Závod v písečných dunách byl nedílnou součástí kalendáře F1. Viděli jsme tu mnoho zajímavých závodů, ale bohužel také dvě tragické nehody, kdy v plamenech skončily životy závodníků Pierse Courage a Rogera Williamsona.
Třicet Grand Prix, které se na tomto okruhu, vybudovaném v roce 1948 asi pětadvacet kilometrů od Amsterdamu v letech 1952 - 1985 jelo, mělo jeden společný rys: všudypřítomný písek, který sem z nedalekého mořského pobřeží "stěhoval" vítr. Holanďané se snažili ze všech sil zachovat si své postavení v kalendáři F1, ale Zandvoort nestačil s dechem. Slavné zatáčky Panorama, Tarzan, Scheivlak či Huzenruk osiřely a diváci mohli jen vzpomínat na různé souboje a dramatické události, jako například "pneumatikové šílenství" Gillese Villeneuva v roce 1979, fackovací souboj dvojice Daly a Alboreto o tři roky později nebo poslední, vydřené vítězství Niki Laudy v roce 1985, který se éra holandské trati pro F1 uzavřela.
Jenže Holanďané se svého snu o návratu do nejvyšší kategorie motoristického sportu nevzdali - jak naznačují zprávy, okruh po celkové rekonstrukci má znovu parametry trati Grand Prix, což dokazuje i přítomnost největší domácí hvězdy Maxe Verstappena, který se na okruh vydal demonstrovat vlastnosti nového Zandvoortu.
Současný pilot Red Bullu se představil v nedělním dopoledni před početným davem diváků na pět let starém monopostu Red Bull RB8 s osmiválcovým motorem Renault, se kterým tehdy jezdili Mark Webber a Sebastian Vettel. Jako měřítko pro jeho výkon mohl sloužit čas, který tu před šestnácti lety zajel Luca Badoer na Ferrari F2001, testpilot italské stáje obkroužil 4.307 metrů dlouhou trať za 1:19,880. Verstappen byl rychlejší a posunul současný rekord na 1:19,511. Mimochodem nejrychlejší kolo při posledním závodě F1 absolvoval Alain Prost, ovšem jeho hodnota 1:16,538 není vypovídající. Trať tehdy vypadala jinak a Francouz měl ve svém McLarenu podstatně výkonnější turbomotor TAG Porsche.
"Bylo skvělé sem zavítat a vyzkoušet Red Bull RB8. Motor V8 vytváří příjemný kravál, který byl vždy výjimečný. Je to mírně odlišné auto, než na jaké jsem zvyklý, ale s lepším zvukem, proto bylo vhodnější ho právě tedy použít. Z mého působení v F3 vím, že Zandvoort je vynikající okruh. Na novém povrchu je přítlak mnohem vyšší. Jede se tu pohodlněji, protože už tu nejsou žádné nerovnosti, to je opravdu pozitivní," popsal své pocity Verstappen.
Mladík se na holandském okruhu prezentoval v rámci akce Jumbo Racedagen, kterou organizuje jeho druhý osobní sponzor Jumbo. Loňská účast byla velice hojná, na setkání s Verstappenem přišlo na 100 000 fanoušků; očekává se, že letošní účast bude ještě vyšší. Verstappen se u příležitosti své prezentace vyjádřil i k možnosti návratu Zandvoortu do seriálu F1, která je nyní ve stadiu zkoumání - pracuje se na studii posuzující možnosti okruhu, která má být dokončena v létě.
"Kdyby záleželo na mně, tak už jsme tu Grand Prix jezdili. Samozřejmě by to bylo moc hezké, ale není to jen o konání závodu, zařídit se toho musí podstatně víc - například rozpočet a infrastruktura. Před pořadateli toho leží ještě mnoho," komentoval možnosti pořádání holandské Grand Prix Max Verstappen.
Lewis Hamilton po závodě v Belgii zůstává optimistou i přes sedmé místo, kterého dosáhl díky skvělému návratu v poli. Oceňuje svůj výkon a věří, že tým Mercedes postupně najde cestu zpět k předním příčkám.
George Russell potvrdil, že ho tento týden čeká klíčové jednání s Mercedesem kvůli nedávnému ústupu týmu z formy. Cílem bude najít řešení a vrátit se zpět do boje o přední příčky.
Max Verstappen zůstává i nadále vázán smlouvou s Red Bullem, protože letní přestávku tráví mezi nejlepší trojicí šampionátu. Tím nesplnil podmínku pro aktivaci výkonnostní klauzule.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.