Sezonou 2006 započal smělý projekt psaný bývalým pilotem Formule 1 Aguri Suzukim. Realizace však odstartovala jako japonský národní sen ještě o něco dříve.
Aguri Suzuki byl prvním japonským pilotem, který vystoupil na stupně vítězů v závodě F1 při domácí Grand Prix Japonska 1990 v době zájmu japonských výrobců motorů o Formuli 1. Skutečného úspěchu však s týmy Zakspeed, Larrousse a Footwork přesto nedosáhl. Po odchodu ze světa Formule 1 závodil ještě se sportovními prototypy a začal připravovat vlastní tým. V roce 1997 založil Autobacs Racing Team Aguri (ARTA), se kterým získal první zkušenosti na pozici šéfa týmu v japonských závodech grand tourismo a F3. Ve spolupráci s Adrianem Fernandezem pak založil v roce 2002 Super Aguri Fernandez Racing závodící v americké Indy Racing League.
Místo propadáku sympatie a obdiv…Při prvním závodě v Bahrajnu 2006 byla ztráta šesti vteřin Sata na pole position proti předpokládaným deseti úspěchem s ohledem na rychlost, s jakou se tým rodil a skutečnost, že v případě SA05 šlo o čtyři roky starý a naprosto zastaralý podvozek. Ide bohužel na svého týmového kolegu zdaleka nestačil. Když ho pak navíc Albers z konkurenčního Midlandu v Imole velmi tvrdě před zatáčkou zavřel a Japonec byl označen za viníka kolize, usoudila FIA, že Ide není dostatečně pro F1 připraven a licenci pro F1 mu sebrala. Japonský sen dostal první ránu, neboť žádný další japonský pilot nechtěl absolvovat profesní sebevraždu a stáj raději najala Francouze Francka Montagnyho, jenž se Satem sice dokázal držet krok, ale nezazářil. Po sedmi závodech byl nahrazen Japoncem Sakonem Yamamotem, jenž sezonu dokončil. Celý tým se postupem času měnil z amatérského seskupení v profesionální součást boxů Formule 1. V průběhu roku dostali jezdci výrazně přepracovaný monopost SA06, jehož základem byl sice stále kokpit Arrows A23, ale aerodynamika a mechanické díly byly upraveny dle posledních poznatků. V kvalifikaci se Sato dostával se svojí ztrátou pod tři vteřiny za vítězem a v závodě dokázal soupeřit s vozy týmů Midland a Toro Roso. Satovo desáté místo v Brazílii bylo největším úspěchem sezony. Mravenčím úsilím a odhodláním si nový tým získal řadu fanoušků, ale už po roce musel vzdát sen o národním týmu, a to pro nedostatek kvalitních japonských jezdců a nedostatek bohatých japonských sponzorů.
Statistické údajeNázev:Super Aguri F1 teamNárodnost:japonskáSídlo:2-22-16-3F Minami-Aoyama, Minato-ku, Tokyo 107-0062, Japanwww stránky:www.saf1.co.jpPočet startů:36Počet bodů:0Počet vítězství:0Počet pole position:0Počet nejrychlejších kol:0Umístění na stupních vítězů:0Debut v F1:GP Bahrajnu 2006První vítězství:-Počet titulů mistra světa:0Počet vítězství v Poháru konstruktérů:0
Kariéra chronologicky2006Formule 1 / 11. místo, 0 bodů
Aktualizace: 26.12.2006
Foto: Super Aguri Formula 1
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.
Lando Norris odstartuje do VC Bahrajnu 2025 až ze šesté příčky se ztrátou čtyř desetin na týmového kolegu Piastriho. Přiznal, že nerozumí tomu, proč z rychlého McLarenu MCL39 nedokáže dostat maximum.
George Russell a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizaci v podobě ztráty jednoho místa na startu za předčasný výjezd do boxů během červené vlajky v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu.
Zatímco Ferrari slavilo skvělý výkon Charlese Leclerca, Lewis Hamilton musel po kvalifikaci na okruhu v Bahrajnu spolknout hořkou pilulku – zajel až devátý nejrychlejší čas.
Max Verstappen odstartuje do Velké ceny Bahrajnu ze sedmé pozice. V kvalifikaci ho brzdily technické potíže, stěžoval si na špatný pocit z brzd a nedostatek přilnavosti, kvůli kterým nemohl zajet lepší čas.
Oscar Piastri si v dramatické kvalifikaci vyjel pole position pro Velkou cenu Bahrajnu, když ustál těsný tlak soupeřů v závěru. Přestože McLaren vypadal dominantně, finální souboj o čelo byl napínavější, než se čekalo.
Oscar Piastri dominoval třetímu tréninku na Grand Prix v Bahrajnu, když zajel čas 1:31.646. Tento výkon mu zajistil první místo, přičemž na druhého jezdce mimo tým McLaren měl náskok přes osm desetin sekundy.
Lando Norris vede před nedělní Velkou cenou Bahrajnu o 13 bodů před týmovým kolegou Oscarem Piastrim z McLarenu. Max Verstappen je jen o bod za Piastrim, což vytváří napjatý trojstranný souboj o titul, který začíná nabírat reálné kontury.