Zakladatel Hondy Soichiro Honda vložil do vínku japonské společnosti nejen pečlivost, preciznost a odpovědnost, ale také myšlenku, která je dodnes funkční hnací silou.
Historie Hondy je spojena s těmi nejvýznamnějšími závody a šampionáty. Touha po vítězství je výzvou k hledání nových technologií a procesů. Tuto myšlenku začal realizovat Soichiro Honda v polovině 50tých let minulého století, kdy se rozhodl s motocykly nesoucími jeho jméno porazit konkurenci ve slavném závodě Tourist Trophy na ostrově Man. Po úspěšném splnění cíle byl vytyčen další, a tím nebylo nic méně atraktivního, než Formule 1.
Honda F1 poprvé
Od vzájemné integrace k převzetí stáje…Správnost volby se potvrdila o rok později, když dvojice Button / Villeneuve získala 26 bodů a celkové páté místo v Poháru konstruktérů 2003. Honda posílila spolupráci s týmem z Brackley na vývoji převodovky i šasi a její inženýři a technici se stali nedílnou součástí konstrukčního oddělení.V roce 2004 vstoupily v platnost nová pravidla, která přinesla konstruktérům motorů výzvu i starosti. Honda však zvládla omezení jediného motoru na celý závodní víkend dobře a Jenson Button byl velkým překvapením sezony. Tým pod vedením Davida Richardse získal v Poháru konstruktérů s vozem BAR 006 a motorem Honda RA004E titul vicemistra a Button čtyři druhá a šest třetích míst. Ani o rok později se změny předpisů motorům nevyhnuly a agregáty musely vydržet dva kompletní závodní víkendy. Přes předsezonní úsilí však rok 2005 pro Hondu úspěšný nebyl. Prvotní technické problémy, nekonkurenceschopnost monopostu BAR 007 a následná diskvalifikace za porušení technických předpisů vyústily v postupné převzetí všech akcií stáje a vzkříšení koncepce vlastního monopostu Honda od roku 2006.
Japonská společnost Honda je spojena s tituly mistra světa v řadě ročníků Formule 1, dosud však nikdy s vlastním šasi, což je logicky hlavním cílem současného projektu Honda F1…
Foto: BAR Honda
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.