Posun z juniorských kategorií do té hlavní zvládají piloti různě. O něco obtížnější je pro mladíky situace, když se nabízí srovnání s hvězdou maximální intenzity, byť tato také tápe. Přesně to je případ Stoffela Vandoornea.
Před rokem měl na svém kontě jeden závod a z něj premiérový bod, letos na podobné ohodnocení marně čeká, a to už absolvoval šest Grand Prix. Navíc v úvodních pěti marně zkoušel probojovat se z úvodní části kvalifikace. Belgický pilot si před vstupem do F1 vysloužil ostruhy v sériích Formule 4, Formuli Renault 2.0, několik zkušeností přidal z Formule Renault 3.5 a japonské Super Formule.
Problémem pro pětadvacetiletého rodáka z Coutrai může technické provedení těchto vozů, takže to, co se pro Stoffela v nižších kategoriích stávalo výhodou mu nyní paradoxně může škodit. Podobného názoru je i závodní ředitel McLarenu Eric Boullier.
"Když přijdete do F1 z jiných kategorií, kde jsou stejné vozy pro všechny, provází vás jízdní styl, který jste spojili s takovým monopostem. Formule 1 je jiná - každý víkend provázejí změny přední křídlo, karosérii, šasi, zadní křídlo, takže vyváženost vozu se podstatně mění.
Pokud jste na začátku závodní kariéry pilotovali vůz jedním stylem, ve Formuli 1 musíte být pružnější, adaptabilnější - a to je vlastně jen začátek. Stoffel se učí. Tým nastaví šasi do přirozeného závodního stylu - protože ten má každý pilot - ovšem zároveň se pokouší od něj oprostit, pokouší se o jízdu jiným způsobem," vysvětluje Boullier.
McLaren před Grand Prix Monaka povolal Vandoornea do Wokingu a tam Belgičan absolvoval důkladné pohovory se skupinou inženýrů, aby si ujasnili vzájemné představy. Výsledek byl znát - Stoffel se v Monaku probojoval až do Q3, ovšem další snahu zhatila nehoda v druhé sekci zatáček u bazénu. V závodě to vypadalo na první bod, ovšem nakonec doplatil v Sainte Dévote na agresivní manévr Péreze při restartu závodu po safety caru.
"Během posledních týdnů jsem s týmem tvrdě pracoval na zlepšení vztahů a vytěžil z vozu přesně to, co potřebuji. Udělal jsem krok dobrým směrem. Výsledek z kvalifikace v Monaku byl mimořádně povzbudivý, samozřejmě nikoli ona havárie, ale ve všech částech jsme se pohybovali na pátém až sedmém místě a rozhodně jsme to mohli zopakovat i v Q3.
Je to otázka stálého vývoje. Jsem v F1 pořád nováčkem a stále buduji svůj vztah s inženýry, snažím se pochopit, co musím s vozem udělat, aby byl rychlý. Jsem na dobré cestě," zhodnotil sám sebe Vandoorne.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.