0Počet pole position:0Počet nejrychlejších kol:0Umístění na stupních vítězů:0Debut v F1:GP Bahrajnu 2006První vítězství:-Počet titulů mistra světa:0Počet vítězství v Poháru konstruktérů:0
Kariéra chronologicky2006Formule 1 / 11. místo, 0 bodů
Aktualizace: 26.12.2006
Foto: Super Aguri Formula 1
Šéf Ferrari Fred Vasseur se po nepovedeném víkendu v Saúdské Arábii postavil za Lewise Hamiltona. V emotivním vystoupení dal jasně najevo, že i přes pomalejší rozjezd sezony má v sedminásobném šampionovi naprostou důvěru.
Oscar Piastri ve své třetí sezoně již vede šampionát Formule 1. Na cestě za titulem mu pomáhá Mark Webber, který vkládá do mladého talentu vše, co jemu samotnému kdysi k vysněné koruně chybělo.
Trest pro Maxe Verstappena za incident s Piastrim při Velké ceně Saúdské Arábie rozvířil vášně napříč paddockem. Zatímco část fanoušků i expertů souhlasí s penalizací, Red Bull má jasno – podle Helmuta Marka byl trest přehnaný a nespravedlivý. „Kam měl jako uhnout?“ rozčiluje se poradce rakouské stáje.
Mezinárodní automobilová federace FIA vydala oficiální stanovisko k incidentu, který se týkal Maxe Verstappena během uplynulé Velké ceny Saúdské Arábie.
Od chvíle, kdy Lewis Hamilton oznámil přestup k Ferrari, se mu v letošní sezoně formule 1 nedaří. Sedminásobný mistr světa zatím marně hledá formu – jediným světlejším momentem bylo vítězství ve sprintu v Číně. Jinak se čtyřicetiletý Brit trápí: páté místo v Bahrajnu a sedmé v Saúdské Arábii mu na klidu nepřidaly.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.