V minulosti se objevilo několik pilotů, kteří byli nazývání "rainmasters". Ale i sebevětší expert na mokré počasí se někdy "seknul", takže z tušené výhody se stala hořká porážka. Nejnovějším expertem na závody je nyní označován Max Verstappen.
Vždy se říkalo, že na mokru by měli - s ohledem na typické počasí - závodit nejlépe Angličané. V minulosti se titulu expertů na deštivé podmínky dostalo třeba Michaelu Schumacherovi, Ayrtonu Sennovi, vynikající závody v dešti zajeli třeba Jean-Pierre Beltoise, Clay Regazzoni či Jacky Ickx, i když ten vždy tvrdil, že závody na vodě vůbec nemá rád.
Nyní je novým "mistrem dešťů" Max Verstappen. Jeho šéf Christian Horner o něm říká, že má pro tyto podmínky vysloveně "šestý smysl" a podpírá své tvrzení nejen výkonem z loňské Grand Prix Brazílie, ale především z letošního závodu v Číně. Max se během prvního kola dokázal posunout ze šestnáctého místa na průběžné sedmé a nakonec se mu podařilo dokončit závod na stupních vítězů. Podle Hornera je to další důkaz nezměrného Verstappenova talentu - dokonce prý jednoho z největších v F1.
"Vypadá to, jako by měl šestý smysl pro jízdu na mokru. V žádném směru ho nic nedokáže zastrašit, je schopen atakovat všechny dostupné možnosti na okruhu a zjistil hraniční stav přilnavosti. V jednom okamžiku šel v zatáčce 6 na vnější stranu a zdolal dvě nebo tři auta - to bylo opravdu velmi, velmi působivé," rozplývá se nadšením Horner.
Na otázku srovnání Verstappena s nejlepšími jezdci F1 vůbec neváhal Horner svého svěřence posadit hodně vysoko: "Má právo být mezi nimi. Není to náhoda. Teď jsme se mohli přesvědčit, že Grand Prix Brazílie nebyla jen jednorázovou záležitostí. Napadá mě, že někdejší Bernieho myšlenka na traťové sprinklery by pro nás byla hodně zajímavá. Max vyrostl na motokárách, které jezdily na hladkých pneumatikách i za mokra, takže se u něj vyvinul patřičný instinkt a cit. Vzpomínám si, že Sebastian Vettel byl ve svém prvním závodě na mokru vynikající a vyhrál ho (Grand Prix Itálie 2008), ale všichni velcí piloti vždy ukázali své skutečné kvality na mokru, což byl i případ Lewise v Silverstone 2008. Velcí řidiči si tak posílili svou vlastní značku," pokračuje Horner.
Proč v Číně nevyhrálVerstappen možná měl slušnou šanci dostat se ještě výš, ale jeho úděl připomínal tak trochu závod v Rakousku 1976, kdy v době deště překvapivě obhajoval vedoucí pozici Ronnie Peterson na Marchu, ale jakmile začala trať osychat, propadal se dozadu. A to samé se odehrálo i letos v Číně. Verstappen v závěru závodu dokonce musel čelit silnému tlaku kolegy Daniela Ricciarda.
"Max z toho byl krajně rozladěný, protože nebyl až tak spokojen s nastavením vozu, ten začal být stále více nedotáčivý. Jakmile se dostal do jakékoliv turbulentní oblasti, ještě se to zhoršilo. Bylo to tak v případě Renaultu a později i Romaina Grosjeana. Všechno navyšovalo jeho problémy, potřeboval mít před sebou volno," popisoval závěr šanghajského závodu Horner.
Většinu lidí pochopitelně napadlo, jestli z boxové zídky Red Bullu nepřijde pokyn, aby Verstappen pustil Ricciardo dopředu. To Horner rozhodně zamítl. "Daniel měl o něco větší přítlak než Max, takže nebyl tak rychlý na rovinkách, ale získával hodně v prostředním sektorů. V úvodních fázích závodu spolu svedli zajímavý duel, tak jsme se rozhodli je nechat těch posledních deset kol mezi sebou bojovat. Jediný příkaz, který jsme jim dali, byl respektovat jeden druhého, což dodrželi. Pokud to tak bude i nadále, budeme rádi, když si to zase na trati rozdají," uzavírá Horner.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.
Více než 5 000 nadšených tifosi zaplnilo Fiorano, aby byli svědky historického momentu – Lewis Hamilton a Charles Leclerc poprvé vyrazili na trať s novým vozem Ferrari SF-25.
Po propuštění z pozice šéfa týmu Haas vedl Guenther Steiner právní spor proti svému bývalému zaměstnavateli. Spor byl nyní ukončen, když Steiner žalobu stáhl po mimosoudním urovnání konfliktu mezi oběma stranami.
Po testech s modelem F1 75 se Lewis Hamilton a Charles Leclerc okamžitě vrátili do Itálie, aby poprvé usedli za volant Ferrari SF-25. Na okruhu Fiorano se popasovali s novým vozem pro sezonu 2025 a ukázali své rychlé kolo.
Monacká Velká cena za sucha bývá často předvídatelná, kde kvalifikace často určuje vítěze. Nová pravidla, která zavádějí vyšší počet povinných zastávek v boxech, by však mohla závodnímu víkendu přinést větší dynamiku a agresivnější tempo.
Bezpečnost hraje v motorsportu klíčovou roli, přičemž FIA neustále hledá způsoby, jak zlepšit všechny její aspekty – od ochrany samotných závodníků přes bezpečí traťových maršálů až po maximální zabezpečení diváků.