Závod v písečných dunách byl nedílnou součástí kalendáře F1. Viděli jsme tu mnoho zajímavých závodů, ale bohužel také dvě tragické nehody, kdy v plamenech skončily životy závodníků Pierse Courage a Rogera Williamsona.
Třicet Grand Prix, které se na tomto okruhu, vybudovaném v roce 1948 asi pětadvacet kilometrů od Amsterdamu v letech 1952 - 1985 jelo, mělo jeden společný rys: všudypřítomný písek, který sem z nedalekého mořského pobřeží "stěhoval" vítr. Holanďané se snažili ze všech sil zachovat si své postavení v kalendáři F1, ale Zandvoort nestačil s dechem. Slavné zatáčky Panorama, Tarzan, Scheivlak či Huzenruk osiřely a diváci mohli jen vzpomínat na různé souboje a dramatické události, jako například "pneumatikové šílenství" Gillese Villeneuva v roce 1979, fackovací souboj dvojice Daly a Alboreto o tři roky později nebo poslední, vydřené vítězství Niki Laudy v roce 1985, který se éra holandské trati pro F1 uzavřela.
Jenže Holanďané se svého snu o návratu do nejvyšší kategorie motoristického sportu nevzdali - jak naznačují zprávy, okruh po celkové rekonstrukci má znovu parametry trati Grand Prix, což dokazuje i přítomnost největší domácí hvězdy Maxe Verstappena, který se na okruh vydal demonstrovat vlastnosti nového Zandvoortu.
Současný pilot Red Bullu se představil v nedělním dopoledni před početným davem diváků na pět let starém monopostu Red Bull RB8 s osmiválcovým motorem Renault, se kterým tehdy jezdili Mark Webber a Sebastian Vettel. Jako měřítko pro jeho výkon mohl sloužit čas, který tu před šestnácti lety zajel Luca Badoer na Ferrari F2001, testpilot italské stáje obkroužil 4.307 metrů dlouhou trať za 1:19,880. Verstappen byl rychlejší a posunul současný rekord na 1:19,511. Mimochodem nejrychlejší kolo při posledním závodě F1 absolvoval Alain Prost, ovšem jeho hodnota 1:16,538 není vypovídající. Trať tehdy vypadala jinak a Francouz měl ve svém McLarenu podstatně výkonnější turbomotor TAG Porsche.
"Bylo skvělé sem zavítat a vyzkoušet Red Bull RB8. Motor V8 vytváří příjemný kravál, který byl vždy výjimečný. Je to mírně odlišné auto, než na jaké jsem zvyklý, ale s lepším zvukem, proto bylo vhodnější ho právě tedy použít. Z mého působení v F3 vím, že Zandvoort je vynikající okruh. Na novém povrchu je přítlak mnohem vyšší. Jede se tu pohodlněji, protože už tu nejsou žádné nerovnosti, to je opravdu pozitivní," popsal své pocity Verstappen.
Mladík se na holandském okruhu prezentoval v rámci akce Jumbo Racedagen, kterou organizuje jeho druhý osobní sponzor Jumbo. Loňská účast byla velice hojná, na setkání s Verstappenem přišlo na 100 000 fanoušků; očekává se, že letošní účast bude ještě vyšší. Verstappen se u příležitosti své prezentace vyjádřil i k možnosti návratu Zandvoortu do seriálu F1, která je nyní ve stadiu zkoumání - pracuje se na studii posuzující možnosti okruhu, která má být dokončena v létě.
"Kdyby záleželo na mně, tak už jsme tu Grand Prix jezdili. Samozřejmě by to bylo moc hezké, ale není to jen o konání závodu, zařídit se toho musí podstatně víc - například rozpočet a infrastruktura. Před pořadateli toho leží ještě mnoho," komentoval možnosti pořádání holandské Grand Prix Max Verstappen.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.