Jak Lewis Hamilton, tak především jeho příznivci byli přesvědčeni, že Sebastian Vettel nebyl za svůj čin při Grand Prix Ázerbajdžánu dostatečně potrestán. Bezprostředně po jeho činu se probíraly různé možnosti, mezi nimi i zpovídání před instancí nejvyšší.
Znovu opakovat, co se v Baku stalo, už by bylo desetinásobné ohřívání nedělní polévky, stačí si vybrat jeden z mnoha článků. Tím se také dá vysvětlovat, proč je zmíněný incident tak komentovaný a sledovaný. Do hry totiž může vstoupit prezident FIA Jean Todt a Sebastian Vettel tak může čelit dalšímu trestu, od peněžité pokuty až k absenci v některém následujícím závodě.
Především je pro Vettela přitěžující zjištění o Hamiltonově chování při jízdě za safety carem. "Ukázalo se, že Hamilton jednal správně, udržoval konzistentní rychlost a choval se stejně jako u předchozího restartu během závodu," praví se ve zprávě. Ovšem ta vyšla najevo až později a Vettel v té chvíli mohl skutečně nabýt dojmu, že se mu děje příkoří. Ostatně německý pilot to po závodě i přiznal, že ho popadl vztek a chtěl dát Lewisovi najevo, že nejedná správně. Navíc i přes tolik diskutovaný kontakt byl přesvědčen, že nebyl potrestán oprávněně, zejména proto, že dle jeho vysvětlení nešlo o úmysl.
Sebastianův problém tkví v tom, že už jeden "červený závoj" prodělal. Loni v Mexiku po duelu s Verstappenem počastoval do radiokomunikace zvučnými tituly závodního ředitele FIA Charlie Whitinga. Tehdy sepsal Vettel omluvu jak zmíněnému funkcionáři, tak i prezidentu Todtovi. Ten se rozhodl Vettela zatím ušetřit předvolání před Mezinárodní tribunál FIA, ale učinil tak se vztyčeným ukazovákem, že se něco podobného nesmí opakovat. A neuteklo víc než deset závodů a Vettel se nepoučil...
Todt se rozhodne v týdnu před Grand Prix Rakouska. Pojďme se nyní podívat, co by Vettela čekalo. Mezinárodní tribunál byl ustaven valným shromážděním FIA v roce 2010 a je pověřen disciplinárními pravomocemi v prvním stupni, což jsou všechny případy, které byly nebo nebyly rozhodnuty ze strany sportovních komisařů. Skládá se ze 12 členů, které doporučuje Výbor pro jmenování soudních orgánů FIA a poté jsou zvoleni Valným shromážděním FIA. Jeho existence spočívá v tom, že prezident FIA z jejího pověření může provádět vyšetřování jakékoli osoby nebo aktu spadajícího do pravomoci FIA, pokud jde o podezření spáchaného trestného činu zmíněného v soudních a disciplinárních pravidlech FIA (článek 8.2). Prezident vypracuje po seznámení s případem zprávu o šetření a poté buď kauzu uzavře nebo ji předloží Mezinárodnímu tribunálu k dalšímu posouzení, zda v souladu s pravidly FIA proběhne soudní či disciplinární řízení.
Mezinárodní tribunál může uložit buď pokutu finanční, zákaz závodění a/nebo postih stanovený v Mezinárodním sportovním řádku FIA (článek 153). Proti rozhodnutí Mezinárodního tribunálu může prezident FIA a zúčastněné strany podat odvolání.
V minulosti známe případy, kdy piloti dostali "distanc" - Riccardo Patrese nemohl startovat v GP USA 1978 jako důsledek účasti na smrtelné kolizi Ronnie Petersona v Monze.
V roce 1994 musel Eddie Irvine tři závody pauzírovat kvůli nehodě, kterou způsobil v Grand Prix Brazílie. Ve stejném roce v Maďarsku vynechal jeden závod Mika Häkkinen kvůli porušení pravidla o předčasném opuštění vozidla. Michael Schumacher opět v roce 1994 odpočíval dva závody za nerespektování černé vlajky v Grand Prix Velké Británie.
Existuje pochopitelně daleko víc případů, rovněž i podmínečných trestů (jako v případě Ayrtona Senny na celou sezónu). V současné době existuje systém trestných bodů: když jich pilot nasbírá 12, automaticky má stop na další závod. Body se postupně umazávají rok po jejich udělení.
Potvrzeno! FIA se Vettelem zabývá"V návaznosti na nedávný incident v Grand Prix Ázerbajždánu, ve kterém se vůz číslo 5 - Vettel podílel na kolizi s vozem 44 - Hamilton, prozkoumá FIA v pondělí 3. července příčiny incidentu, aby vyhodnotila, zda je třeba podniknout další kroky. Výsledek tohoto procesu bude zpřístupněn před následující Grand Prix v Rakousku," uvedla FIA ve středu ve svým materiálech.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.